Nejoblíbenější hra planety má velkou moc bavit miliony fanoušků, má ale taky sílu pomáhat a obdarovávat materiálně. Pokud si to situace žádá, podpora ze strany fotbalového světa bývá enormní. Jak se ukázalo například v případu loňského napadení Ukrajiny Ruskem a započetí války, vlna solidarity a jednoty může mít vliv i na rozhodování mocipánů v čele mezinárodních organizací a společenství.
Je ovšem i jednou z otázek nového dílu Football Club podcastu, jak silná je podpora zkoušené Ukrajině rok a čtvrt po začátku stále trvajícího konfliktu. Hodně viditelné činy si připsaly hvězdy současnosti i minulosti ukrajinského fotbalu – Oleksandr Zinčenko a Andrej Ševčenko na začátek srpna plánují charitativní utkání na Stamford Bridge. Minulý rok se ovšem zapojily i některé české kluby, více o jejich aktivitách řekne jeden z přispěvatelů našeho tištěného čtvrtletníku Vojtěch Raiman.
Zaměříme se ale i na možná méně viditelné formy pomoci, které fotbalové prostředí nabízí dětem a mladistvým ze sociálně znevýhodněného prostředí. O projektu Fotbal pro rozvoj a jeho Lize férového fotbalu mluví rodák z Belgie a aktuálně „občan“ pražského Žižkova Ansley Hofmann.
Přejeme inspirativní poslech a vydařený vstup do letních měsíců!
1:28 – síla fotbalu a nezapomenutelné sportovní příběhy
4:36 – geneze projektu Fotbal pro rozvoj a schopnost fotbalu pomáhat
8:34 – pomoc českých fotbalových klubů Ukrajině
12:38 – pravidla Ligy férového fotbalu
18:38 – snaha Ruska vrátit se zpět do mezinárodního sportovního dění
23:08 – byznysové zájmy ve fotbale, sportswashing a softpower
29:27 – CSR aktivity ve fotbalových klubů
38:15 – změna myšlení fotbalového světa v oblasti sociální odpovědnosti
42:51 – nešťastné PR kroky fotbalového prostředí
Magazín Football Club v projektu s názvem Jak válka na Ukrajině změnila fotbal (nejen) v Česku postupně vydává sérii analytických článků, rozhovorů a reportáží, které mapují dopad ruské agrese na Ukrajině na fotbal i to, jak se do pomoci těžce zkoušené země zapojily české kluby. Projekt vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?