Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Skvělý turnaj ve špatné zemi? Fotbal jako pračka veřejného obrazu i součást plánu na dobu až dojde ropa

03. listopad 2023
Sdílejte:
Gianni Infantino rozdává pořadatelství světových šampionátů v takovém stylu, že mu teď nezbylo vlastně nic jiného než ho dát Saúdské Arábii. Což mu ale určitě nevadí.
Gianni Infantino a faktický vládce Saúdské Arábie korunní princ Muhammad bin Salmán (vpravo). Foceno přes růžové brýle šéfa FIFA.Foto: Profimedia

3-6-1. To není nová taktická varianta, ale postupný počet pořadatelských zemí následujících tří světových šampionátů. Klidně by to mohla být šifra pro to, jak FIFA s největším fotbalovým turnajem šíbuje. A můžeme přidat i další číslo.

48. To je počet účastníků. Je to zhruba tak, že každá čtvrtá země, která je členem FIFA, se od příštího turnaje podívá na MS. Růst účastníků o celou polovinu z dosud obvyklých 32 vyžene celkový počet zápasů na jednotlivých edicích mistrovství světa z 64 na 104. Výrazně víc zápasů získá ještě víc prostoru v televizním vysílání a FIFA na tom vydělá víc peněz.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.