Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Kdo neskáče, je komunista. Poslední vzpomínka na špinavého spasitele

02. říjen 2023
Sdílejte:
Milujete svůj klub. A pak přijde největší záporák široko daleko a koupí si ho. No jo, ale on z něj udělá jeden z nejlepších klubů vůbec. Vítejte ve schizofrenním světě fanoušků AC Milán, kteří prožili třicet let se Silviem Berlusconim.
V roce 2007 vyhrál AC Milán naposledy Ligu mistrů. Berlusconi byl na vrcholu.Foto: Profimedia

„Silvio Berlusconi zemřel.“ Byla to zpráva toho druhu, u které bych nevěřil, že ji za svého života uslyším nebo budu číst. Vzhledem k Berlusconiho pokročilému věku to sice byla jen otázka času, ale mojí generaci – narodil jsem se v polovině osmdesátých let – prostě Berlusconi připadal věčný. Nakonec sám během jednoho z mnoha svých blouznivých záchvatů všemocnosti prohlásil, že tu bude do sto dvaceti.

Mezi roky 1994 a 2011 byl Berlusconi čtyřikrát premiérem Itálie a jeho vláda dodnes drží rekord, jako nejdéle sloužící v dějinách italské republiky. Zatímco jiné partaje bezpočtukrát změnily předsedu a často i název, Berlusconi zůstal nezpochybnitelným despotickým otcem svého politického výtvoru Forza Italia (Vzhůru, Itálie) až do své smrti. Každý Ital znal jeho plastikami upravený cynický úšklebek, který na jeho nejvěrnější voliče působil zároveň jako magnet i jako uklidňující prostředek.

Berlusconi byl – v dobrém i špatném slova smyslu – prominentní postavou takzvané druhé republiky, období následujícího po masivním korupčním skandálu Tangentopoli z roku 1992. Ten rozmetal na kusy velké politické strany, jako byli křesťanští demokraté a italští socialisté. Berlusconi vytvořil první středopravicovou koalici v Itálii a položil základy systému dvou stran, ve kterém jeho oponentům mnohem víc záleželo na tom ostře se vymezit proti Berlusconimu, než vymýšlet, jak prospět zemi.

Politika byla ale jen jednu část jeho života, který by vydal na román.

Peníze! Peníze!

Fotbal bez peněz dělat nejde. Rozebíráme to v novém čísle tištěného FC. Hlavní téma je 130letá Sparta, ale druhý blok textů je byznysový. Luděk Mádl popisuje, proč bohaté Čechy láká fotbal, i když se v něm dobrý byznys moc dělat nedá. Luboš Brabec rozebírá vzestup Bayernu, Jan Kaliba ekonomické souvislosti přesunu Lionela Messiho do USA. A s Wrexhamem se podíváme i do Hollywoodu.

To chci!

Silvio Berlusconi začínal jako podnikatel ve stavebnictví, ale proslavil se především jako mediální magnát a hlavně prezident klubu AC Milán. „Kontrolu nad klubem získal v soudní síni,“ vyprávěl opakovaně bývalý generální ředitel červenočerných a Berlusconiho pravá ruka Adriano Galliani a v jeho hlasu vždycky byla slyšet neskrývaná úcta.

Je fakt, že v 80. letech byl klub zadlužený a během tří let čelil dvakrát potupě sestupu. Pravda je i to, že Berlusconi slíbil vrátit AC Milán lesk a úspěch na italské, evropské i světové scéně a že to všechno splnil. Navzdory tomu, kolik lidí se smálo, když to poprvé říkal. Přesto na blyštivých trofejích v klubové sbírce ulpívají temné šmouhy.

Berlusconi navždy dramaticky změnil směřování italského fotbalu, když ostatní klubové prezidenty strhnul do víru furiantského utrácení. Ten přístup sice italským klubům přinesl zejména v 90. letech spoustu mezinárodních trofejí a udělal ze Serie A fotbalový Disneyland, na druhou stranu ale pak logicky přišlo zhroucení dovnitř pod tíhou dluhů a ztráta kupní síly.

Během Berlusconiho působení v roli prezidenta klubu patřila k fotbalu politika a fotbal k politice jako slánka s pepřenkou nebo lahvičky s olivovým olejem a balsamikem na stole italské restaurace. Tvořily jedinou nedělitelnou entitu.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.