Na tohle by si před sezonou nevsadil asi nikdo. Víte, kdo je nejlepším hráčem poslední sezony italské Serie A?
Scott McTominay. Skot McTominay.
V Manchesteru United měl tenhle 28letý záložník některé světlé momenty, ale v létě odešel za 30 milionů eur do Neapole jako nepotřebný. V tu chvíli byste řekli, že jde prostě dohrát kariéru a už o něm moc neuslyšíme.
Jenže Neapol překvapivě získala scudetto. Podruhé ve třech letech. A tentokrát v ročníku, kdy to nikdo nečekal. Před rokem přišla mistrovská kocovina a až desáté místo v tabulce.
Tým byl bez pohárů, ale na lavičku přišel zkušený Antonio Conte. Nepříjemný rapl, který ale ví, jak vyhrát italskou ligu. Třikrát to dokázal s Juventusem a jednou s Interem. Teď dostal na trůn Neapol. Teprve počtvrté v historii. Dvakrát se jí to povedlo s Maradonou v sezonách 1986/87, 1989/90 a jednou s Kvaradonou a Osimhenem v ročníku 2022/23.
Ani jeden už v Neapoli není. Ale svého hrdinu tohle fotbalové město zase má. Scott McTominay přišel po druhém ligovém kole a od té doby byl v základu. Conte mu dal ofenzivní roli a skotský reprezentant se v ní našel.
Nejenže byl překvapivě produktivní a zapsal ligovou bilanci 12 gólů a čtyři asistence (v United dal 19 gólů za 178 zápasů v Premier League). Osm z jeho 12 gólů navíc otevíralo zápasy, bylo na 1:0. Povedlo se mu to i v posledním utkání sezony, kdy skóre otevřel akrobatickým kopem v domácím zápase proti Cagliari. Neapol věděla, že když vyhraje, udrží náskok před Interem a vrátí se na italský trůn.
A McTominay zase doručil. Skotský reportér BBC přímo ze stadionu hlásil, že fanoušci při oslavách na hřišti Skotsku děkovali za McTominaye. Oblíbili si ho za to, jak rychle se s týmem sžil.
Odchovanec Manchesteru United, ze kterého byl z poslední doby zvyklý spíš na samé strasti, v Neapoli zažil vykoupení. Dosud nikdy nehrál jinde než v Manchesteru. Nové angažmá trefil na první dobrou.
„Viděl jsem vášnivé fanoušky, trenéra, hráče a příležitost. Využil jsem ji a neohlížel se zpět. Nerozhodoval jsem se dlouho, protože jsem věděl, že to je to, co chci, a nikdy v životě nebudu litovat. Miluju tohle místo, miluju fanoušky, miluju své spoluhráče,“ řekl McTominay v prosinci skotské BBC.
Po zápase s Cagliari lehl na trávník v slzách. Jeho mateřský Manchester United se ho zbavil a má za sebou nejhorší sezonu od půlky sedmdesátých let. McTominay je naopak na vrcholu. Má mistrovský titul, miluje ho jedno z nejfotbalovějších měst Evropy a k tomu byl vyhlášen nejlepším hráčem této sezony Serie A.
Skotská pohádka. Podtrhuje ji fakt, že v záloze v Neapole má i parťáka z národního týmu. Billy Gilmour přišel před sezonou z Brightonu a také se dostal do základu. V záloze kryl zkušenějšímu krajanovi záda v defenzivnější roli.
Úspěšně. Skotsko tak má své první italské mistry po 120 letech, tedy od roku 1905, kdy Jack Diment a James Squair pomohli Juventusu získat jeho vůbec první titul v nejvyšší soutěži.
Měla by Sparta od základu překopat svůj herní styl? Jaký trenér by jí seděl? Je dobře, že v roli sportovního ředitele zůstal Tomáš Rosický? Kteří hráči jsou přebyteční a měli by klub odpustit? A na jaké posily v Česku i cizině by měli letenští cílit? Ve Football Club podcastu odpovídá analytik Vojtěch Mrklas.
Největší skandál v historii světových šampionátů. Velmi přátelský zápas západního Německa s Rakouskem sebral v roce 1982 Alžírsku šanci na historický úspěch. Ale aspoň vedl ke změně pravidel, a tak se díky němu základní skupiny hrají férovějším způsobem.
Matej Kovář (25 let) se po dvou letech v Leverkusenu přesunul do týmu nizozemského mistra. Jaké jsou jeho dojmy z Eindhovenu a proč potřeboval změnu? O tom mluví v prvním rychlém rozhovoru přímo z nového působiště.
Jaroslav Tvrdík v novém dokumentu mluví i o finančních nepříjemnostech, do kterých se Slavia dostala těsně předtím, než klub koupil a zastabilizoval Pavel Tykač.