Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Hrajte dýl, vyzývá Collina. Jako v Kataru, dodává

10. březen 2023
Sdílejte:
Šéf rozhodčích FIFA Pierluigi Collina vyzývá fotbalové soutěže po celém světě, aby důsledněji uplatňovaly pokyny pro nastavování času na konci poločasů, a to po vzoru mistrovství světa v Kataru.
Dělejte to jako v Kataru, říká Pierluigi Collina .Foto: Pierluigi Collina

Rozhodčí na mistrovství světa v Kataru nastavili v průměru 10 minut a 11 sekund času, zatímco na MS 2018 to bylo 6 minut a 30 sekund. Čistá hrací doba se oproti turnaji před čtyřmi lety zvýšila z 55:41 na 59:47 minuty, a to i přesto, že bylo možné víc střídání, což jinak vede ke zdržení. Pierluigi Collina teď vyzval národní svazy, aby přísněji uplatňovaly pokyny pravidlové rady IFAB.

V pravidla o době hry (bod č. 7 v pravidlech fotbalu) se říká, že rozhodčí by měl počítat čas, který nastaví za střídání, ošetřování hráčů, zdržování, udělování osobních trestů, zdravotní přestávky a přezkoumá videa. „Dali jsme si za cíl lépe počítat časy přerušení a to se nám v Kataru podařilo,“ cituje Collinu zpravodajský německý web Kicker.

Jestliže v Kataru se čistá hrací doba blížila k 60 minutám, v nejlepších evropských ligách je to o pět až sedm minut méně. FIFA má data, podle kterých se v německé Bundeslize hraje čistého 53:16 minuty, La Liga je na podobné úrovni (53:42), v Premier League je to 54:49 minuty a v Ligue 1 55:20.

Druhá nejvyšší hodnota po mistrovství světa v Kataru je v Lize mistrů (bez kvalifikací) s 58:07 minutami, tam na to stačí průměrná doba nastavení v délce 6:09 minuty. Bundesliga má druhý nejnižší údaj o době průměrného nastavení - 6:12 minuty.

„Nechceme přidávat hrací dobu, chceme dohnat stopky. Nejde o to, abychom prodloužili čistý hrací čas na 70 nebo 75 minut, chceme zabránit tomu, aby byl míč ve hře jen 43 minut, jako tomu bylo v této sezoně v případě zápasu Aston Villy s Brentfordem,“ cituje Collinu Kicker. „FIFA doufá ve výchovný efekt, aby hráči věděli, že zdržování je zbytečné,“ dodává Lutz Wagner, expert na pravidla německého svazu.

Hráčská unie Fifpro už dřív požadavek FIFA na prodloužení hrací doby kritizovala, považuje ho za další zátěž pro profesionály, když v součtu za celou sezonu může dojít k nastavení až v délce dvou celých zápasů.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s