Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Cruijff v dresu se dvěma pruhy. Válka bavorských ševců

17. listopad 2023
Sdílejte:
Na konci čtyřicátých let 20. století se zrodila nebývalá rivalita značek Adidas a Puma. Intenzita už trochu polevila, pořád je to ale fascinující příběh.
Johan Cruijff v dresu se dvěma pruhy na MS 1974.Foto: Profimedia

Existují desítky fotek Johana Cruijffa z mistrovství světa v roce 1974. Když se na ně fotbalový fajnšmekr podívá trochu podrobněji, možná si všimne dvou zvláštností. Tou první, a pro tenhle příběh méně důležitou, je čtrnáctka na dresu. Nizozemský kouč Rinus Michels tehdy rozhodl, že čísla se budou rozdělovat podle abecedy (jedničku měl záložník Ruud Geels, zatímco gólman Jan Jongbloed nosil osmičku), pouze svému kapitánovi udělil výjimku a nechal mu číslo, se kterým hrál v Ajaxu.

Ještě zajímavější je design Cruijffova dresu. Na rukávech a trenkách má dva pruhy. Ne, nejde o výrobní zmetek ani zboží koupené v tržnici, nýbrž o výsledek kompromisu mezi firmami Puma a Adidas. S první z nich byl Cruijff smluvně vázán už od počátku profesionální kariéry a po Pelého odchodu z mezinárodní scény se stal její hlavní fotbalovou tváří, druhá byla sponzorem nizozemské reprezentace.

Krásné fotbalové příběhy

Text o souboji zakladatelů Adidasu a Pumy je součástí knihy Football Club: Nejlepší fotbalové příběhy. Najdete v ní třeba i rozhovor s trenérem Guusem Hiddinkem, dovyprávěnou zpověď Jindřicha Šídla o jeho slastech a strastech s Arsenalem, dál text, který vás provede historií derby pražských S, bizarní groundhopperské příběhy z Brazílie i Moravy a řadu dalšího skvělého čtení.

To chci!

Od Pumy dostával každý rok 150 tisíc guldenů a navíc měl ve smlouvě klauzuli, že nesmí propagovat jinou sportovní značku. Nikdy. Nikde. V tom vězel trochu problém. Pro nizozemský svaz byla nepřijatelná představa, že by kvůli třem pruhům na dresu nesměl nejlepší fotbalista planety hrát na největším turnaji světa. Jenže na druhé straně: peníze jsou peníze a nikdo je nerozdává jenom tak.

A peníze nakonec i rozhodly. V centrále Adidasu si totiž spočítali, že kdyby kvůli obchodnímu sporu byl oslabený jeden z favoritů turnaje (a vedle domácího Západního Německa hlavní reklamní tahák firmy), tratili by na tom také oni. Tak se zrodilo kuriózní řešení, které vydrželo i do ME v Bělehradu 1976: Cruijff odehraje všechna utkání pouze se dvěma pruhy na rukávech a trenkách.

Vedení nizozemské reprezentace se vzmohlo aspoň na drobnou poťouchlost. Když se hráči před šampionátem fotili na oficiální týmový plakát, kdosi nenápadně před Cruijffovy nohy (pochopitelně v pumách i hrál) popostrčil tašku Adidas…

Rozhádaní bratři

Začínalo léto 1974 a rivalita mezi sportovními značkami dosahovala vrcholu. Fotbal byl vedle olympijských her hlavním bitevním polem. V té době ještě žili zakladatelé obou firem – Adolf Dassler (Adidas) a Rudolf Dassler (Puma), byť obchodní záležitosti už drželi pevně v rukou synové Horst a Armin. Příběh rozhádaných bratrů z německého města Herzogenaurach se stal námětem několika dokumentů i hraných filmů, byly o něm napsány knihy, diplomové práce, odborné studie, stohy článků. Je fascinující, místy málo uvěřitelný, zkrátka mimořádný. Jistá je rovněž jedna věc: bez téhle války bavorských selfmademanů by sportovní historie vypadala docela jinak.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.