Počítáme koeficient: Změna u bonusových bodů, víc odměňují podle prestiže pohárů

Sdílejte:
Od této sezony se nemění jen systém evropských pohárů, ale i systém koeficientů, které roztřiďují týmy do jednotlivých lig. Čím výš budou kluby úspěšné, tím víc bodů získají.
Losovací míčky. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Minule jsme si popsali reformované evropské ligy a dnes tenhle příběh dohrajeme do konce. Zásadní změna herního formátu soutěží s sebou nese také podstatné změny ve výpočtu klubových i národních koeficientů.

Základní principy výpočtu koeficientů zůstávají zachovány i v novém formátu soutěží a najdete je do detailu popsané v tomto textu u nás na webu.

Teď už ale pojďme ke změnám. Následující principy platí pro národní i klubové koeficienty stejně. Jednoznačně největší prošel systém bonusových bodů v jednotlivých soutěžích. Doposud je týmy získávaly za účast v Lize mistrů a následně za první nebo druhé místo ve své základní skupině. Základní bonus do koeficientu za účast v ligové fázi Ligy mistrů zůstává zachován a zvyšuje se z dosavadních čtyř bodů na šest.

Nově budou od aktuální sezony další bonusové body rozdělovány mezi týmy na 1. až 24. místě v konečné tabulce ligové fáze - to jsou týmy, které postupují do vyřazovací fáze. Tyto body jsou navíc odstupňovány podle dosaženého pořadí tak, že každé jedno místo navíc znamená o trošku víc bonusových bodů. Konkrétní rozdělení bonusových bodů za umístění ukazuje tabulka v tomto textu u nás na webu.

Další bonusové body se pak rozdělují za dosažení jednotlivých fází ve vyřazovacím systému. Za postup do osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále se od aktuální sezony udělí v Lize mistrů pokaždé 1,5 bodu, v Evropské lize 1 bod a v Konferenční lize 0,5 bodu. Kdo má aspoň přibližně v hlavě dosud platná pravidla, už mohl vytušit, že si kluby můžou v novém systému přijít na víc bodů než doposud.

Do teď byl maximální dostupný počet koeficientových bodů 38 v Lize mistrů, 34 v Evropské lize a 30 v Evropské konferenční lize. Tento systém byl fanoušky kritizován, protože rozdíly mezi jednotlivými soutěžemi byly příliš malé a kluby několikrát úspěšně hrající Evropskou konferenční ligu nabraly vysoký koeficient.

V novém systému jsou rozdíly mezi soutěžemi větší a především v Lize mistrů a v Evropské lize se rozděluje výrazně víc bodů, maximální dostupný počet bodů je v novém systému 48 v Lize mistrů, 40 v Evropské lize a 32 v Konferenční lize.

Fakt, že se bude v novém systému pohárů rozdělovat víc bodů než doposud, není pro český koeficient úplně příznivý v tom, že tím dochází ke znehodnocení z českého pohledu skvělé sezony 2023/24 a zisky přes 13 bodů do národního koeficientu mohou být nyní snadněji dostupné pro naše konkurenty.

Na druhou stranu, body navíc jsou dostupné především v Lize mistrů a v Evropské lize a právě do těchto soutěží mají české týmy díky posledním úspěchům blíž a měly by být schopny se do nich skrz předkola dostávat.


Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s