V září měl na filmovém festivalu v Torontu premiéru dokument Copa 71 a sklidil nadšené ovace.
Snímek, jehož producentkami jsou Serena a Venus Williamsovy, objevuje zapomenuté mistrovství světa fotbalistek z roku 1971, které se hrálo v Mexiku a na finálový zápas přišlo 110 tisíc diváků, tedy zhruba stejně jako o rok dřív na Pelého a spol.
Mj. poukazuje na skutečnost, že dvacet let před tím, než FIFA uspořádala svůj první světový šampionát, měl ženský fotbal potenciál stát se společenským fenoménem.
Ale ani tenhle turnaj nebyl revoluční a unikátní. Už o rok dřív mistrovství uspořádala Itálie, rovněž před zaplněnými tribunami a s velkou odezvou v domácích médiích.
Titul získalo Dánsko, stejně jako v Mexiku, a v týmu šampionek měl zastoupení i československý fotbal. Díky bývalým slávistkám Márii Ševčíkové a Janě Mandíkové.
V historii jsou oba šampionáty zapsané jako neoficiální, ale neznamená to, že by byly druhořadé, pokoutně organizované. Byly to nejlepší turnaje své doby, Coppa del Mondo. Pouze neměly nic společného s FIFA, protože ta počátkem 70. let (a ještě dlouho potom) dávala od ženského fotbalu ruce pryč. Stejně jako většina národních svazů.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!