Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Penalta pro Chelsea? VAR neměl zasahovat ani jednou, říká expert

08. březen 2023
Sdílejte:
Máme video, ale za ním sedí lidi, kteří se rozhodují podle pravidel, která tvoří zase lidi. Proto dál vznikají sporná rozhodnutí, jako včera při druhém gólu Chelsea v zápase Ligy mistrů s Dortmundem. Máme dva pohledy na opakovanou penaltu, která rozhodla.
Hráči Dortmundu sdělují sudímu Makkeliemu, že jsou nespokojení s jeho verdiktem.Foto: Profimedia

Chelsea včera vyhrála nad Borussií Dortmund 2:0 a postoupila do čtvrtfinále Ligy mistrů. Druhý a postupový gól vstřelila z penalty za ruku, kterou nizozemský rozhodčí Danny Makkelie nařídil až po intervenci VARu.

Kai Havertz z prvního pokusu trefil tyčku a v ten moment do hry vstoupil znovu VAR. Na rozdíl od Makkelieho si všiml, že do vápna ještě před tím, než Havertz do míče kopl, vběhlo několik hráčů. Jako první jeden z modrých, který sebou strhl i hráče Borussie. Ke všemu došlo kvůli tomu, že Havertz v průběhu provádění penalty zpomalil svůj pohyb.

Pravidla říkají jasně, že když do vápna kdokoli vběhne před kopem do míče, je to porušení pravidel. Když do vápna předčasně vběhnou hráči obou týmů, penalta by se měla vždy opakovat. Tedy i v případě, kdyby Havertz dal. Pak by to byl trest za přestupek útočícího hráče. Když penalta nebyla proměněná, opakuje se naopak kvůli porušení pravidel ze strany bránícího mužstva.

Ale pak už přichází prostor pro různé výklady. Předchozí odstavec platí bezvýhradně pro situaci, kdy si předčasného vběhnutí hráčů do vápna všimne hlavní rozhodčí. Když si toho nevšimne a neodpíská přestupek, má VAR možnost zasáhnout jen v předem stanovených situacích. A tady už jsem u subjektivního posuzování rozhodčích u VARu. Nabízíme vám tedy dva pohledy, jak se na včerejší situaci dalo dívat.

Měla se opakovat

Havertz kopal znovu, protože hráč Dortmundu Salih Özcan, který míč po první penaltě do tyče odkopl, vstoupil do pokutového území dřív, než Němec pokutový kop provedl, vysvětluje The Athletic.

Za pokutové území se v tomto případě počítá i oblouk na velkém vápně vyznačující chráněné území, do kterého Özcan předčasně vběhl.

VAR má podle pravidel IFAB v tomto případě zasáhnout, když obránce, který vběhl do pokutového území předčasně, následně přímo zahraje míč v situaci, ze které by mohl padnout gól nebo když brání útočníkovi ve hře.

VAR tedy včera penaltu nechal opakovat, protože měl za to, že Özcan svým odkopem zabránil možnému následnému vstřelení branky.

Měla se opakovat?

Neměla se kopat

Zpravodajský web Kicker přináší pohled pravidlového experta německé svazu (DFB) Lutze Wagnera. Ten upozorňuje na to, že dva hráči, kteří byli v momentě odkopu nejblíže k Özcanovi, nemohli míč hrát. „Protože se míč odrazil od tyče, aniž by se ho soupeř dotkl, jednalo by se v případě Havertze o nedovolený dvojí kontakt. A Chilwell, který byl ještě v blízkosti Özcana, vyběhl příliš brzy,“ říká Wagner.

„Kdyby se Makkelie sám přímo rozhodl pro opakování pokutového kopu, bylo by vše v pořádku. VAR však z uvedených důvodů zasahovat neměl,“ shrnuje to Wagner.

Byla to vůbec penalta?

Byla to vůbec ruka?

A spor by se dal vést i o tom, zda na začátku byl zákrok rukou na penaltu a zda ji měl vyvolávat VAR, když Makkelie na celou situaci dobře viděl a původně ji jako pokutový kop nepísknul.

„Na to, aby bylo možné změnit rozhodnutí rozhodčího, který rozhodoval z dobré pozice, nebyl vlastně přestupek dostatečně jasný,“ řekl Wagner Kickeru. „Na druhou stranu se zejména v mezinárodních výkladových směrnicích hodně řeší, zda byla ruka v úhlu od těla. V tomto případě tomu tak bylo,“ dodal expert.


Související články

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák
Popup se zavře za 8s