Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Coming out Jakuba Jankta. Jsem homosexuál a už se nechci skrývat

Aktualizováno
13. únor 2023
Sdílejte:
Jakub Jankto, český reprezentant a záložník hostující v pražské Spartě, zveřejnil video, ve kterém odhaluje svou sexuální orientaci.
Jakub Jankto v reprezentačním dresu.Foto: Profimedia

„Jako všichni ostatní mám své silné stránky, mám své slabiny. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní, chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál. A už se nechci dále skrývat,“ říká 27letý reprezentant Jakub Jankto na videu s coming outem.

Pražská Sparta, kde Jankto nyní hostuje ze španělského Getafe, dodala, že hráč před časem otevřeně o své sexuální orientaci promluvil s vedením klubu, trenérem i spoluhráči.

„Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky,“ uvedl letenský klub na sociálních sítích. „Máš naši podporu. Žij svůj život, Jakube,“ stojí dále ve zprávě.

Podobné coming outy jsou ve světě mužského fotbalu naprosto ojedinělé. V Česku zatím nebyl žádný a možná nikde na světě se k homosexualitě nepřiznal reprezentant. Když loni na jaře oznámil svůj coming out tehdy sedmnáctiletý Angličan Jake Daniels hrající za mládežnické týmy Blackpoolu, všiml si toho takřka celý fotbalový svět.

„Dlouho jsem přemýšlel o tom, jak to chci udělat a kdy to chci udělat. Vím, že teď je ten správný čas. Jsem připraven být sama sebou, být svobodný a být si tím vším jistý. Nedokážu to přesně určit, ale bylo mi asi pět nebo šest let, když jsem věděl, že jsem gay. Takže je to už dlouhá doba, co jsem žil ve lži,“ uvedl tehdy Daniels.

A pozornost celého světa si teď svým odvážným krokem vyslouží i Jakub Jankto. Podporu už mu na Twitteru vyjádřil třeba i oficiální účet Premier League.

Související články

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie

Žádný šprým, Sparta má zase velký tým. Nasajte euforii z Letné i ze sítí

Sparta - Galatasaray 4:1 a zasloužený postup do osmifinále. Letná vybuchla nadšením, stejně tak sociální sítě. Projděte si ty nejlepší reakce z twitteru.

Sparta
Popup se zavře za 8s