Koupit předplatné webu

Dělníci chválí Katar, plní si sny. Jiní jsou v pasti, nebo mrtví

12. prosinec 2022
Sdílejte:
V závěrečném díle reportážní série Martina Schibbyeho z Nepálu se setkáváme kromě jiných s majitelem hotelu a dělníky, kterým se podařilo vymanit z chudoby díky práci v Kataru. Potkáváme také ty, kteří k tomu směřují a láká je příslib rychlých peněz.
Připomeňme si ale i to, na čem kromě katarských neomezených zdrojů úspěšné pořadatelství stojí. Na mnoha zahraničních dělnících. Tady jsou při stavbě stadionu v Lusailu v roce 2019. A někdy i na jejich životech.Foto: Profimedia

Fronta kopíruje zdánlivě nekonečnou cihlovou zeď, která obklopuje úřad pro vydávání pasů v Káthámándú, hlavním městě Nepálu. Přes lesknoucí se kovové brány jsou vidět borovicová alej a různé budovy. Ranní slunce je velmi silné a asi stovka lidí na konci fronty našla stín pod zelenou plastovou střechou.

Pro Sureshu Nepála šestihodinové čekání právě skončilo a doslova vytančil ven se svým novým pasem. Ještě mu zbývá počkat na mladšího bratra, který je stále uvnitř.

„Pracoval jsem na stavbách v Dauhá od roku 2013. Katar je krásná země s dobrou vládou,“ říká šťastně.

Nadcházející cesta do Zálivu bude jeho šestou v průběhu dvou let a nemyslí si, že kdokoliv ve frontě si musí dělat starosti.

Související články

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie

Proč neplatil gól Jablonce? Projděte si, co říkají pravidla o překážení brankáři

Před brankářem, který má míč v ruce, můžete stát, ale nesmíte mu aktivně bránit v pohybu. Situace z nedělní ligy nám dává prostor poznat jedno z méně známých fotbalových pravidel…

Pravidla
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.