Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Facka fotbalovému moru. Proč dostal mladý hráč milionovou pokutu?

29. leden 2024
Sdílejte:
Milion korun a stop na 15 let. Match-fixing je fotbalová zhouba a Česko je v tomto ohledu světovou velmocí. Etická komise hříšníky v čerstvém případu nešetřila, jinak ale peklu čelit nejde. To vše shrnuje Luděk Mádl v textu, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.
Filip Firbacher, jeden z potrestaných, na fotce z roku 2020 v dresu Hradce Králové.Foto: Profimedia

Michal Hladík je čtyřiadvacetiletý fotbalista, který na podzim pravidelně nastupoval za Frýdlant nad Ostravicí v MSFL. Odchovanec Frýdku-Místku hrával i za Otrokovice, rezervu Karviné nebo Vratimov.

Etická komise FAČR ho ve čtvrtek potrestala coby organizátora match-fixingu, tedy cinklých sázek. Fotbal si teď v žádné soutěži FAČR nezahraje 15 let, je prakticky jisté, že trest bude přenesen i na FIFA, takže si za výdělek nezahraje ani nikde v zahraničí. Vedle toho nesmí vykonávat ani žádné jiné aktivity spojené s FAČR, to znamená, že nikde nesmí oficiálně působit ani jako trenér nebo podobně.

Navíc mu Etická komise vyměřila finanční trest milion korun. Proti tomu všemu se Michal Hladík může odvolat k Odvolací komisi FAČR.

Ve chvíli, kdy z FAČR vystoupí, placení pokuty se tím nejspíš vyhne. Svým způsobem je i s podivem, že to dosud neudělal. Možná očekával, že se ještě z celé kauzy vykroutí, podobně jako se mu to podařilo u soudu. Tam byl obžaloby zproštěn pro nedostatek důkazů.

Etická komise ovšem nepostupuje podle trestního řádu České republiky, ale podle disciplinárního řádu Fotbalové asociace ČR. A míra důkazního břemene, kterou musí prokázat, je tu nižší. Spolek, který v Česku organizuje fotbal, si je prostě jist, že Hladík opakovaně sloužil peklu, když přemlouval jiné osoby, aby ovlivňovaly zápasy, nebo aby k tomu přemlouvaly osoby další. Cílem jejich snažení bylo „nastavit“ utkání tak, aby na ně někdo informovaný mohl sázet najisto a vydělávat tak velké peníze.

EOS – partner amatérského fotbalu na FC

S klubovou platformou EOS budete mít veškerou administrativu a komunikaci na jednom místě. Komplexní služba ke správě a řízení sportovních klubů kromě nervů ušetří desítky člověkohodin měsíčně, což přijde vhod sportovním funkcionářům, trenérům, ale i hráčům a rodičům dětí. Získejte víc času, abyste se mohli věnovat tomu opravdu důležitému –⁠ sportu.

To chci zkusit!

Hladíkova nekalá činnost byla v disciplinárním řízení spojena se zápasy Mol Cupu Valašské Meziříčí-Slavičín a Valašské Meziříčí-Třinec ze srpna 2019. Lukáši Pobořilovi, hráči Valašského Meziříčí, měl Hladík v prvním případě nabízet úplatek mezi 25 000 Kč a 50 000 Kč, v případě druhého duelu mezi 25 000 a 100 000 korun.

Čerstvějšího data je příběh z října 2021. Tady se rozeběhla jakási štafeta, ve které Hladík oslovil fotbalistu Filipa Firbachera a ten zase jiného hráče Javiera Nerudu, aby se takto nabídka ovlivnění zápasu dostala k fotbalistům Motorletu v souvislosti s jejich třetililgovým zápasem proti Rakovníku. Hráči Motorletu to oznámili v klubu, jehož šéf Rudolf Blažek věc nahlásil policii. A odtud se věc začala zpětně rozplétat k držitelům telefonních čísel, z nichž přicházely nabídky.

S píšťalkou přijel Michal Paták

Jistě není bez zajímavosti, že byl k inkriminovanému utkání Rakovníka s Motorletem nominován rozhodčí Michal Paták, nechvalně známá „hvězda“ letní penaltové „show“ v utkání Admira-České Budějovice B, kdy byla naprosto nesmyslně vymyšlená penalta také spojována s match-fixingem (více zde).

V Rakovníku se Paták z rozhovoru s hráči Motorletu dozvěděl, že pokus ovlivnit zápas nahlásili. Každopádně tento duel tehdy odpískal normálně.

Etická komise FAČR potrestala i Filipa Firbachera (stop na 30 měsíců, finanční trest 20 000 Kč) a Javiera Nerudu (18 měsíců, 20 000 Kč).

Dvaadvacetiletý Firbacher je fotbalistou Hradce Králové, který na podzim hostoval v druholigovém Varnsdorfu, ve 12 utkáních tam sedmkrát skóroval. Od konce října už měl Etickou komisí pozastavenou činnost.

Když bylo Firbacherovi 16 let, zařadil ho The Guardian mezi 60 nejtalentovanějších fotbalových mladíků na světě. Na seznamu figuroval např. vedle Rodryga, Kviči Kvaraccheliji, Masona Greenwooda nebo Curtise Jonese. Za české reprezentace do 15, 16, 17, 18, 19 a 20 let odehrál Firbacher celkem 42 utkání, ve kterých vstřelil 20 gólů.

Český reprezentační dres mimochodem v minulosti oblékl i Javier Neruda. Čtyři zápasy odehrál za U15, šest dalších za U16. Někdejší slávista hrál na podzim za Sokol Hostouň.

V listopadu mi z Varnsdorfu na vyžádání zaslali stanovisko Filipa Firbachera k tehdejšímu pozastavení jeho činnosti. Uvedl v něm: „Jsem z toho hodně špatný. Fotbal je můj život. Vedle toho, že hraji druhou ligu, tak také trénuji mládež a dělám rozhodčího. Pevně věřím, že se vše vysvětlí. Více se k celé záležitosti zatím vyjadřovat nebudu.“

Sokol Hostouň i Javier Neruda se tehdy komentáře zdrželi.

Pánové Hladík, Firbacher i Neruda se proti trestům uděleným Etickou komisí mohou nyní odvolat k Odvolací komisi FAČR.

Je dost možné, že Firbacher a Neruda budou argumentovat tím, že jejich trestní stíhání bylo zastaveno, před soud se tedy v roli obžalovaných nedostali. Proč?

V jejich případě byl uplatněn paragraf 307 trestního řádu, písmeno a). „V řízení o přečinu, může se souhlasem obviněného soud a v přípravném řízení státní zástupce podmíněně zastavit trestní stíhání, jestliže se obviněný k činu doznal.“

A přesně to se podle dostupných informací stalo. Firbacher s Nerudou u výslechu vše přiznali a státní zástupce jejich trestní stíhání podmíněně zastavil.

Nicméně jejich skutky byly zároveň prohřešky proti fotbalovému disciplinárnímu řádu. A Etická komise FAČR tedy za ně oba 22leté fotbalisty potrestala.

Mohla tak učinit mj. proto, že jsou stále členy FAČR. Na rozdíl např. od rozhodčího Michala Patáka, který své členství ve fotbalové asociaci ukončil. V kauze utkání Rakovník-Motorlet byl k soudu předvolán jako svědek. Případ Admira-České Budějovice B je podle všeho z pohledu orgánů v trestním řízení nadále v řešení. Fotbalové orgány toliko rozhodly, že výsledek dosažený na hřišti, tedy 2:1 pro domácí, platí. A že se zápas nebude opakovat, jak také někteří navrhovali.

Za match-fixing bere Česko smutný bronz

Match-fixing, tedy ovlivňování zápasů za účelem cinklých sázek, je obrovský celosvětový problém. A jak ukazují statistiky, patří Česká republika doslova mezi bašty temnoty, ve kterých se toto zlo rozvíjí a nachází tu živnou půdu.

Existují monitorovací systémy, které reagují na anomálie při náběrech sázek. Lidověji řečeno: tyhle systémy poznají, když někdo něco zdánlivě nesmyslně naveliko olepí, na konkrétní sázkovou příležitost přiletí odněkud částka naprosto neodpovídající sázkařským standardům.

Nejznámějším z těchto monitorovacích systémů je Betradar. A v jeho nedávné výroční zprávě se píše o tom, že největší počet takto podezřelých sázkařských „náletů“ se týká utkání hraných v Brazílii, v Rusku - a v České republice.

Česko je tedy „trojkou“ na světovém žebříčku předpokládaných sázkařských podvodů spojených se sportovními událostmi. Přičemž platí, že v globálním měřítku se ze 70 procent týkají tyto předpokládané sázkařské podvody fotbalu.

Z toho plyne, že match-fixing je v Česku až masivně rozšířený jev. A počet odhalených nebo stíhaných případů tomu absolutně neodpovídá. Ve chvíli, kdy špičička ledovce povylezla nad pomyslnou vodní hladinu a zviditelnila se, přistoupila Etická komise FAČR k věci tak, že exemplárním trestem postihla organizátora - a citelným, nikoli však likvidačním způsoben potrestala dva mladíky, kteří se do celého soukolí zapojili.

Jinak to po mém soudu nejde. Tenhle hustý temný les je zapotřebí začít kácet. V první řadě spustit či zintenzivnit edukační programy v klubech, které budou mladé hráče před tímto nebezpečím varovat. A podněcovat je k tomu, aby případné pokusy o ovlivnění, jejichž terčem se stanou, hlásili.

Podle statistik se podvodníci koncentrují na dvě skupiny hráčů: právě na ty začínající a zároveň také na ty, co s kariérou naopak pomalu končí. Existují podezření, že mohou existovat i kluby, kde se s match-fixingem pracuje pravidelně, organizovaně a zcela cíleně.

Každopádně platí, že pokud jednou někdo udělá krok přes čáru, už pro něj obvykle není cesty zpět. V tu chvíli se stane vydíratelným a chapadla mafie už ho pevně ovinou.

Masér u soudu spojil Rogoze se sázkařskýn guru

Na podzim 2013 se v Česku rozjela první velká sázkařská aféra, ve které bylo z ovlivňování zápasů obviněno, později obžalováno zhruba 20 lidí. „Hvězdami“ aféry byli teplický obránce David Jablonský a někdejší liberecký brankář Zbyněk Hauzr. Chapadlo mafie z jihovýchodní Asie protažené přes její slovenské spolupracovníky až do Česka tehdy cílilo zejména na zápasy Juniorské ligy. U soudu nakonec ti, kterým byla vina prokázána, skončili s podmínkami a pokutami, po fotbalové rovině se věc nejcitelněji dotkla Jablonského, jemuž FIFA zastavila činnost na rok a půl.

Mezi skutkem, kterým byla jeho ochota ovlivnit zápas Juniorské ligy v roce 2012, a trestem FIFA ze září 2020 uteklo ale neskutečných osm roků. Fotbalová asociace ČR se tehdy striktně držela toho, že trestní věci mají být nejprve pravomocně uzavřeny u soudu a pak je teprve mohou uchopit orgány fotbalové. Jablonský tak v klidu mohl ještě roky hrát (a vydělávat) v zahraničí, v dresu Tomsku, Levski Sofia a pak Cracovie Krakov, kde ho trest FIFA konečně dostihl.

Současná Etická komise FAČR, kterou vede Jan Eisenreich, na pravomocné rozsudky nečeká. Například v kauze Berbr se snažila řešit problematické skutky co nejdřív. Podmínkou takového stavu je pochopitelně přístup k trestnímu spisu, ke kterému se FAČR může dostat coby účastník řízení, a to jako poškozená strana.

Jakkoli se Roman Berbr, někdejší místopředseda FAČR, u soudu ohání tvrzením, že on neměl s match-fixingem nic společného, naopak proti němu bojoval, pak přinejmenším jeho blízcí spolupracovníci zachovávali zjevně opačné postoje.

Policie například zdokumentovala události spojené s přípravným utkáním mezi Motorletem a Slavojem Vyšehrad, jehož sportovní ředitel Roman Rogoz nejprve zajistil nominaci „těch správných“ rozhodčích v čele s Tomášem Grímmem, načež je na benzínce instruoval způsobem, který jednoznačně odkazoval na sázkařskou manipulaci utkání. Víc nejen o tomto případu zde.

V této věci se spekulovalo o napojení na bosenského agenta Gorana Spahiče coby organizátora těchto sázek. Právě toto napojení potvrdil minulý týden v Plzni u soudu David Bejdák, někdejší masér, kustod či vedoucí mužstva Slavoje Vyšehrad.

Bejdák vypověděl, že předával Rogozovi obálku od Spahiče, na níž mělo být napsáno 13 000 eur. Bejdák slyšel, že sázkařsky měly být ovlivněny duely Jihlava-Vyšehrad, Třinec-Vyšehrad, Vyšehrad-Chrudim a Vyšehrad-Prostějov.

Obžaloba v kauze Berbr a spol. byla koncipována tak, že Berbr pomáhal svému příteli Rogozovi s nasazování „vhodných“ rozhodčích na utkání Vyšehradu za účelem sportovních výsledků, které vedly nejprve k postupu Vyšehradu z ČFL do druhé ligy a pak k udržení týmu ve druhé nejvyšší soutěži. Bejdákem zmíněné skutečnosti by odkazovaly na to, že ovlivňování způsobu, jak byly k utkání nasazováni sudí, mohlo vést v druhém plánu i k možnosti ovlivnit zápasy také kvůli cinklým sázkám.

Jedním z obžalovaných členů „berbrovského gangu“ je ostatně i Michal Káník, který byl pravomocně potrestán už za účast v sázkařské aféře, jež se rozvinula na podzim 2013.

Pokud se match-fixing rozvíjel v českých fotbalových soutěžích i díky přímé či nepřímé podpoře přímo ze Strahova, nelze se divit současnému pekelnému stavu, kdy je Česko třetí zemí na žebříčku největšího počtu podezřelých utkání zachycených Betradarem. A to v absolutním čísle, tedy v žádném přepočtu na počet obyvatel nebo podobně.

V těle českého fotbalu hnisá odporný velký vřed. A Fotbalová asociace ČR se nesmí bát do něj řezat. I když to může s sebou přinášet zvrácené negativní dopady v tom, že když bude přibývat odhalených afér, bude to v očích některých zdánlivě snižovat důvěryhodnost českého fotbalu a odpuzovat sponzory.

Nechat to z tohoto důvodu být a nesahat k pomyslnému skalpelu by bylo to nejhorší, co by mohlo současné vedení Fotbalové asociace ČR udělat. Naopak. Peklo se rozbujelo a je prostě zapotřebí zastavit ho a ve spolupráci s policií s tím něco efektivního dělat. Nelze než věřit, že se tak v zákulisí skutečně děje.

Aktuální tresty vynesené Etickou komisí FAČR jsou dobrým signálem, že přinejmenším tento orgán je připraven stavět se k negativnímu jevu match-fixingu jak náleží, tedy nekompromisně a tvrdě.

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s