Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Šéf UEFA o chaosu v Paříži: „Nesmí se to opakovat, strašně nás to mrzí.“

16. březen 2023
Sdílejte:
Předseda UEFA Aleksander Čeferin se v rozhovoru omluvil fanouškům Liverpoolu za chaos během finále Ligy mistrů 2022 proti Realu Madrid v Paříži.
Šéf UEFA Aleksander ČeferinFoto: Profimedia

Aleksander Čeferin dlouho ke skandálním organizačním pochybením v Paříži během finále Ligy mistrů mlčel. Až teď, kdy se v osmifinále elitní soutěže opět střetli Real s Liverpoolem, o loňských událostech, které si málem vyžádaly oběti na životech, veřejně promluvil.

V obsáhlém rozhovoru pro Youtube kanál The Overlap bývalé hvězdy Manchesteru United a nyní televizního komentátora Garyho Nevilla Čeferin říká: „Mrzí mě, co se stalo, a zajistíme, aby se to už neopakovalo, to je pro mě nejdůležitější. Věřte mi, že v UEFA není jediný člověk, kterého by to strašně nemrzelo.“

„Když jsem šel na zápas, měl jsem schůzku se španělským králem a někdo přišel a řekl, že je problém s některými přístupy na stadion. Tehdy jsme nevěděli, jak je to vážné, protože UEFA nemá mimo stadion žádné pravomoci. Francouzská policie s námi nekomunikovala,“ pokračoval.

Čeferin připustil, že původní přístup UEFA, která z vyhrocené situace obviňovala liverpoolské fanoušky s údajně falešnými vstupenkami, byl chybný, zároveň ale tehdejší přístup i omlouvá. „Bylo těžké zkontrolovat, co je správné a co ne, dostávali jsme podivné informace. Opravdu jsem nevěděl, jaký je rozsah toho, co se děje.“

Zatím není známo, zda UEFA vyvodí nějaké personální důsledky nad rámec už rozhodnutého odškodnění pro postižené fanoušky, kterým vrátí vstupné. Někteří komentátoři v Anglii volají i po Čeferinově hlavě. I z dřívějších slov předsedy UEFA ale plyne, že jeho organizace, která byla v nezávislém vyšetřování označena za primárně odpovědnou, přičítá selhání a chyby především francouzské policii a úřadům, shrnuje postoj UEFA německý zpravodajský web Kicker.

Zpráva uvádí 21 doporučení, která by měla asociace realizovat, aby zajistila bezchybnou organizaci a bezpečnost diváků. To, že v Paříži, kde bylo zraněno více než 230 lidí, nedošlo k žádným obětem na životech, bylo podle zprávy zásluhou obezřetnosti liverpoolských fanoušků. „Díky Bohu, že se nic zlého nestalo. Musíme lépe komunikovat s místními úřady,“ uvedl Čeferin.

Připomeňte si tehdejší události v našem podcastu:


Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Historická sezona s výraznou českou stopou. Hložek a spol. jsou nedocenění

Zatímco Leverkusen zlomil další rekord, Bayern oznámil konec trenéra Tuchela a DFL se vzdala bezprostředních ambicí na námluvy s investorem. To všechno v týdnu, kdy všichni adepti prohlásili, že do Evropy se jim zas tak moc nechce a český fanoušek dál ignoruje, jak historické sezony jsou jeho rodáci součástí!

Die Liga

Prvenství o řidítka. Byla dřív Slavia, nebo Sparta?

Slavia, Sparta, nebo někdo jiný? Kdo byl prvním fotbalovým klubem? Pojďme si před velkým pražským derby připomenout, jak pražská S vlastně vznikla. Povyprávíme vám nejen o tom, ale i o síle klubové historie a proč je důležité se jí zabývat.

Historie

Jak vybrat ideální fotbalové kopačky: Průvodce pro každého hráče

Výběr ideálních fotbalových kopaček je klíčovým faktorem, který může ovlivnit výkon hráče na hřišti. Správný pár kopaček nejenže zvyšuje komfort a výkon, ale také snižuje riziko zranění. V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší kopačky pro vaše potřeby a jaké faktory byste měli při výběru zvážit.

Popup se zavře za 8s