Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby Česko zůstalo v první patnáctce?

05. listopad 2022
Sdílejte:
Česko je po podzimu v tabulce národních koeficientů čtrnácté. Ale na rozdíl od pronásledovatelů už nemá ve hře nikoho. Vysvětlíme vám, co se musí stát, abychom za sebou nechali alespoň dva z trojice Norsko, Ukrajina a Dánsko. Pokud by se to povedlo, bylo by v pohárech za dva roky pět českých klubů.
Hodně týmů, hodně míčků.Foto: Profimedia

České týmy hlásí po podzimu konec v evropských pohárech. Zatímco u Plzně se to v extrémně těžké skupině v Lize mistrů čekalo a u Slovácka se s tím při premiéře v evropské skupině, která navíc nebyla lehká, počítalo, u Slavie je to pro český koeficient čára přes rozpočet.

Česko se v aktuálním žebříčku UEFA pro nasazení do pohárů průběžně drží v klíčové patnáctce, která by od sezony 2024/25 znamenala znovu pět českých týmů v evropských pohárech. Za aktuální sezonu české kluby do národního koeficientu připsaly 6,75 bodu, což je nejvíc v aktuálně počítané pětiletce. Z toho na Slavii vychází 2,625, na Plzeň 2,375, na Slovácko 1,625 a na Spartu 0,125.

Za Českem jsou ale tři země s reálnou šancí nás přeskočit. Konkrétně jde o Norsko, Ukrajinu a Dánsko, jejichž alespoň jeden zástupce ze skupin postoupil do jarní vyřazovací fáze. Pokud dvě z těchto zemí Česko přeskočí (zatím jsme čtrnáctí), bude mít tuzemský fotbal i v sezoně 2024/25 v evropských pohárech jen čtyři zástupce, kteří navíc budou zřejmě muset startovat v dřívějších předkolech.

Všechny týmy našich soupeřů budou na jaře začínat hned v úvodním play-off, kdy se vždy potkávají nasazené týmy z druhého místa dané soutěže, proti třetím týmům z o stupínek vyššího poháru. Například play-off Evropské ligy tak proti sobě hrají třetí týmy z Ligy mistrů a druhé týmy z Evropské ligy. Vítěz postupuje do osmifinále proti vítězům skupin.

Aktuální boj Česka o patnáctou pozici shrnuje následující tabulka:

Pořadí a země Body v pětiletém hodnocení Zbývající týmy
14. Česko 29,050 žádný
15. Norsko 28,750 Bodø/Glimt EKL
16. Ukrajina 28,500 Šachtar EL, Dnipro-1 EKL
17. Dánsko 27,625 Midtjylland EL
Zdroj: Football-coefficient.eu

Jen 0,3 bodu za Českem je patnácté Norsko, které má ve hře Bodø/Glimt. To skončilo za Arsenalem a PSV třetí ve skupině A Evropské ligy, když za sebou nechalo FC Curych. V play-off Evropské konferenční ligy Norům k překonání Česka stačí jedna výhra nebo třeba dvě remízy. Norsko mělo stejně jako Česko v pohárech čtyři týmy. Za výhru se od základních skupin dál připisují dva body, za remízu bod. Výhra Bodø/Glimt tak pro norský koeficient znamená 0,5 bodu (2/4), remíza 0,25 bodu (1/4).

Na hřišti je mi nejlíp. Hluboká sonda do myšlení Jindřicha Trpišovského

Otevřený rozhovor s Jindřichem Trpišovským o proměnách trenérské profese, využívání moderních technologií, zlozvycích české ligy nebo o psychické náročnosti profesionálního fotbalu.

Přečíst

Šestnácté Ukrajině v pohárech zbývá ještě Šachtar Doněck, který v Lize mistrů ve skupině F skončil třetí před Celticem a Dnipro zase dokázalo v konferenční lize postoupit ze druhého místa skupiny E, když skončilo před kyperským Apollonem a lichtenštejnským Vaduzem.

Ukrajina měla letos v pohárech pět týmů. To znamená, že bodové zisky od všech svých klubů dělí pěti. Každá výhra ukrajinského klubu tak pro koeficient země znamená 0,4 bodu (2/5) a remíza 0,2 bodu (1/5). Na Česko Ukrajina ztrácí 0,55 bodu. Před nás se dostane, když její Šachtar a Dnipro dohromady uhrají alespoň jednu výhru a jednu remízu, případně stačí i tři remízy.

Sedmnácté Dánsko je od Česka nejdál - po podzimu ztrácí 1,425 bodu a navíc Midtjylland čeká v play-off Evropské ligy těžký soupeř ze třetího místa ze skupin Ligy mistrů. Dánsko mělo v pohárech pět týmů. I dvě výhry (0,8 bodu) a bonus za postup do případného osmifinále Evropské ligy (dalších 0,2 bodu) by tak Dánsku ještě na přeskočení Česka nestačil. Když to zjednodušíme: Dánové potřebují od Midtjyllandu na jaře alespoň dva postupy.

Play-off evropských pohárů UEFA losuje v pondělí 7. listopadu. Pak budou vyhlídky Česka na patnácté místo zase o něco jasnější. Dvojice pro play-off vzejdou z nasazených a nenasazených týmů, jak je ukazuje tabulka:

Evropská liga
Nasazení Nenasazení
AS Řím Ajax
Manchester United Barcelona
Midtjylland Juventus
Monako Leverkusen
Nantes Salzburg
PSV Eindhoven Sevilla
Rennes Sporting
Union Berlín Šachtar
Konferenční liga
Nasazení Nenasazení
Anderlecht AEK Larnaca
Basilej Bodø/Glimt
Dnipro-1 Braga
Fiorentina Karabach
Gent Lazio
Kluž Ludogorec
Lech Šeriff
Partizan Trabzonspor
Zdroj: UEFA

Zdroj info: UEFA, web Football-coefficient.eu


Související články

Slavia táhne český fotbal dopředu, Plzeň ztrácí. Top trojka a její přínos

Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?

Česká liga

Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.

Ženský fotbal

Video: Malí hráči, obrovská podpora. Ultras fandí přípravce

Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.

Zábava
Popup se zavře za 8s