Nejoblíbenější hra planety má velkou moc bavit miliony fanoušků, má ale taky sílu pomáhat a obdarovávat materiálně. Pokud si to situace žádá, podpora ze strany fotbalového světa bývá enormní. Jak se ukázalo například v případu loňského napadení Ukrajiny Ruskem a započetí války, vlna solidarity a jednoty může mít vliv i na rozhodování mocipánů v čele mezinárodních organizací a společenství.
Je ovšem i jednou z otázek nového dílu Football Club podcastu, jak silná je podpora zkoušené Ukrajině rok a čtvrt po začátku stále trvajícího konfliktu. Hodně viditelné činy si připsaly hvězdy současnosti i minulosti ukrajinského fotbalu – Oleksandr Zinčenko a Andrej Ševčenko na začátek srpna plánují charitativní utkání na Stamford Bridge. Minulý rok se ovšem zapojily i některé české kluby, více o jejich aktivitách řekne jeden z přispěvatelů našeho tištěného čtvrtletníku Vojtěch Raiman.
Zaměříme se ale i na možná méně viditelné formy pomoci, které fotbalové prostředí nabízí dětem a mladistvým ze sociálně znevýhodněného prostředí. O projektu Fotbal pro rozvoj a jeho Lize férového fotbalu mluví rodák z Belgie a aktuálně „občan“ pražského Žižkova Ansley Hofmann.
Přejeme inspirativní poslech a vydařený vstup do letních měsíců!
1:28 – síla fotbalu a nezapomenutelné sportovní příběhy
4:36 – geneze projektu Fotbal pro rozvoj a schopnost fotbalu pomáhat
8:34 – pomoc českých fotbalových klubů Ukrajině
12:38 – pravidla Ligy férového fotbalu
18:38 – snaha Ruska vrátit se zpět do mezinárodního sportovního dění
23:08 – byznysové zájmy ve fotbale, sportswashing a softpower
29:27 – CSR aktivity ve fotbalových klubů
38:15 – změna myšlení fotbalového světa v oblasti sociální odpovědnosti
42:51 – nešťastné PR kroky fotbalového prostředí
Magazín Football Club v projektu s názvem Jak válka na Ukrajině změnila fotbal (nejen) v Česku postupně vydává sérii analytických článků, rozhovorů a reportáží, které mapují dopad ruské agrese na Ukrajině na fotbal i to, jak se do pomoci těžce zkoušené země zapojily české kluby. Projekt vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Co dnes dělá nejmladší vítěz titulu ve stoleté historii ligy? Jak vzpomíná na svoji kariéru? A jaké rady má pro mladé talenty, kteří se chtějí prosadit v dospělém fotbale? Přečtěte si rozhovor s bývalým fotbalistou Tomášem Junem, který letos oslavil dvaačtyřicáté narozeniny.
Italský brankář PSG Donnarumma nechtěl mnichovskou hvězdu Jamala Musialu zranit, přesto mu tvrdým zákrokem zlomil nohu a dost možná ukončil sezonu, která v podstatě ani nezačala. Ptáme se, jak byste jeho zákrok posoudili být v kůži rozhodčího.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného momentu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.