Coming out Jakuba Jankta. Jsem homosexuál a už se nechci skrývat

Aktualizováno
13. únor 2023
Sdílejte:
Jakub Jankto, český reprezentant a záložník hostující v pražské Spartě, zveřejnil video, ve kterém odhaluje svou sexuální orientaci.
Jakub Jankto v reprezentačním dresu.Foto: Profimedia

„Jako všichni ostatní mám své silné stránky, mám své slabiny. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní, chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál. A už se nechci dále skrývat,“ říká 27letý reprezentant Jakub Jankto na videu s coming outem.

Pražská Sparta, kde Jankto nyní hostuje ze španělského Getafe, dodala, že hráč před časem otevřeně o své sexuální orientaci promluvil s vedením klubu, trenérem i spoluhráči.

„Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky,“ uvedl letenský klub na sociálních sítích. „Máš naši podporu. Žij svůj život, Jakube,“ stojí dále ve zprávě.

Podobné coming outy jsou ve světě mužského fotbalu naprosto ojedinělé. V Česku zatím nebyl žádný a možná nikde na světě se k homosexualitě nepřiznal reprezentant. Když loni na jaře oznámil svůj coming out tehdy sedmnáctiletý Angličan Jake Daniels hrající za mládežnické týmy Blackpoolu, všiml si toho takřka celý fotbalový svět.

„Dlouho jsem přemýšlel o tom, jak to chci udělat a kdy to chci udělat. Vím, že teď je ten správný čas. Jsem připraven být sama sebou, být svobodný a být si tím vším jistý. Nedokážu to přesně určit, ale bylo mi asi pět nebo šest let, když jsem věděl, že jsem gay. Takže je to už dlouhá doba, co jsem žil ve lži,“ uvedl tehdy Daniels.

A pozornost celého světa si teď svým odvážným krokem vyslouží i Jakub Jankto. Podporu už mu na Twitteru vyjádřil třeba i oficiální účet Premier League.

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s