Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Kde v lize roste brankářská hvězda? Střed(a) Zdeňka Folprechta

26. červenec 2023
Sdílejte:
Bývalý střední záložník Zdeněk Folprecht nově na webu Footballclub.cz každou středu glosuje fotbalové dění. Tentokrát vám poví o tom, že mládí patří i do brány a odhalí vám svůj tip na příštího českého brankáře, který to z ligy dotáhne do jedné z top evropských soutěží.
To je on! Antonín Kinský ještě v dresu Vyškova vyhazuje míč v pohárovém zápase na Slavii.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Co potřebuje český brankář, aby se dostal až na úplný fotbalový vrchol? Tím vrcholem nemyslím, že bude v síni slávy Premier League jako Petr Čech. Ano, bylo by to sice krásné, ale ruku na srdce, asi jen těžko bude nějaký český gólman v budoucnu honit jeho statistiky v nejlepší lize světa. Jen pro pořádek – 433 zápasů a 202 čistých kont. Ta čísla vypadají sakra nereálně.

Tím fotbalovým vrcholem jsem myslel, že by nějaký český gólman uzmul místo brankářské jedničky v některém z klubů v pěti nejlepších ligách světa. Cesta k tomuto cíli je těžká, ale není úplně nereálná. Česká brankářská škola je ve světě celkem proslulá a chlapíci jako Luděk Mikloško, Jan Stejskal, Pavel Srníček nebo Radek Černý zasadili kořeny pro obrovský úspěch Petra Čecha na ostrovech. A ten potom povědomí o Češích mezi třemi tyčemi, pozvedl ještě o pár úrovní výš. Nejspíš i jemu mohou kluci jako Tomáš Vaclík, Jiří Pavlenka a Tomáš Koubek děkovat. Ano, zmiňuji tahle tři jména, protože právě oni se ze své generace dostali nejdál. Byli jasné jedničky v týmech Sevilly, Werderu Brémy a Rennes.

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.