Šéf UEFA o chaosu v Paříži: „Nesmí se to opakovat, strašně nás to mrzí.“

16. březen 2023
Sdílejte:
Předseda UEFA Aleksander Čeferin se v rozhovoru omluvil fanouškům Liverpoolu za chaos během finále Ligy mistrů 2022 proti Realu Madrid v Paříži.
Šéf UEFA Aleksander ČeferinFoto: Profimedia

Aleksander Čeferin dlouho ke skandálním organizačním pochybením v Paříži během finále Ligy mistrů mlčel. Až teď, kdy se v osmifinále elitní soutěže opět střetli Real s Liverpoolem, o loňských událostech, které si málem vyžádaly oběti na životech, veřejně promluvil.

V obsáhlém rozhovoru pro Youtube kanál The Overlap bývalé hvězdy Manchesteru United a nyní televizního komentátora Garyho Nevilla Čeferin říká: „Mrzí mě, co se stalo, a zajistíme, aby se to už neopakovalo, to je pro mě nejdůležitější. Věřte mi, že v UEFA není jediný člověk, kterého by to strašně nemrzelo.“

„Když jsem šel na zápas, měl jsem schůzku se španělským králem a někdo přišel a řekl, že je problém s některými přístupy na stadion. Tehdy jsme nevěděli, jak je to vážné, protože UEFA nemá mimo stadion žádné pravomoci. Francouzská policie s námi nekomunikovala,“ pokračoval.

Čeferin připustil, že původní přístup UEFA, která z vyhrocené situace obviňovala liverpoolské fanoušky s údajně falešnými vstupenkami, byl chybný, zároveň ale tehdejší přístup i omlouvá. „Bylo těžké zkontrolovat, co je správné a co ne, dostávali jsme podivné informace. Opravdu jsem nevěděl, jaký je rozsah toho, co se děje.“

Zatím není známo, zda UEFA vyvodí nějaké personální důsledky nad rámec už rozhodnutého odškodnění pro postižené fanoušky, kterým vrátí vstupné. Někteří komentátoři v Anglii volají i po Čeferinově hlavě. I z dřívějších slov předsedy UEFA ale plyne, že jeho organizace, která byla v nezávislém vyšetřování označena za primárně odpovědnou, přičítá selhání a chyby především francouzské policii a úřadům, shrnuje postoj UEFA německý zpravodajský web Kicker.

Zpráva uvádí 21 doporučení, která by měla asociace realizovat, aby zajistila bezchybnou organizaci a bezpečnost diváků. To, že v Paříži, kde bylo zraněno více než 230 lidí, nedošlo k žádným obětem na životech, bylo podle zprávy zásluhou obezřetnosti liverpoolských fanoušků. „Díky Bohu, že se nic zlého nestalo. Musíme lépe komunikovat s místními úřady,“ uvedl Čeferin.

Připomeňte si tehdejší události v našem podcastu:


Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s