E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Sešívané mistryně světa. Finále hrály v dresech AC před 40 tisíci lidmi

19. leden 2024
Sdílejte:
Jak se fotbalistky Jana Mandíková s Márií Ševčíkovou staly v roce 1970 světovými šampionkami a proč tenhle titul nezískaly pro Československo, ale pro Dánsko.
Dánská reprezentace v dresech AC Milán. V horní řadě druhá zleva Mária Ševčíková, dole třetí zleva Jana Mandíková.Foto: Martini

V září měl na filmovém festivalu v Torontu premiéru dokument Copa 71 a sklidil nadšené ovace.

Snímek, jehož producentkami jsou Serena a Venus Williamsovy, objevuje zapomenuté mistrovství světa fotbalistek z roku 1971, které se hrálo v Mexiku a na finálový zápas přišlo 110 tisíc diváků, tedy zhruba stejně jako o rok dřív na Pelého a spol.

Mj. poukazuje na skutečnost, že dvacet let před tím, než FIFA uspořádala svůj první světový šampionát, měl ženský fotbal potenciál stát se společenským fenoménem.

Yoursport/Macron jsou partnery projektu Girl Power!

Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků. Řídíme se jednoduchým heslem: Vy sportujete, my se staráme!

Na to se podívám!

Ale ani tenhle turnaj nebyl revoluční a unikátní. Už o rok dřív mistrovství uspořádala Itálie, rovněž před zaplněnými tribunami a s velkou odezvou v domácích médiích.

Titul získalo Dánsko, stejně jako v Mexiku, a v týmu šampionek měl zastoupení i československý fotbal. Díky bývalým slávistkám Márii Ševčíkové a Janě Mandíkové.

V historii jsou oba šampionáty zapsané jako neoficiální, ale neznamená to, že by byly druhořadé, pokoutně organizované. Byly to nejlepší turnaje své doby, Coppa del Mondo. Pouze neměly nic společného s FIFA, protože ta počátkem 70. let (a ještě dlouho potom) dávala od ženského fotbalu ruce pryč. Stejně jako většina národních svazů.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.