Velké zápasy prý většinou zklamou očekávání. Ani jeden ze soupeřů nechce tratit, a proto týmy sundají nohy z plynu. Převažuje opatrné oťukávání a taktická přetahovaná. Do jisté míry se tímhle provinil i zápas mezi Leverkusenem a Bayernem. Okolnosti, zvířené emoce i poutavé příběhy to ale dokázaly zdatně zakrýt.
Leverkusen vybíhal v sobotu v BayAreně jako dosud neporažený lídr tabulky a favorit. Aby ne, poslední, kdo měl po dvaceti zápasech víc než Alonsových 52 bodů, byl Pep Guardiola na lavičce Bayernu v sezoně 2015/16.
Samotný výkop se pro protesty fanoušků o pár minut zdržel. To není v aktuální situaci žádné překvapení. Naopak pozdvižení způsobili oba trenéři výběrem svých jedenáctek. S množstvím absencí na obou stranách se jistá kreativa čekala. Tuchel s Alonsem ale všechny predikce překonali.
Rodák z Baskicka vyrukoval bez tradiční devítky. Schicka, Hložka i Iglesiase nechal na lavičce a na špici útoku vyslal Amina Adliho. Marockého forwarda podpořil Nathan Tella. Odchovanec Arsenalu se pohyboval víc středem, prostor proti svému mateřskému klubu tak dostal i Josip Stanišić (v Leverkusenu hostuje právě z Bayernu).
Shodou okolností byl Stani nejlepším obráncem Bayernu na hřišti. A to jich Thomas Tuchel vyslal na trávník hned pět. Ani přikoupená místenka přitom nezbyla na Matthijse de Ligta. Ten se po doléčení Dayota Upamecana a návratu korejského reprezentanta Min-jae Kima posadil mezi náhradníky. Přednost dostal dokonce i Eric Dier. Sobotní duel jde tak jako voda na mlýn spekulacím o budoucnosti pořád teprve 24letého nizozemského stopera.
Otázka ale zní spíš: „Kdo vydrží v Mnichově déle?“ A míří na kouče Tuchela. Toho dohnala nejen rozhodnutí ze soboty, ale i ta učiněná půlroku zpátky. První a tím pádem vítězný gól zápasu vstřelil totiž právě chorvatský reprezentant Stanišić. Julian Nagelsmann se nebál se Stanišićem vyrukovat proti Mbappému. Thomas Tuchel důvěru svého předchůdce nesdílel a objev minulé sezony odešla na výpůjčku. Už jen třešničkou na dortu je skutečnost, že Staničiće u gólové akce neubránil Sacha Boey – když se to vezme kolem a kolem, Staniho nástupce v Mnichově. Francouze Bayern pořídil v lednu za 30 milionů eur (plus bonusy) z Galatasaraye a udělal z něj svou nejdražší lednovou posilu všech dob a také nejdražšího pravého obránce Bundesligy.
„V Anglii platí pěkné pravidlo, že hráč, kterého někomu půjčíte, nemůže nastoupit proti vám. To mi dává smysl. Toto pravidlo bohužel v Německu neexistuje,“ bědoval po zápase Tuchel.
Stanišić ale nebyl v sobotu jediným pokořitelem Manuela Neuera. Další gól přidal Alejandro Grimaldo a trilogii gólových příběhů v režii krajních beků zakončil do prázdné branky Jeremie Frimpong. Leverkusen přesvědčivou výhrou 3:0 navázal na podstatně více dramatický pohárový duel. V něm si Die Werkself doma proti Stuttgartu zajistila postup do semifinále až v samotném závěru (3:2). Výsledky i převedená hra dávají za pravdu Robertu Andrichovi. Ten po pohárovém utkání označil Leverkusen a Stuttgart za momentálně nejlepší týmy v Německu. Rozhodující ale bude, jak to bude na konci sezony…
Právě Stuttgart Xabiho jedenáctku v lize ještě čeká. Na konci dubna to doma bude zápas obložený výjezdy do Dortmundu a Frankfurtu. Aktuální optikou je to snad jen tahle trojice utkání, která stojí mezi upuštěním od titulu Neverkusen a jeho nahrazením oceněním Invincibles, tedy pardon, Die Unbesiegbaren (neporazitelní).
Další příběhy posledního hracího dne zastínily protesty fanoušků. Okusil v zápase Dortmundu s Freiburgem (3:0) španělský pravý bek černožlutých Mateu Morey své první minuty od vážného zranění v květnu 2021? No a co, hele, kolik rozhodčí nastavil kvůli přerušení! Natáhl Niko Kovač svoji šňůru bez výhry už na šest zápasů? Na to se nikdo neptá – vždyť Union dával rozhodující gól (1:0) v 71. minutě prvního poločasu!
Ani skoro půlhodinové nastavení v Berlíně ale nedostálo událostem pátečního večera. Hlavním tématem druholigového střetu mezi HSV a Hannoverem se nestalo skóre 3:4 ani dramatická koncovka. Do titulků se dostala stopáž utkání. Od výkopu po finální hvizd si pro sebe uzmulo tři hodiny času všech zúčastněných.
Co vlastně vede německé fanoušky k rebelii v podobě zasypávání hřiště tu tenisovými míčky, támhle cukrovinkami, nebo, jako v Hoffenheimu, jablky?
Ve stručnosti: vstup investora do DFL, tedy do organizace, přes kterou zástupci 1. a 2. Bundesligy řídí tyto dvě nejvyšší německé soutěže. Dvě třetiny klubů daly v hlasování DFL zelenou k jednání s potenciálními investory.
DFL si podle slibuje injekci ve výši zhruba miliardy eur. Investor by za to získal 8 % komerčních příjmů po dobu příštích dvaceti let. V plánu je získané prostředky rozdělit do rozvoje digitalizace (40 %) a infrastruktury (45 %). Zbytek by měly dostat k dispozici kluby.
To ale není po chuti fanouškům. „Jsme striktně proti vstupu investorů do DFL. Nechceme, aby to skončilo jako ve Španělsku nebo Itálii,“ popisují pro FootballClub svoje obavy příznivci z řad Cologne Slovakia, oficiálního fanklubu 1. FC Köln. Naráží na zápasy hrané v Saúdské Arábii, ale třeba taky na změny v časech výkopů. Ty nejsou pro Německo žádnou novinkou. Naposledy se upravovaly pro sezonu 2021/22 a aktuální je téma přesunu času výkopu sobotního hlavního zápasu ze současných 18:30 na 20:30, což by znamenalo lepší viditelnost v Americe. Ve hře o investorský vstup jsou podle webu DW dva zájemci: americká investiční společnost Blackstone a lucemburská finanční společnost CVC. Investora mají bundesligové kluby vybrat na konci března.
Problémem není jenom existence potenciálního investora jako taková. Snad ještě větší propast mezi tribunami a představiteli klubů vykopala křivda, kterou fanoušci cítí. „Zástupci některých klubů hlasovali proti vůli svých členů,“ vysvětlují příznivci Effzeh.
„Kromě toho, hlasovalo se přece už o půlroku dřív a tehdy byl návrh zamítnutý. To by DFL hlasování opakovala, dokud by výsledek nedopadl podle jejich vůle?” připomínají. Je pravda, že květnové hlasování nezískalo potřebnou většinu dvou třetin. Tehdejší plán však obsahoval rozdílné parametry. Aktuálně schválený rámec počítá s prodejem menšího podílu, využitím jiného mechanismu pro vstup investora a vymezuje některé nepřekročitelné hranice.
Mezi ty patři i ujištění, že marketingový partner nebude mít vliv na časy výkopů ani volbu místa konání zápasů. Právě o tom ubezpečovala DFL veřejnost i před víkendovým kolem. Při pohledu na množství a doby přerušení je třeba konstatovat, že neúspěšně. Tribuny mají jasno. Jak zdůrazňují příznivci z Cologne Slovakia: „Odmítáme, aby na naší vášni někdo vydělával a nás si bral jako rukojmí.” Investiční plán rozvoje Bundesligy poráží obava, aby se z fanoušků nestali zákazníci.
Nejen sledováním zápasů je živ fotbalový fanoušek. V televizi se dá přece dívat i na filmy o fotbale… Prohlédněte si upoutávku na snímek podle skutečného příběhu jednoho z největších outsiderů na světě, který vás skvěle pobaví.
Pořadatelé olympijských her ženami dlouho pohrdali. Osud ženského sportu ale na začátku 20. století změnila jedna houževnatá fotbalová trenérka.
Má parta kolem trenéra Ivana Haška na to, aby postoupila na MS 2026? Jak by mohla vypadat herní tvář českého nároďáku? Na kterých hráčích stavět a kteří naopak v aktuální nominaci repre chybí, nebo přebývají?