Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Kapitán otlučený životem. Doma mu nevěřili, teď oranjes táhne

04. červenec 2024
Sdílejte:
Virgil van Dijk je hvězdou Liverpoolu i jednou z hvězd aktuálního Eura. Máme pro vás jedinečný pohled na jeho cestu až do těchto výšin. Nizozemský spolupracovník Football Clubu sestavil detailní Van Dijkův profil na základě rozhovorů s lidmi, kteří nizozemského kapitána provedli kariérou od mládeže.
Je to tam! Virgil van Dijk se raduje z postupu do čtvrtfinále.Foto: Profimedia

Po úctyhodné kariéře, která ho přivedla do nizozemských klubů jako RBC a Willem II, měl Frank Brugel po odchodu do důchodu nečekaně velký vliv na tamní fotbal. Když začal vodit svého malého syna Jordyho na sobotní zápasy juniorů v místním amatérském týmu WDS'19, velmi brzy ho zaujal i někdo jiný.

Jordy, brankář stejně jako jeho otec, sice moc gólů nedostával, ale zásluhu na tom měl i jeden jeho spoluhráč. Tenhle malý střední obránce navíc během zápasů útočil a dával góly. Zdálo se, že je na hřišti všude. Jeho jméno: Virgil van Dijk.

Brugel tehdy působil v trenérském týmu ve Willemu II a hned si uvědomil, že by to mohl být cenný přírůstek do jejich akademie. „Už tehdy měl Virgil na rozdíl od ostatních kluků v týmu atletickou postavu. Měl velmi dobrý první dotek, byl šikovný a rychlý. Byl oporou vzadu, ale dokázal také rozhodovat zápasy. Byla radost se na něj dívat.“

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Skauti Willemu II se také nechali přesvědčit a pozvali Van Dijka na zkoušku. Klub má vyhlášenou akademii, odkud se hráči pravidelně dostávají do prvního týmu. Navíc v té době hrál Ligu mistrů, což byl jedinečný úspěch, který klubu zajistil mezinárodní publicitu. Van Dijk byl proto rád, když od Tilburgu dostal pozvánku.

Nedlouho po jeho příchodu byl Jan van Loon dosazen do funkce ředitele akademie klubu. Současný šéf rozvoje mládeže v indickém týmu Bengaluru FC, který působil také jako šéf trenérské akademie Arsenalu, si na první okamžiky mladého obránce dobře pamatuje.

„Vlastně proti němu neměl žádný útočník šanci. Byl fyzicky silný a měl přirozený talent odebírat míče soupeřům přesně v pravou chvíli. Vždycky měl přehled, to ho nikdo nenaučil, to měl prostě v sobě. Pozičně, třeba tím, jak bránil prostory a reagoval na pohyby soupeřů a spoluhráčů, byl velmi působivý. To je specifická vlastnost, jako by intuitivně cítil, jak je třeba bránit.“

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.