České kluby mají za sebou čtvrtý hrací den skupin v pohárové Evropě a z pohledu počítání národního koeficientu dopadl opět dobře. V Evropské lize Slavia porazila AS Řím 2:0 a Plzeň je po výhře 1:0 nad Dinamem Záhřeb dál stoprocentní a navíc připsala i bonus za už jistou výhru ve skupině. Ani Sparta neměla k bodům daleko, ale obrat v Glasgowě nedokonala a prohrála 1:2.
„Celkově za čtvrtek píšeme 1 bod do koeficientu za výsledky a dalších 0,5 bodu a první místo Plzně v základní skupině EKL. S výsledky tak jsme velmi spokojení, rozhodně jsou nad plán,“ hodnotí dopady aktuálního pohárového týdne na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.
Česko tímto bodovým ziskem opět odskočilo od soupeřů v tabulce koeficientů, kteří jsou pod ním. „Dánsko nás potěšilo jen remízou Nordsjaellandu, dvě norské výhry jsou sice nepříjemné, ale náš náskok na Norsko je už téměř jednobodový. Řecko vybouchlo a píše jen jednu remízu. Srbsko, Izrael, Ukrajina nás už opravdu zajímat nemusí,“ shrnul dopady posledního odehraného kola evropských pohárů FC Koeficient.
„Dobrá zpráva je, že pět týmů v základních skupinách a tedy nejhůře 15. místo už vypadá téměř jistě. Můžeme ale letos udělat opravdu rekordní ročník, tak neusněme na vavřínech a útočme co nejvýš! Hlavně dostat Spartu do jara, ta to jediná nemá jisté,“ komentuje aktuální stav FC Koeficient.
Česko se navíc může dívat s nadějí i nad sebe. „Skotsko zapsalo výhru a remízu a drží si nad námi poměrně velký náskok. Rakousko píše výhru a porážku, Švýcarsko také tak, všechny tyto země jsme stáhli, za Rakouskem i Švýcarskem jsme už o méně než dva body,“ vypočítává FC Koeficient.
Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět (a dva týmy začínaly v předkolech Ligy mistrů), je třeba se udržet minimálně na patnáctém místě. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.
Rozdíl mezi 15. a třeba 13. místem je pak v tom, že vicemistr startuje v prvním případě už ve druhém předkole nemistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů a ve druhém případě až v play-off a má tak rovnou jistou minimálně skupinu v Evropské lize.
V příští pohárové sezoně Česko odepíše ročník 2019/20, v němž kluby celkem pobraly jen 2,5 bodu (v aktuální sezoně to je už 7,25 bodu a v předchozí to bylo 6,75). Pokud se tak českým klubům v Evropě povede i příští sezona, může Česko zkusit atakovat desáté místo (oprava: původně jsme tu měli nepřesně uvedené jedenácté místo), které by znamenalo přímou účast mistra v Lize mistrů pro sezonu 2026/27.
Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?