Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Měli Němci kopat penaltu? Před rukou byl možná ofsajd

05. červenec 2024
Sdílejte:
Německo domácí EURO nevyhraje. Prohrálo 1:2 po prodloužení se Španělskem. Hodně řešit se bude, jestli Němci neměli v prodloužení kopat penaltu za ruku Marca Cucurelly.
Anthony Taylor penaltu nepísknul.Foto: Profimedia

51. Olmo. 89. Wirtz. 119. Merino. Tak vypadá střelecká listina.

Mohla být ale jiná, kdyby sudí Anthony Taylor na začátku druhé části prodloužení odpískal penaltu za hru rukou od Marca Cucurelly.

Jamal Musiala měl ihned jasno a po Taylorovi se vyčítavě díval. Jasno měla i komentátorská dvojice na ČT Sport. Jaromír Bosák a Luděk Zelenka neváhali a čekali na zásah VAR.

Ani ten ale nepřišel a hrálo se dál.

Komentátoři pak trefně připomínali, za co se v osmifinále pískala penalta za ruku proti Dánům. Ta Cucurellova z tohoto pohledu vypadá ještě jasněji.

Pravidla říkají, že jde o přestupek, když se hráč dotkne míče rukou/paží, která zvětšuje nepřirozeně prostor těla. „Má se za to, že hráč učinil své tělo nepřirozeně větším, pokud poloha jeho ruky/paže není důsledkem nebo není ospravedlnitelná vzhledem k pohybu těla hráče pro danou konkrétní situaci,“ specifikují dále pravidla.

Dale Johnson, editor fotbalového obsahu americké stanice ESPN, na sociální síti X uvedl, že neodpískání penalty je v souladu s tím, co před Eurem říkali zástupci UEFA na pravidlovém semináři. Podle Johnsona tam ukazovali konkrétní příklad, který se podobal situaci s Marcem Cucurellou z dnešního zápasu, s tím, že by se nemělo jednat o penaltu. „Ruka blízko boku, směřující převážně dolů a její pozice je za linií těla,“ specifikoval situaci, za kterou by se penalta na turnaji pískat neměla.

Byla to ruka na penaltu?

Situaci ze 106. minuty pak režie přenosu ukázala divákům v pauze asi o pět minut později. Šlo o záběr z boku, kde byla vidět i příhra na Niclasa Füllkruga, který ve vápně zpracovával míč těsně před tím, než ho Musiala vypálil do Cucurellovy ruky.

Ze záběru se zdálo, že Füllkrug mohl být v těsném ofsajdu, což by znamenalo, že by debata o penaltě už neměla smysl. Kvůli ofsajdu, by se nemohla kopat.

V přenosu se této situaci ale už režie dopodrobna nevěnovala, nedostali jsme rozbor situace od poloautomatického systému, který vše vždy na centimetry vykreslí.

Pokusili jsme se situaci zastavit na monitoru počítače v momentě, kdy Thomas Müller na Füllkruga míč do vápna posílá. Je to velmi těsné, ale vypadá to, že minimálně špička nohy německého útočníka je před tělem španělského obránce.

Ale samozřejmě jde o naší dedukci z nedokonalého záběru, který si můžete prohlédnout sami.

Foto: Jiří Hovorka

Byl to podle vás ofsajd?

Do semifinále každopádně postoupili Španělé a utkají se v něm s Francií, která po penaltovém rozstřelu vyřadila Portugalsko.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s