Z Líšně je Artis a přesouvá se na Srbskou. Chce i ženský tým v první lize

21. květen 2025
Sdílejte:
Vedení fotbalového klubu SK Líšeň představilo v brněnské Fait Gallery novinky související s nedávnou koupí klubu českým investorem Igorem Faitem. Oznámené změny zahrnují nové klubové logo a název, přesun domácích zápasů na stadion Srbská a přestavbu kádru.
Dresy Artisu na sezonu 2025/26. Bude postupová?Foto: SK Artis Brno

Na konci roku 2024 odkoupil líšeňský fotbalový klub investor Igor Fait, který mimo jiné vlastní soukromou brněnskou Fait Gallery. Právě v jejích prostorách byly novinky představeny. S příchodem Faita vzrostly klubové ambice. Vedení tehdy oznámilo, že cílem pro aktuální sezonu je umístění na postupových příčkách. To se však nepodařilo, a i proto přicházejí další a výraznější změny.

„Mezi největší změny patří fakt, že A-tým bude od nové sezony hrát domácí zápasy na stadionu Srbská, mění se logo i název klubu na Artis Brno a dochází k rozšíření mládežnické akademie,“ uvedl místopředseda představenstva Petr Kuba. Srbská patří městu, které ho přes společnost Starez bude pronajímat Artisu i Zbrojovce Brno.

„Naším cílem je tlačit na město, aby v budoucnu vybudovalo nový moderní stadion,“ dodal Kuba. Současný stadion v Líšni, který byl do teď zázemím pro SK Líšeň, už nebude splňovat licenční podmínky pro utkání druhé ligy.

„Jako Artis chceme být ambiciózním týmem. Ambice, respekt, tým, inspirace a spojení – to jsou hodnoty, které musí být přítomné nejen v A-týmu, ale napříč celou mládeží i managementem. A hlavně – chceme být klubem, který bojuje za Brno,“ řekl Igor Fait, majitel klubu.

SK Artis Brno chce být podle svého vedení klubem celé jižní Moravy – regionu s 1,5 milionem obyvatel. Věří, že Brno i jeho okolí uživí dva silné kluby, a že právě Artis může být dlouhodobým projektem s fanouškovským i sportovním potenciálem.

Logo brněnského Artisu.

„Chceme přivítat nové fanoušky a nabídnout jim jedinečný zážitek i kvalitní fotbal. Zároveň zůstáváme pevně zakořeněni v našich hodnotách a komunitě. Jsme patrioti, kteří chtějí klub, na který může být celý kraj hrdý,“ říká Kuba. Reagoval tak kromě jiného na kritiku od některých fanoušků Líšně, kterým se nelíbí odklon od jejich původní identity. Líšeň je jednou z částí Brna, původně šlo o samostatný městys, který se k Brnu připojil v roce 1944.

Klub se tyto fanoušky v tiskové zprávě pokusil oslovit následujícím prohlášením: „Změna jména neznamená zapomenutí tradic. Naopak. SK Artis Brno staví na bohaté historii SK Líšeň a vnímá ji jako nedílnou součást klubové identity. Fanoušci, kteří nosí dresy a šály s původním znakem, zůstávají i nadále součástí klubové rodiny.“

Mládežnické akademii klub přikládá zásadní význam. „Chceme vybudovat jednu z největších fotbalových akademií v Česku,“ uvedl ředitel mládeže Pavel Crhan. „Při naší tour po akademiích nás velice oslovil model RB Salcburku. Jejich práce s mládeží je pro nás inspirací,“ dodal.

Akademie pod názvem SK Artis Brno Líšeň-Žabovřesky spojí mládežnické výběry SK Líšeň a FC Svratka Brno. Díky tomu vznikne největší mládežnická akademie na Moravě, která pojme zhruba 700 hráčů. Do infrastruktury akademie a tréninkového zázemí plánuje klub investovat desítky milionů korun.

„Cílem je vytvořit atraktivní prostředí, kde budou chtít hrát ti nejlepší – s důrazem na moderní přístup, kvalitní soutěže a zázemí. Budujeme tým kondičních trenérů, fyzioterapeutů i specialistů na atletiku a regeneraci,“ říká Crhan.

Přestavba kádru bude hlavním úkolem pro trenéra A-týmu Jiřího Chytrého a jeho bratra, sportovního ředitele Vlastimila Chytrého. „Těžko říct, jak velká přestavba to bude, vše závisí na přestupovém období,“ uvedl Jiří Chytrý. Jeho cílem je sestavit tým, který bude v příští sezoně bojovat o postup do první ligy. „Chceme vyvážený kádr, mladí hráči jsou důležití, ale pokud máme pomýšlet na postup, musíme tým doplnit zkušenými fotbalisty,“ dodal.

K chystaným posilám se vedení klubu nechtělo příliš vyjadřovat, potvrzeny jsou ale jednání o příchodu bývalých reprezentantů Ondřeje Čelůstky a Filipa Nováka. „Jednání probíhají s oběma hráči. Neříkáme, že přivedeme oba, ale nebráníme se tomu,“ uvedl sportovní ředitel Vlastimil Chytrý. „S Ondrou Čelůstkou jsme již domluvení, nyní záleží jen na jeho rozhodnutí,“ doplnil trenér Jiří Chytrý.

Artis klade důraz i na ženský fotbal, který považuje za rovnocennou a důležitou složku klubové struktury. Tým žen teď hraje druhou ligu a má od vedení jasný cíl – postup do nejvyšší soutěže a dlouhodobý růst.

Související články

Kvíz: Fotbalové přezdívky. Poznáte hráče podle jejich druhého jména?

Jste znalci fotbalu? Máte dobrou paměť? Otestujeme vás v deseti krocích. Řekneme vám přezdívku, vy nám hráče, který se za ní skrývá.

Kvíz

Fotbal v televizi: Večer laďte anglické finále Evropské ligy, hraje se o hodně

Ve finále druhého nejprestižnějšího evropského poháru proti sobě ve středu večer nastoupí dvě obří zklamání anglické ligy. Kdo zachrání sezonu? A kde sledovat finálový zápas Evropské ligy?

Televize

Jak pracovat s puberťáky? Nechte je se vzepřít, říká zkušený trenér

„Pokud mladí projdou pubertou jako hodní, pořád kývou, není to dobře,“ říká Antonín Barák starší. Jak k dětem v tomto těžkém období přistupovat?

Mládežnický fotbal
Popup se zavře za 8s