Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Dřív nechtěný otloukánek, teď vládce Norska. Blesková představovačka soupeře Bohemky

27. červenec 2023
Sdílejte:
Legendární trenér, nebezpečný střelec, kartáčky na stadionu, česká stopa i jedna jazyková perla. To je Bodø/Glimt ve zkratce.
Trenér Kjetil Knutsen, od roku 2018 strůjce úspěchů Bodø/Glimt.Foto: Profimedia

První mistr ze severu

Těžko se tomu věří, ale v Norsku měli až do začátku 70. let minulého století podivné pravidlo, které zakazovalo týmům ze severu země hrát první norskou ligu (a do začátku 60. let nehrály ani společný norský pohár). Bylo to prostě proto, že fotbaloví funkcionáři v zemi tehdy nevěřili, že týmy z Bodø nebo třeba Tromsø mají dostatečnou kvalitu. Z dnešního pohledu to zní absurdně, když se totiž teď podíváte na tabulku Eliteserien najdete po půlce aktuální sezony Bodø/Glimt na prvním a Tromsø na třetím místě.

Bodø/Glimt je klub založený v roce 1916 a dvojnásobný mistr Norska z let 2020 a 2021 (v minulé sezoně byl druhý za Molde). Je to dosud jediný norský mistr ze severu, když Tromsø skončilo dvakrát druhé. Nejvyšší norskou soutěž hrál Glimt (což je v překladu blesk) poprvé v roce 1977 a hned skončil druhý za Rosenborgem, kterému tehdy podlehl i ve finále norského poháru (ten mimochodem bleskové ovládli také dvakrát – v letech 1975 a 1993).

V osmdesátých letech se klub potýkal s finančními potížemi a propadl se až do čtvrté nejvyšší soutěže. Návrat mezi elitu přišel na začátku dalšího desetiletí a v období let 1993-2005 hrál Glimt první ligu a připsal si dvě druhá a jedno třetí místo. Pak začalo období, kdy klub z města asi 200 kilometrů nad polárním kruhem pendloval mezi první a druhou ligou.

Od roku 2018 je pak pevně usazen mezi norskou elitou a od roku 2019 v nové dimenzi, když v lize od té doby skončil dvakrát první a dvakrát druhý a letos to má opět rozehrané na titul (devítibodový náskok před druhým Vikingem v polovině soutěže). Rok 2018 je spojen s nástupem Kjetila Knutsena (54 let) na post hlavního trenéra. Kouč, který předtím dělal v Glimtu asistenta a ještě dřív vedl druholigové Åsane, je teď v Bodø nedotknutelnou modlou a často se spekuluje, kdy odejde do zahraničí. Mluvilo se třeba o zájmu z Ajaxu a třeba i z Anglie.

„On je tam ikonou. Bodø v roce 2018 teprve postoupilo do první ligy a v roce 2020 už pod ním slavilo první titul, což se jen tak nevidí. Pamatuju si ho jako přísného a konzervativního trenéra, který má jasně daný styl, ze kterého nikomu nesleví a snaží se hrát pořád stejně. Kdyby mohl, tak by klidně nechal hrát ideální jedenáctku celý rok. Nepotrpí si na změny,“ popsal Knutsena v rozhovoru s deníkem Sport opavský útočník Tomáš Rataj (20), který byl v Glimtu v roce 2021 na hostování.

Domácí úspěchy z posledních let sebou nesou i pravidelnou účast v evropských pohárech. V minulé sezoně byl norský tým blízko historickému postupu do Ligy mistrů, když s Dinamem Záhřeb až v play-off vypadl v prodloužení druhého zápasu. Hrál pak skupinu Evropské ligy, kde skončil třetí za Arsenalem a PSV a na podzim vypadl z Konferenční ligy s polským Lechem Poznaň. O sezonu dřív ve skupině Konferenční ligy přišla slavná domácí výhra 6:1 nad AS Řím. Glimt se dostal ten rok do čtvrtfinále, kde si římské AS vychutnalo odvetu a po další prohře v Norsku (1:2) svěřenci Josého Mourinha doma Bodø spráskali 4:0.

A na koho by si měli dát hráči Bohemians obzvlášť pozor? Velkou hvězdou klubu je 33letý norský útočník Amahl Pellegrino. Letos zapsal v 16 ligových zápasech 14 branek a 7 asistencí, loni ve 27 utkáních 25 branek a 10 asistencí. „Jeho největší předností je zakončení, které podle mě trochu přišlo i s vyšším věkem a zkušenostmi. Bohemians si na něj budou muset dávat speciální pozor,“ říká Rataj.

Velký žlutý kartáček jako symbol fanoušků

Na stadion Bodø/Glimt se vejde zhruba 8000 lidí a mezi nimi najdete i velké žluté zubní kartáčky.

Proč? Je to symbol místních fanoušků už asi 50 let. Mělo k tomu dojít tak, že se v jednom druholigovém zápase lídr místních fanoušků snažil řídit skandování a vyžádal si k tomu něco na způsob taktovky. Vedle stojící fanoušek měl u sebe zubní kartáček a místní symbol byl na světě.

Na tribuně měl při tomto zápase sedět zástupce výrobce zubních kartáčků Jordan, který zařídil, že příznivci po zápase dostali několik velkých žlutých kartáčků. Dnes se v Norsku dá pořídit i speciální řada kartáčků Bodø/Glimt.

Belgický Čech čeká na svou šanci

Reprezentuje Česko v mládežnických fotbalových výběrech, v rodné zemi svého tatínka ale nikdy dlouhodobě nepůsobil. I takový je příběh devatenáctiletého Lucase Kubra, který by se v dresu norského Bodø/Glimt mohl představit proti pražským Bohemians ve druhém předkole Konferenční ligy.

Má dnes šanci na start? „Je to moc těžké, mám tam dva dost dobré konkurenty, oba hrají za národní týmy Dánska a Norska. Zatím ještě nevím, ale moc doufám,“ říká Kubr v příběhu na webu irozhlas.cz. A nevylučuje, že by si v budoucnu zahrál třeba i českou ligu.

Umělá tráva

V Norsku se dnes hraje na umělé trávě. „Hrát takový zápas na umělé trávě je samozřejmě mimořádné, ale nechceme se na to příliš ohlížet. Umělku máme vyzkoušenou ze zimního období. Zatrénovali jsme si na ní nejen v Praze před odletem, ale vyzkoušeli jsme si i tu na stadionu Aspmyra. Věřím, že si s touto změnou dokážeme poradit,“ řekl k tomu Ivan Hašek, asistent trenéra Bohemians.

„Nepřijeli jsme si to sem užít, přijeli jsme do Norska porvat se o postup do dalšího kola. To je náš cíl, za kterým si půjdeme,“ dodal Hašek.

Lomítko za pomlčku

Na konec si nemůžeme odpustit jednu jazykovou lahůdku. Bodø/Glimt se původně psal jako Bodø-Glimt. Lomítko pomlčku nahradilo v 80. letech čistě z praktických důvodů. Pomlčky totiž používaly sázkové kanceláře a také noviny k oddělování soupeřů, kteří spolu zrovna hrají. A v případě Glimtu to pak vypadalo třeba takto: Bodø-Glimt-Rosenborgu. Prostě zmatek. Lomítko to vyřešilo.

Související články

Není stoper jako stoper. Jak skládat trojku vzadu?

Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.

Taktika

Otazníky nad Haškem. Ptáme se: měl by u reprezentace zůstat, nebo skončit?

Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?

Reprezentace

Video: Balzám na české rány. Šulcův krásný gól

Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.

Reprezentace
Popup se zavře za 8s