Sešívané mistryně světa. Finále hrály v dresech AC před 40 tisíci lidmi

19. leden 2024
Sdílejte:
Jak se fotbalistky Jana Mandíková s Márií Ševčíkovou staly v roce 1970 světovými šampionkami a proč tenhle titul nezískaly pro Československo, ale pro Dánsko.
Dánská reprezentace v dresech AC Milán. V horní řadě druhá zleva Mária Ševčíková, dole třetí zleva Jana Mandíková.Foto: Martini

V září měl na filmovém festivalu v Torontu premiéru dokument Copa 71 a sklidil nadšené ovace.

Snímek, jehož producentkami jsou Serena a Venus Williamsovy, objevuje zapomenuté mistrovství světa fotbalistek z roku 1971, které se hrálo v Mexiku a na finálový zápas přišlo 110 tisíc diváků, tedy zhruba stejně jako o rok dřív na Pelého a spol.

Mj. poukazuje na skutečnost, že dvacet let před tím, než FIFA uspořádala svůj první světový šampionát, měl ženský fotbal potenciál stát se společenským fenoménem.

Partneři projektu Girl Power

  • yoursport: Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků.
  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.

Ale ani tenhle turnaj nebyl revoluční a unikátní. Už o rok dřív mistrovství uspořádala Itálie, rovněž před zaplněnými tribunami a s velkou odezvou v domácích médiích.

Titul získalo Dánsko, stejně jako v Mexiku, a v týmu šampionek měl zastoupení i československý fotbal. Díky bývalým slávistkám Márii Ševčíkové a Janě Mandíkové.

V historii jsou oba šampionáty zapsané jako neoficiální, ale neznamená to, že by byly druhořadé, pokoutně organizované. Byly to nejlepší turnaje své doby, Coppa del Mondo. Pouze neměly nic společného s FIFA, protože ta počátkem 70. let (a ještě dlouho potom) dávala od ženského fotbalu ruce pryč. Stejně jako většina národních svazů.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.