Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

30. březen 2023
Sdílejte:
Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.
Hervé Renard má nový džob.Foto: Profimedia

Saúdskoarabská fotbalová federace (SAFF) oznámila, že 54letý Renard požádal o ukončení smlouvy.

U ženské francouzské fotbalové reprezentace nahradí Corinne Diacreovou, která byla nedávno propuštěna poté, co několik klíčových hráček prohlásilo, že pod jejím vedením už nebudou reprezentovat svou zemi.

Mistrovství světa žen se bude konat od 20. července do 20. srpna v Austrálii a na Novém Zélandu, jehož reprezentaci vede Češka Jitka Klimková.

„Renard má nabídku od francouzské federace a vyjádřil přání tuto příležitost využít,“ řekl prezident SAFF Jásir Al-Misehal pro Saudi Sports Channel s tím, že trenérovi vyhoví.

Francouz se ujal vedení Saúdské Arábie v červenci 2019 a dovedl ji na mistrovství světa, kde loni v Kataru šokovala pozdější šampiony z Argentiny vítězstvím 2:1. Na postup ze skupiny to nakonec stejně nestačilo.

Po úterní přátelské prohře s Bolívií Renard, který nikdy neřídil ženský tým, novinářům řekl: „Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit mistrovství světa a chtěl bych všem v Saúdské Arábii poděkovat za jejich podporu během téměř čtyř let.“

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

„Myslím, že jsem s týmem udělal maximum. Na jinou úroveň už nedosáhnu, takže jsem raději ke všem upřímný. Ještě jednou děkuji, bylo to fantastické období,“ uvedl trenér.

Renard vyhrál Africký pohár národů jako hlavní trenér se Zambií i Pobřežím slonoviny - jako první člověk dovedl k titulu na AFCON různé země.

Francie, která je na pátém místě světového žebříčku ženských týmů, usiluje o první vítězství na mistrovství světa a Francouzská fotbalová federace bude doufat, že hráčky, které pod Diacreovou odmítaly hrát, se vrátí.

Wendie Renardová, Kadidiatou Dianiová a Marie-Antoinette Katotová kritizovaly francouzský "systém", když se stáhly z mezinárodních povinností.

Bývalá kapitánka Wendie Renardová uvedla, že se z reprezentace stahuje, „aby si zachovala duševní zdraví“ a Kadidiatou Dianiová prohlásila, že důvodem jejího rozhodnutí je způsob vedení reprezentačního týmu.


Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s