Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Počítáme koeficient: Další dvě výhry a Česko je v první patnáctce

06. říjen 2023
Sdílejte:
Plzeň a Slavia vyhrály a konkurenti z dalších zemí naopak ztráceli. Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA už na patnáctém místě.
Losování evropských pohárů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou veskrze úspěšný druhý hrací den skupin v pohárové Evropě. V Evropské lize Slavia rozdrtila Tiraspol 6:0 a připsala si druhou výhru ve skupině, stejně na tom je Plzeň, která na 2:1 otočila v Kazachstánu zápas s Astanou. Sparta naopak prohrál po sympatickém výkonu 1:2 v Seville s Betisem a ve vyrovnané skupině C Evropské ligy, kde mají všechny čtyři týmy tři body, také ona drží slušné vyhlídky na pohárové jaro.

Čerstvé dvě výhry v Evropě kromě jiného znamenají posun Česka v tabulce národních koeficientů, která rozhodne o nasazení týmů do Evropy pro sezonu 2025/26. Česko se po včerejšku posunulo z šestnáctého na patnácté místo před Norsko. Navíc na třinácté Srbsko i čtrnácté Dánsko už ztrácí méně než bod.

„Opět můžeme být velice spokojeni. Do koeficientu jsme zapsali jeden celý bod, což je více, než jsme čekali před výkopem zápasů,“ zhodnotil český pohárový čtvrtek twitterový účet FC Koeficient, který se na počítání pohárové matematiky zaměřuje.

Na 12. místě zůstává Švýcarsko, které má na Česko náskok 3,025 bodu. Lugano ve čtvrtek zvítězilo na Besitkasi 3:2, Servette Ženeva prohrála v Římě s AS 0:4.

Třinácté zůstává Srbsko, které Česku udělalo radost, když Bačka Topola obrala o bod řecký Olympiakos. Náskok Srbska před Českem se ale snížil na pouhých 0,225 bodu. Před Českem zůstává ještě 14. Dánsko, ale zde je to dokonce jen o 0,150 bodu. Nordsjaelland podle očekávání bral body za výhru nad Ludogorcem (7:1).

„Česko je tedy na 15. místě a nic nenasvědčuje tomu, že by jej mělo ve zbytku sezony ztratit,“ hodnotí aktuální stav FC Koeficient. „Tato sezona evropských pohárů se pro Česko vyvíjí skvěle, je tu potenciál získat opravdu velmi vysoký bodový zisk, ze kterého bude Česko těžit dalších pět let. Jen tak dál a za tři týdny zase přísun bodů!“ dodává.

Napište s námi pohádku

Zdeněk Folprecht vyměnil ligové kopačky za klávesnici a sepsal pro své dva syny veselé fotbalové pohádky. Pomozte v naší crowdfundingové kampani k vydání knížky a pořiďte si ji do knihovny, ať může rozdávat radost i u vás doma.

U toho chci být!

Na 16. místě se ztrátou 0,675 bodu za Českem je teď Norsko. Jeho oba zástupci ve čtvrtek prohráli – Molde v Evropské lize doma s Leverkusenem 1:2 a Bodo/Glimt v Konferenční lize také doma s Bruggami 0:1.

Sedmnáctá Ukrajina ztrácí na Česko už 0,950 bodu přesto, že Zorya ve čtvrtek zvítězila na Islandu. Osmnáctý Izrael ztrácí už 1,175 bodu. Českému pořadí vyhovuje, že Haifa remizovala s Panathinaikosem.

Devatenácté Řecko ztrácí na Česko 2,225 bodu, ale v pohárech má stále čtyři týmy, takže má teoreticky největší prostor bodovat. Ve čtvrtek získaly řecké kluby jednu výhru a tři remízy, což znamená stejný jeden bod do koeficientu jako získalo Česko za dvě výhry (Řecko dělí bodový zisk pěti týmy, které letos vstoupily do pohárové Evropy, Česko čtyřmi).

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět, je třeba se udržet minimálně na aktuálním patnáctém místě. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.

První liga

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s