Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Počítáme koeficient: Další body a Česko bezpečně drží třinácté místo

10. listopad 2023
Sdílejte:
Slavia a Plzeň naplno bodovaly a Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA usazeno pevně na třináctém místě. Pět míst v pohárech v sezoně 2025/26 tak vypadá jako jistota.
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou čtvrtý hrací den skupin v pohárové Evropě a z pohledu počítání národního koeficientu dopadl opět dobře. V Evropské lize Slavia porazila AS Řím 2:0 a Plzeň je po výhře 1:0 nad Dinamem Záhřeb dál stoprocentní a navíc připsala i bonus za už jistou výhru ve skupině. Ani Sparta neměla k bodům daleko, ale obrat v Glasgowě nedokonala a prohrála 1:2.

„Celkově za čtvrtek píšeme 1 bod do koeficientu za výsledky a dalších 0,5 bodu a první místo Plzně v základní skupině EKL. S výsledky tak jsme velmi spokojení, rozhodně jsou nad plán,“ hodnotí dopady aktuálního pohárového týdne na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

Česko tímto bodovým ziskem opět odskočilo od soupeřů v tabulce koeficientů, kteří jsou pod ním. „Dánsko nás potěšilo jen remízou Nordsjaellandu, dvě norské výhry jsou sice nepříjemné, ale náš náskok na Norsko je už téměř jednobodový. Řecko vybouchlo a píše jen jednu remízu. Srbsko, Izrael, Ukrajina nás už opravdu zajímat nemusí,“ shrnul dopady posledního odehraného kola evropských pohárů FC Koeficient.

„Dobrá zpráva je, že pět týmů v základních skupinách a tedy nejhůře 15. místo už vypadá téměř jistě. Můžeme ale letos udělat opravdu rekordní ročník, tak neusněme na vavřínech a útočme co nejvýš! Hlavně dostat Spartu do jara, ta to jediná nemá jisté,“ komentuje aktuální stav FC Koeficient.

Česko se navíc může dívat s nadějí i nad sebe. „Skotsko zapsalo výhru a remízu a drží si nad námi poměrně velký náskok. Rakousko píše výhru a porážku, Švýcarsko také tak, všechny tyto země jsme stáhli, za Rakouskem i Švýcarskem jsme už o méně než dva body,“ vypočítává FC Koeficient.

Aktuální stav v tabulce národních koeficientů.

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět (a dva týmy začínaly v předkolech Ligy mistrů), je třeba se udržet minimálně na patnáctém místě. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Rozdíl mezi 15. a třeba 13. místem je pak v tom, že vicemistr startuje v prvním případě už ve druhém předkole nemistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů a ve druhém případě až v play-off a má tak rovnou jistou minimálně skupinu v Evropské lize.

V příští pohárové sezoně Česko odepíše ročník 2019/20, v němž kluby celkem pobraly jen 2,5 bodu (v aktuální sezoně to je už 7,25 bodu a v předchozí to bylo 6,75). Pokud se tak českým klubům v Evropě povede i příští sezona, může Česko zkusit atakovat desáté místo (oprava: původně jsme tu měli nepřesně uvedené jedenácté místo), které by znamenalo přímou účast mistra v Lize mistrů pro sezonu 2026/27.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s