Slzy v Leverkusenu. V létě málem měli Mudryka za pětinu

20. leden 2023
Sdílejte:
Michail Mudryk byl loni v květnu kousek od angažmá v Bayeru Leverkusen, těšil se s ním na Ligu mistrů. Ukrajinci ale nakonec od dohody za 20 milionů eur odstoupili.
Michail Mudryk v reprezentačním dresu.Foto: Vitalii Vitleo / Shutterstock

Nechybělo moc a Michail Mudryk mohl být od léta spoluhráčem Patrika Schicka a Adama Hložka v Leverkusenu. Možná, že by Hložek dokonce teď byl jinde. Bayer byl v květnu 2022 kousek od angažování dvaadvacetiletého křídelníka. Mudryk měl přijít za 20 milionů eur, což by z dnešního pohledu byl skvělý obchod.

Chelsea za osminásobného reprezentanta v půlce ledna zaplatila 70 milionů eur a s bonusy si Šachtar Doněck může přijít až na 100 milionů eur, pokud se Mudrykovi bude dařit.

V Leverkusenu se v neděli se slzami v očích dívali na to, co se s Mudrykem stalo, píše německý web Kicker a naráží samozřejmě na to, jak moc se za pár měsíců hodnota ukrajinského záložníka zvedla.

Bayer 04 byl podle Kickeru loni v květnu na přestupu za zmíněných zhruba 20 milionů eur se Šachtarem už témě domluvený a Mudryk měl mít zájem. „Chtěl hrát Ligu mistrů s Leverkusenem a ne s klubem střední třídy v Premier League. Tímto byl ze hry vyřazen Brentford, který byl zřejmě ochoten zaplatit vyšší částku,“ uvádí Stephan von Nocks, autor Kickeru. Mudryk podle něj v Leverkusenu i absolvoval zdravotní prohlídku.

Z dohody ale nakonec sešlo, když Ukrajinci měli stupňovat své požadavky a navzdory předchozí domluvě po Leverkusenu nakonec chtěli 30 milionů eur. Kromě toho prý roli podle Kickeru hrálo i něco, co autor textu označuje za vedlejší finanční šumy.

Stejná věc měla pak zhatit i následující letní jednání o Mudryka s OGC Nice. Francouzi byli údajně připraveni zaplatit požadovaných 30 milionů eur a přesto se nedohodli. Znovu jako důvod Kicker uvádí nespecifikované finanční důvody. Lze se jen dohadovat, zda má na mysli úplatky, které někdo za Mudrykův přestup mohl požadovat.

Zástupci Šachtaru si nakonec mohou každopádně mnout ruce, když Mudryka nakonec teď prodali do Anglie. Zhodnotil se jim jednak povedeným vystoupením v Lize mistrů, kde v šesti skupinových zápasech zapsal tři góly a dvě asistence, ale i tím, že se o něj teď přetahovaly dva velké kluby z nejbohatší ligy světa. Podle Kickeru pro Chelsea na úkor Arsenalu rozhodlo to, že sice nakonec nabízel zhruba stejnou celkovou částku, ale bonusy byly hůře dosažitelné.

Šachtar navíc Mudrykovým přestupem pomůže nejen sobě ale i ukrajinské armádě. Prezident klubu Rinat Achmetov v týdnu oznámil, že velkou část z utržených peněz (zhruba 555 milionů korun, tedy asi třetinu ze základní přestupové částky 70 milionú eur) pošle právě ukrajinské armádě, která čelí ruské agresi.

„Ukrajina čelí hrozné a nespravedlivé válce, kterou proti nám vede Ruská federace. Jsem si ale jistý, že vyhrajeme. Musíme udělat všechno pro to, aby tento den byl blíž,“ uvedl Achmetov.


Související články

Plus, nebo minus? Slávistické posily pod lupou, ohodnoťte je

Česká liga je zpět, o víkendu se po víc jak dvouměsíční pauze odehraje 17. kolo. Slavia začíná v neděli proti Jablonci a na jaro, během kterého bude chtít získat pátý titul za posledních sedm let, si přivedla pět výrazných posil. Představíme vám je a vy je můžete ohodnotit.

Slavia

Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa.

Podcast

Video: Čistý, hrajeme. Gól pohledem rozhodčího

Jak to vypadá, když pískáte v zápase před sedmi tisíci lidmi? Koukněte se na video z kamery, kterou na sobě měl rozhodčí ve sparťanské generálce na ligu.

Zábava
Popup se zavře za 8s