Koupit předplatné webu

Mistři světa utekli. Vymazal jsem Maradonu, vzpomíná Kamerunec

18. leden 2023
Sdílejte:
Na mistrovství světa v roce 1990 porazil Hagiho, Valderramu i Maradonu, toho dokonce osobně hlídal. Se spoluhráči navždy změnili pohled na africký fotbal a doma v Kamerunu jsou stále za bohy: nedávno dostali každý jako výraz vděčnosti dům. Émile Mbouh si ale radši užívá anonymitu za mořem a po veřejných parcích trénuje mladé Američany.
Tenhle zápas Maradonu bolel.Foto: Profimedia

Senzační vítězství nad Argentinou 1:0, kterým začalo mistrovství světa 1990, byl pro mě jeden z formativních dětských zážitků – aspoň co se zájmu o fotbal týče. Jak si ten velký zápas pamatujete vy?

Předpovídali nám, že dostaneme šest nebo i deset gólů. Měli jsme tenkrát hodně problémů a před tím zápasem jsme šli spát až ve čtyři ráno, hádali jsme se s vedením svazu o bonusy a další záležitosti. Ani jsme si tedy neodpočinuli. Ale než jsme odjeli na stadion, sešli jsme se v jedné místnosti – všech 22 hráčů – a řekli jsme si: ‚Hoši, tohle je ten zápas! Do toho dáme, co v nás je. Nezajímá nás, jestli jsou to mistři světa. Zajímá nás, co umíme my. Prostě tam půjdeme a budeme hrát.‘

Hrálo se tenkrát na San Siru. Proti Maradonovi a argentinským mistrům světa. Všechno bylo spíš proti vám. Nic z toho vás nepoložilo?

Víte, v Africe, když nastupujete k zápasu, tak zpíváte, tančíte… Lidi se vždycky diví, jak se to slučuje s přípravou na zápas – ale my to tak prostě máme, motivujeme tak sami sebe. Na stadionu Giuseppa Meazzy jsme ze šaten vyšli do prostoru, který jsme měli uvnitř k rozcvičení – my jednu část, Argentinci druhou. Začali jsme zpívat tak divoce, že Argentinci utekli a nechali nám to celé. Tak jsme si říkali, že to půjde i na hřišti. Maradona pak šel za spoluhráči a naháněl je zpátky, ale oni nechtěli. Před hymnami jsme se pomodlili a řekli si, že tohle je náš zápas. Bylo nám jedno, co říkají lidi. Rozhodli jsme se, že ten zápas neprohrajeme. Že se budeme se rvát. Pak jsme vkročili na hřiště a… uff… to bylo! Všechno nám bylo jedno, prostě jsme se jen bavili.

Související články

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

Video: Nejbrutálnější faul historie Bundesligy. Oběť slaví jubileum

Německá média o skluzu na Ewalda Lienena dodnes mluví jako o nejošklivějším zákroku v dějinách Bundesligy. Faulující i jeho trenér skončili před soudem.

Video

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.