Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Trenér Rolko: Vzory jsem neměl ani jako hráč, skládám si svůj styl

27. únor 2024
Sdílejte:
Na hřišti poutal pozornost dredy ve vlasech a potítkem s lebkou na ruce. Málokdo by čekal, že vyznavač metalu a extrémních sportů Adrian Rolko bude jednou profesionálním trenérem. Dnes bývalý stoper zapáleně povídá o tom, jak hledá vlastní trenérskou cestu a čerpá inspiraci na tréninku žáků. I v roli kouče zůstává originální.
Aktuální úkol Adriana Rolka? Záchrana hradeckého béčka ve třetí lize.Foto: FC Hradec Králové

Neuraž se, ale jako hráč jsi nepůsobil jako typ, který má jasno v tom, že bude po konci kariéry trénovat. Plánoval jsi to?

Ne. Když jsem hrával, neměl jsem na trénování ani pomyšlení. Asi jsem k tomu dozrával postupem času. Ještě během aktivní kariéry jsem si udělal béčko (licenci UEFA B), a když jsem skončil, přemýšlel jsem, co budu dělat. Neměl jsem takový kapitál, abych rozjel svůj byznys. Na tom taky spousta sportovců pohořela. Byl jsem dvacet, pětadvacet let ze školy – takže tě nikdo nikam nevezme, protože se všechno změnilo. Tak jsem k tomu trénování nějak dospěl.

A postupem času ses v něm našel, že ano?

Baví mě to čím dál víc. Udělal jsem si jednu licenci, druhou... Zůstávám pořád u sportu, navázal jsem na to, co jsem dělal celý život. To jsou plusy. Mínusy jsou samozřejmě v tom, že mám pořád zabité víkendy, čímž trpí rodina.

Trénovat jsi ale začal ještě během kariéry, ne?

Když jsem skončil v FC Hradec Králové (v létě 2015) a začal hrát divizi v Olympii, měl jsem různé brigády. Člověk musí nějak zabezpečit rodinu. Pak jsem vedle hraní začal v Olympii trénoval sedmnáctku, asistenta mi dělal táta, aby tam byl taky někdo starší. Když jsem si podruhé zranil koleno, trénování mě chytlo a šlo to rychle. Přišla mi nabídka od Máry Kuliče, abych mu šel dělat asistenta k hradeckému dorostu, do toho se mi ozval Michal Šmarda, který dělal v Hradci juniorku. Šel jsem k němu, spolu jsme u ní byli rok. Dodělal jsem si licenci UEFA A a Karel Havlíček mi nabídl, abych šel dělat hlavního k šestnáctce. Na to jsem kývl.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.