Skotská krutovláda. Naposledy ji narušil legendární Ferguson

10. květen 2024
Sdílejte:
Alex Ferguson a jeho Aberdeen zůstávají posledním týmem, který narušil dvojvládí Celtiku s Rangers. Už to bude téměř 40 let, co se mu to povedlo navíc hned třikrát. Byl to tenkrát skutečně špičkový tým, který dokázal skolit i Bayern s Realem.
Šťastný Alex Ferguson na cestě z úspěšného finále PVP v roce 1983, kdy jeho Aberdeen porazil Real Madrid 2:1 v prodloužení.Foto: Profimedia

Za posledních 39 ročníků včetně toho aktuálního zná skotská liga jen dva vítěze. Celtic a Rangers. A obrovský rozdíl mezi týmy z Glasgowa a zbytkem pole je vidět i v aktuální tabulce, kde má Celtic tři kola před koncem tříbodový náskok na druhé Rangers a pak je 18bodová propast třetích Hearts.

Víme to všichni, že jde dlouhodobě o ligu dvou týmů, ale téměř čtyři kompletní dekády dvojvládí jsou v respektovaných evropských ligách unikátní. Takže když na to teď na twitteru upozornil jeden z našich oblíbených uživatelů Bielsista, okamžitě jsme se toho chytli.

Jak je možné, že za tak dlouhou dobu nenašlo Skotsko svůj Leicester, který překvapil celý svět anglickým titulem v roce 2016, nebo vlastní verzi Baníku Ostrava, který českou ligu nečekaně vyhrál před dvaceti lety? Mimochodem Anglie za posledních 39 let poznala devět různých mistrů a Česko, respektive Československo, sedm (Sparta, Slavia, Plzeň, Liberec, Baník, Slovan Bratislava, Vítkovice).

Propast mezi top dvojkou a zbytkem skotské ligy od začátku devadesátých let rychle narůstal. Zatímco ještě v letech 1990 a 1994 skončil Aberdeen druhý za Rangers s těsným odstupem dvou a tří bodů (tehdy ještě v systému, který dával za výhru dva body, ale i ve tříbodovém by šlo stále o relativně těsné rozdíly čtyř a osmi bodů), od té doby se tomu celý peloton pronásledovatelů přiblížil už jen jednou: v roce 2018 skončil opět Aberdeen druhý devět bodů za Celtikem.

„Jsem rád, že v Česku se mezi S vždy někdo dostane a není to taková nuda,“ píše Bielsista a nezbývá než s ním souhlasit. „Posledním jiným mistrovským klubem byl v roce 1985 Aberdeen s tehdy 43letým Alexanderem Fergusonem na lavičce,“ dodává.

Ano, Sir Alex je posledním trenérem, který dokázal dvojvládí ve Skotsku narušit. S Aberdeenem titul v 80. letech vyhrál hned třikrát a tím prvním z roku 1980 dokázal po 15 letech přerušit dvojvládí Celtiku s Rangers. To ukazuje, že skotský fotbal měl vždy dva hlavní vládce a dokreslují to i celkové počty získaných titulů. Od roku 1891 získaly skotské kluby celkem 127 mistrovských titulů a 108 z toho mají týmy z Glasgowa – 55 Rangers a 53 Celtic.

K zásluhám Alexe Fergusona tedy vedle 13 anglických titulů a dvou vítězstvích v Lize mistrů s Manchesterem United už nikdy nezapomínejte počítat i jeho tituly s Aberdeenem. Tři během pěti let ve Skotsku kromě Rangers a Celtiku nikdo jiný kromě Fergusonova Aberdeenu nezískal. Navíc spolu vyhráli i čtyřikrát skotský pohár a v roce 1983 získali Pohár vítězů pohárů, tehdy druhou nejprestižnější evropskou trofej, když ve čtvrtfinále vyřadili Bayern a ve finále 2:1 v prodloužení Real Madrid. Ferguson je prostě král.


Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s