Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Jankto je hrdina. Může pomoci celé společnosti

13. únor 2023
Sdílejte:
Chceme tolerantnější společnost? Pojďme začít vrcholovým fotbalem, můžeme dosáhnout velkých věcí. Coming out Jakuba Jankta pomůže mnohým otevřít oči.
Jakub Jankto během čtvrtfinále posledního Eura.Foto: Profimedia

„Proč to vůbec řešíte? Vždyť na tom nic není. Ať má každý vztah, s kým chce!“ Když se začalo v prvním únorovém týdnu na sociálních sítích spekulovat o možném coming outu českého fotbalového reprezentanta a záložníka Sparty Jakuba Jankta, spousta komentujících se divila, že má dnešní společnost tohle téma vůbec zapotřebí řešit. V ideálním světě by to byla jistě pravda. Jenže se stačí podívat na to, jak vypadaly diskuze pod příspěvky, které Jankta řešily…

Není to samozřejmost. A je to zásadní téma! Doteď byla nejen v českém, ale i ve světovém vrcholovém fotbale tahle problematika tabu. Homosexuální fotbalisté mají obavy se ke své orientaci veřejně hlásit. Fotbal se totiž profiluje jako extrémně maskulinní prostředí, kde se něco takového nenosí.

Hráč, který se rozhodne ke coming outu, se bohužel musí připravit na homofobní urážky. Na sociálních sítích, na tribunách i na samotném trávníku. Jakub Jankto dnes prokázal obří dávku odvahy a odhodlání. Svým přístupem může pomoci dalším homosexuálům (zdaleka nejen v profesionálním sportu), aby se přestali skrývat. Může pomoci otevřít oči většinové společnosti, ve které by projevy nenávisti neměly mít žádné místo. Může pomoci nám všem žít v tolerantnějším světě!

Duhové strašidlo

Fotbal je nejpopulárnější sport planety. Finále mistrovství světa v televizi sleduje půlka zeměkoule. Podobný mediální dosah mají jen olympiády nebo svatby a pohřby v britské královské rodině. Chcete působit na veřejné mínění, domluvte se s Realem Madrid, Manchesterem United nebo s Messim či Ronaldem.

Problém je, že největší hvězdy o důležitých společenských tématech většinou mlčí. Jasně, posílají spoustu peněz na charitativní projekty, zakládají nadace, ale mělo by nám to stačit? Ukázkovým příkladem byl světový šampionát v Kataru. Ten bude navždy spojený s triumfem Argentiny a taky debaklem lidských práv.

Boj o pásku: Dánové hrozí odchodem z FIFA, francouzský šéf je s Infantinem

V Kataru vedle šokujících výsledků dál bobtná i spor mezi FIFA a některými evropskými svazy, které chtěly dát kapitánům pásku One Love. FIFA nám vyhrožuje, musí se změnit, zní teď z Dánska. Německá ministryně vnitra na nic nečekala a přišla s páskou přímo za Giannim Infantinem.

Přečíst

Koupené pořadatelství, tisíce mrtvých dělníků, přehlížení homofobie a omezování práv žen? Často stačil argument, že se nemáme snažit měnit hostitelskou zemi. Hojně se ozývalo i milionkrát omílané klišé, že se fotbal a politika nemá plést dohromady. Jenže fotbal, politika a byznys jsou setsakramentsky propletené oblasti.

Když sportovec kritizuje Rusko za agresi proti Ukrajině, když bojuje proti rasismu nebo za práva homosexuálů, okamžitě má na talíři, že řeší věci, do kterých mu nic není a že se má radši soustředit na svůj výkon. Avšak fotbalový svět musí naopak takové chování podpořit, ne ho ignorovat.

Spousta lidí se po zpackaném MS smála Němcům. Řada z nich lajkovala na sociálních sítích videa, kde katarští šejkové parodovali gesto se zakrytými ústy, kterým německá reprezentace upozorňovala, že se ji FIFA snaží umlčet a zakazuje nosit duhové pásky na podporu LGBT komunity. Asi nepochopili, že výsměch patřil celému západnímu světu a jeho hodnotám!

Football is coming out

Prvním hráčem anglické Premier League, který v médiích přiznal, že je gay, byl Justin Fashanu. Jeho příběh měl ale tragický konec. V 80. letech se sice stal prvním černošským hráčem, jehož přestupová cena přesáhla milion liber, během kariéry se však pořádně neprosadil. Podle některých britských novinářů i kvůli tomu, že jeho homosexualita, o které se tehdy ještě jen šuškalo, fotbalovým manažerům vadila.

Coming out Jakuba Jankta. Jsem homosexuál a už se nechci skrývat

Jakub Jankto, český reprezentant a záložník hostující v pražské Spartě, zveřejnil video, ve kterém odhaluje svou sexuální orientaci.

Přečíst

S coming outem přišel Fashanu v roce 1990 v rozhovoru pro The Sun, ve kterém mimo jiné přiznal vztah s ženatým poslancem Konzervativní strany. Později se od něj distancovala jeho rodina a ve fotbalovém prostředí se stal terčem urážek. Aktivní kariéru končil v USA a na Novém Zélandu.

V březnu 1998 ho v Marylandu, kde byly tehdy homosexuální styk nezákonný, obvinil sedmnáctiletý mladík ze sexuálního napadení. Fashanu po prvním výslechu utekl do Británie. O měsíc později spáchal sebevraždu. V dopisu na rozloučenou obvinění odmítal, zároveň uváděl, že kvůli své homosexualitě nečeká spravedlivý soud. Případ byl nakonec odložen a Fashanu se stal v britské gay komunitě ikonou.

Od té doby se v Británii k homosexualitě přihlásil jediný aktivně hrající profesionální fotbalista (coming out Thomase Hitzlspergera, německého reprezentanta a hráče Aston Villy, West Hamu, Evertonu a dalších klubů, přišel až po konci kariéry). Sedmnáctiletý Jake Daniels z druholigového Blackpoolu. I když šlo o odvážný krok, jeho dosah nebyl takový, jako kdyby šla s pravdou ven nějaká hvězda. Toho jsme se nedočkali v žádné velké fotbalové lize. A když už o tom média spekulují, je to prezentováno jako něco senzačního. Ne jako normální věc.

Případ Jakuba Jankta proto bude ve fotbalovém světě hodně rezonovat. A věřím, že jde jen o první vlaštovku, která ve sportu i v celé společnosti pomůže budovat tolerantnější prostředí.

Kluci taky

Pokud se může mužský fotbal někde inspirovat, je to ženská kopaná, ve které není coming out stigmatizující. O své homosexualitě otevřeně mluví a za práva LGBT komunity bojují největší hvězdy, i když to pro ně někdy znamená nepříjemnosti. Jejich sport je ale díky nim tolerantnější.

Ať už jde o boj proti homofobii a proti rasismu nebo jiná důležitá společenská témata, fotbalisti by neměli mlčet. Jsou to oni, na koho se na trávníku upírá pozornost půlky světa. Oni jsou „fotbal“ a mají velkou moc měnit společnost k lepšímu.

A na nás - skutečných fotbalových fanoušcích - je, abychom těm, kteří se rozhodnou jít s kůží na trh, vyjádřili maximální podporu a pochopení. Jakube, držte se!

FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s