České týmy hlásí po podzimu konec v evropských pohárech. Zatímco u Plzně se to v extrémně těžké skupině v Lize mistrů čekalo a u Slovácka se s tím při premiéře v evropské skupině, která navíc nebyla lehká, počítalo, u Slavie je to pro český koeficient čára přes rozpočet.
Česko se v aktuálním žebříčku UEFA pro nasazení do pohárů průběžně drží v klíčové patnáctce, která by od sezony 2024/25 znamenala znovu pět českých týmů v evropských pohárech. Za aktuální sezonu české kluby do národního koeficientu připsaly 6,75 bodu, což je nejvíc v aktuálně počítané pětiletce. Z toho na Slavii vychází 2,625, na Plzeň 2,375, na Slovácko 1,625 a na Spartu 0,125.
Za Českem jsou ale tři země s reálnou šancí nás přeskočit. Konkrétně jde o Norsko, Ukrajinu a Dánsko, jejichž alespoň jeden zástupce ze skupin postoupil do jarní vyřazovací fáze. Pokud dvě z těchto zemí Česko přeskočí (zatím jsme čtrnáctí), bude mít tuzemský fotbal i v sezoně 2024/25 v evropských pohárech jen čtyři zástupce, kteří navíc budou zřejmě muset startovat v dřívějších předkolech.
Jste znalci fotbalu? Máte přehled? Otestujeme vás v deseti krocích. Dáme vám indicie, vy nám řeknete, o který klub jde.
Když FIFA uzavřela partnerství s ropnou společností Saudi Aramco, Sofii Junge Pedersenovou to rozezlilo. Spolu s víc než 130 fotbalistkami z 27 zemí protestovala otevřeným dopisem. Zastávala se ochrany klimatu i lidských práv. „Spousta dalších hráčů nás podporuje, ale ne veřejně. Bojí se, co řeknou kluby i sponzoři,“ říká dlouholetá dánská reprezentantka a v posledních letech hráčka Juventusu a Interu Milán.
Kdo měl lepší kotel? Jak se pařilo s fotbalovými hvězdami? A kdy se dostanou Votroci do Evropy? Největší fotbalový srdcař Česka Tomáš Roman si s námi povídal o finále Ligy mistrů v Mnichově, které si užil na vlastní kůži i s ambasadorem soutěže Zdeňkem Folprechtem.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!