Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Počítáme koeficient: Další body a Česko bezpečně drží třinácté místo

10. listopad 2023
Sdílejte:
Slavia a Plzeň naplno bodovaly a Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA usazeno pevně na třináctém místě. Pět míst v pohárech v sezoně 2025/26 tak vypadá jako jistota.
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou čtvrtý hrací den skupin v pohárové Evropě a z pohledu počítání národního koeficientu dopadl opět dobře. V Evropské lize Slavia porazila AS Řím 2:0 a Plzeň je po výhře 1:0 nad Dinamem Záhřeb dál stoprocentní a navíc připsala i bonus za už jistou výhru ve skupině. Ani Sparta neměla k bodům daleko, ale obrat v Glasgowě nedokonala a prohrála 1:2.

„Celkově za čtvrtek píšeme 1 bod do koeficientu za výsledky a dalších 0,5 bodu a první místo Plzně v základní skupině EKL. S výsledky tak jsme velmi spokojení, rozhodně jsou nad plán,“ hodnotí dopady aktuálního pohárového týdne na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

Česko tímto bodovým ziskem opět odskočilo od soupeřů v tabulce koeficientů, kteří jsou pod ním. „Dánsko nás potěšilo jen remízou Nordsjaellandu, dvě norské výhry jsou sice nepříjemné, ale náš náskok na Norsko je už téměř jednobodový. Řecko vybouchlo a píše jen jednu remízu. Srbsko, Izrael, Ukrajina nás už opravdu zajímat nemusí,“ shrnul dopady posledního odehraného kola evropských pohárů FC Koeficient.

„Dobrá zpráva je, že pět týmů v základních skupinách a tedy nejhůře 15. místo už vypadá téměř jistě. Můžeme ale letos udělat opravdu rekordní ročník, tak neusněme na vavřínech a útočme co nejvýš! Hlavně dostat Spartu do jara, ta to jediná nemá jisté,“ komentuje aktuální stav FC Koeficient.

Česko se navíc může dívat s nadějí i nad sebe. „Skotsko zapsalo výhru a remízu a drží si nad námi poměrně velký náskok. Rakousko píše výhru a porážku, Švýcarsko také tak, všechny tyto země jsme stáhli, za Rakouskem i Švýcarskem jsme už o méně než dva body,“ vypočítává FC Koeficient.

Aktuální stav v tabulce národních koeficientů.

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět (a dva týmy začínaly v předkolech Ligy mistrů), je třeba se udržet minimálně na patnáctém místě. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Rozdíl mezi 15. a třeba 13. místem je pak v tom, že vicemistr startuje v prvním případě už ve druhém předkole nemistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů a ve druhém případě až v play-off a má tak rovnou jistou minimálně skupinu v Evropské lize.

V příští pohárové sezoně Česko odepíše ročník 2019/20, v němž kluby celkem pobraly jen 2,5 bodu (v aktuální sezoně to je už 7,25 bodu a v předchozí to bylo 6,75). Pokud se tak českým klubům v Evropě povede i příští sezona, může Česko zkusit atakovat desáté místo (oprava: původně jsme tu měli nepřesně uvedené jedenácté místo), které by znamenalo přímou účast mistra v Lize mistrů pro sezonu 2026/27.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga

Nejtěžší zkouška nového PSG. Musí odvrátit historickou blamáž

Remontada v Barceloně. Senzační kolaps proti United. Výprask od Bayernu. Historie PSG v Lize mistrů je plná selhání. I tak ale ve 12 let dlouhé katarské éře vždy platila jedna jistota: postup ze základní skupiny není problém. Až do letoška. Pokud PSG nezvládne středeční zápas v Dortmundu, může ho na jaře čekat jen Evropská liga.

PSG
Popup se zavře za 8s