Brněnský ligový unikát: holky z Lokotky

05. leden 2024
Sdílejte:
První liga v Brně? V mužích trápení, zato ženy! Zbrojovka? Ne. Líšeň? Kdepak. Lokomotiva Brno Horní Heršpice! Klub, kde hrajou prim holky.
Vítejte v Horních Heršpicích!Foto: Lokomotiva Brno – Horní Heršpice

Zpoza mraků silně pálí sluníčko. Podle kalendáře je podzim, ale příroda se ještě brání. Bundu jsem nechal ve skříni. Obvykle dost rušná silnice na jihu Brna je v klidu. Autobus do Horních Heršpic výjimečně nemá zpoždění. Nikde davy fanoušků. Žádné bubny, pokřiky. Na první pohled by nikdo, kdo jede okolo, nepoznal, že se tu dneska hraje první liga.

Milá starší dáma vybírá u vstupu do areálu 30 korun. Cenovku má přilepenou na plotu u dětského hřiště, na lavičce vedle kasičku s drobáky. Na skromné tribuně už čeká pár desítek diváků, v hospodě se točí první piva a limonády, venku rozehřívá gril na klobásy, v orezlé boudě u půlky hřiště už se zapíná kamera. Z moderní budovy oddělující areál od silnice se přes štěrk vydávají na hřiště hráčky. Drobný potlesk, nástup a ženský tým Lokomotivy Horní Heršpice rozehrává utkání první ligy proti Slovácku.

Partneři projektu Girl Power

  • yoursport: Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků.
  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.

Nebýt obrovských růžových cedulí podél hřiště s nápisem 1. liga žen a #holkytaky, celá scéna by vlastně připomínala úplně obyčejný zápas jakéhokoliv okresního přeboru nebo třeba krajské 1. B třídy. Ta se tu ostatně bude hrát jen o pár hodin později v podání A-týmu mužů.

Průběh utkání je poklidný. Na sestavu ženských rozhodčí nikdo sprostě nekřičí. Diváci, které z velké části tvoří rodiny nebo juniorky týmu, během zápasu řeší nadcházející utkání nebo si navzájem sdělují nejnovější historky ze školy a z práce. Pohodový start víkendu by ještě vylepšil nějaký ten gól domácích hráček, ale během dopoledne se z tribuny jen párkrát ozve: „Škoda.“ I přes sympatický výkon domácích fotbalistek v první půli zápasu vítězí Slovácko jasně 4:0.

Při pohledu na tabulku ženské první ligy leckoho praští do očí, že tu má zastoupení prakticky neznámý tým z Brna. Ve výsledcích první ligy žen navíc svítí i dva výsledky 12:0 a jednu z těchhle proher si odžily právě hráčky Lokomotivy na hřišti sparťanek.

Nenechte se ale mýlit, brněnský tým není žádný otloukánek. V první lize se stabilně drží od roku 2017 a ve zmíněné tabulce ho teď najdeme uprostřed. První ligu hrajou i dorostenky a žákyně a ty nejlepší z nich se dostávají do reprezentačních výběrů. Přitom jejich vrstevníci opačného pohlaví bojují v okresních přeborech. Rarita.

Za všimné

„První dvě místa v lize jsou daná. Vyhrává Slavia nebo Sparta. Teď se jim začíná přibližovat Liberec nebo Slovácko, ale stejně jsou ty podmínky úplně jiné. My jsme jediný tým, který za sebou nemá to silné mužské áčko a všechny možnosti jako mají ony,“ říká střední záložnice Denisa Haklová. Studuje na podnikatelské fakultě VUT a pracuje na poloviční úvazek v obchodě se sportovními potřebami. „Mám štěstí, že mi v práci vycházejí vstříc a můžu odcházet ze směny dřív, abych stíhala tréninky,“ dodává.

Ženský A-tým trénuje v Heršpicích čtyřikrát týdně. Podobně jako Haklová kloubí práci a studium většina spoluhráček. Kádr je dlouhodobě dost mladý, sama Haklová už se zapojovala do dění v první lize jako juniorka. Starší hráčky kvůli práci a rodině hrají převážně v B-týmu. „Ty holky nám tu první ligu vykopaly, ale už tomu nemohly věnovat tolik času. Já lítám ze školy, do práce, na trénink, o víkendu zápas a směny. Je to těžké, ale jsem zatím ještě mladá, tak to zvládám. Doufám, že budu moct hrát co nejdéle to půjde,“ usmívá se Haklová.

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.