Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Hledá se trenér. Vyberte ho a zavolejte

15. září 2023
Sdílejte:
Luton teď všichni znáte, protože jde o nováčka v Premier League s malinkatým stadionem. Popsali se o tom v létě stohy papírů. V aktuálním Přímáku vás vezmeme do doby, kdy lutonští měli úplně jiné starosti a kousek od známého mezinárodního letiště vládl chaos.
Teď už si fanoušci Lutonu pískají, ale před dvaceti lety jim bylo ouvej...Foto: Profimedia

Ještě předtím, než se anglický Luton Town probojoval do Premier League, když se mu podařily čtyři postupy během deseti sezon, si prošel velmi složitým obdobím. Obdobím, během kterého mu například bylo odečteno 30 bodů, pohyboval se na hraně bankrotu a taky nechal fanoušky rozhodnout o tom, kdo bude manažerem hlavního týmu.

Když v květnu 2003 převzalo Luton Town tajemné konsorcium v čele s Johnem Gurneym, tak jako první vyhodilo kouče Joea Kinneara. Stalo se to, i když populární manažer v uplynulé sezoně dovedl klub na deváté místo ve třetí nejvyšší soutěži, kterou o rok dřív s Hatters vybojoval.

Fanoušci byli zděšeni a hrozili, že pro další ročník neobnoví své permanentky.

Gurney ale nehodlal ustoupit a se svými společníky přišli s šíleným nápadem. Luton uspořádal „talentovou soutěž“, v níž příznivci klubu hlasovali pro svého favorita na prémiové telefonní lince. V klubové kase to mělo zacinkat a fanoušci měli být spokojeni s tím, že se mohou podílet na výběru manažera. Jak ale asi tušíte, nešlo to tak hladce, jak si vedení představovalo.

Fanouškům byl předložen seznam osmi kandidátů, a překvapivě v něm byl i odvolaný Kinnear. V půlce června byly vyhlášeny první výsledky a seznam se zúžil na tři kandidáty: Kinnear byl ve vedení s přibližně 70 % hlasů (jak překvapivé…), následoval Steve Cotterille, nedávno propuštěný ze Sunderlandu, a Mike Newell, který měl za sebou angažmá v Hartlepoolu.

Kinnear byl u fanoušků jasným vítězem, ale konečné rozhodnutí nebylo jen na nich, interního hlasování se zúčastnili i hráči, akcionáři, držitelé permanentek a představenstvo. Co následovalo, byl čistý chaos.

Gurney nejprve prozradil, že se s Kinnearem dohodl na podmínkách návratu v případě vítězství, pak ale otočil a přiznal, že se mu za celý týden nepodařilo bývalého manažera zkontaktovat. „Máme dva vynikající kandidáty v osobách Steva Cotterilla a Mikea Newella,“ snažil se Gurney situaci uklidnit. Nepovedlo se.

Den před koncem hlasování do toho hodil další vidle Cotterill: „S panem Gurneym jsem měl přínosnou schůzku a nabídka mi velmi lichotila, ale bohužel si myslím, že teď není ten správný čas,“ řekl, když oficiálně oznámil své odstoupení z kandidatury.

Musel to tedy být Newell, i když určitě největším favoritem fanoušků nebyl. Později Gurney v dokumentu pro BBC uvedl: „Nakonec jsme si řekli, že kdokoli bude k dispozici a dohodneme se s ním na podmínkách, bude novým manažerem.“

I Newella jeho zvolení zpočátku překvapilo. Přes těžký start do angažmá byl ale v Lutonu nějakou dobu úspěšný. V sezoně 2004/05 ho dokonce dovedl k postupu a v následujícím ročníku k desátému místu v Championship (což bylo tehdy nejlepší umístění Lutonu od roku 1992).

A Gurney? Fanoušci ho v létě odřízli od výrazné části příjmů, když bojkotovali nákup permanentek. Vše na konci července vyústilo tím, že fanouškovské uskupení odkoupilo dluhy klubu a uvedlo ho do nucené správy. Tím nechtěného majitele fanoušci donutili odejít po pouhých 55 dnech z klubu. A nešťastný příběh tenhle podnikatel v nemovitostech dopsal v roce 2008, kdy vyhlásil bankrot.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Český sport jde s dobou a digitalizuje. Platformu EOS používá už 500 klubů

Přibývá sportovních klubů, které se při správě veškeré agendy spoléhají na moderní technologie a digitalizaci. Výjimkou není ani amatérský fotbal. Funkcionářům i členům oddílu totiž zbyde víc času na sport samotný.

Tiskové zprávy

Žádný návrat do Bayernu. Nagelsmann prodloužil u německého nároďáku

Julian Nagelsmann se po Euru do Bayernu nevrátí, jak se o tom v poslední době hojně spekulovalo. Místo toho šestatřicetiletý trenér prodloužil smlouvu jako kouč národního týmu. A to až do roku 2026, do příštího MS.

Cesta na Euro

Zlomí Kane prokletí? A má k triumfu v Lize mistrů blíž Mbappé, nebo Bellingham?

Liga mistrů během čtvrtfinálových bojů znovu ukázala své kouzlo. Je Bayern v menší krizi, než píší média? Bylo vystoupení Realu ostudou, nebo účel světil prostředky? A kdo má nejlíp nakročeno k celkovému triumfu? Vše o vrcholné fázi prestižní soutěže rozebírá nový díl FC podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s