Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Vítěz derby? Olatunji. První liga s Jakubem Podaným

25. září 2023
Sdílejte:
Proč derby vrcholilo bitkou a ne krásnými akcemi? S Jakubem Podaným hodnotíme zápas podzimu, který se nepovedl.
Victor Olatunji vs. Igoh Ogbu. Liga je zajímavá i díky takovým soubojům.Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia

Sluší tomu zápasu remíza?

Vůbec nevím, jestli mu něco slušelo. Po fotbalové stránce jsem zklamaný, myslel jsem si, že to bude vypadat úplně jinak. Že to bude mít náboj, jsem čekal, ale že se to zvrhne až k tomuhle, to ne. Fotbalově tohle derby bylo hodně za očekáváním.

A je to opravdu takové překvapení, že to byl víc boj než fotbal? Je začátek sezony a oběma týmům šlo podle mě spíš o to neprohrát, na rozdíl od konce minulé sezony neměly moc důvodů hrát na vítězství.

A já bych naopak čekal, že když je teprve začátek sezony, tak budou mít chuť a možnost prezentovat se tím, čím byly v minulých zápasech zajímavý, čím oba týmy přitahují diváky do hlediště. A to tam vůbec nebylo. Slavia měla v první půli míč víc na noze, dokázala odzadu jakžtakž kombinovat, ale následně už narážela. Defenzivy byly pozorné. Byly tam některé zajímavé individuální souboje a vyzdvihl bych duel Olatunji – Ogbu. Bylo v něm vidět obrovské nasazení i kvalita obou hráčů, jak silová tak pohybová. Victor Olatunji ukázal, že si dokáže poradit s velmi dobrým stoperem. Myslím, že je to pro Spartu do dalších zápasů velmi pozitivní zjištění. Sparta postupně zjistila, že to kombinačně proti velmi rychle přistupující Slavii nepůjde a začala míče nakopávat právě na Olatunjiho. Jenomže k němu nedokázala dostat blíž křídla a Olatunjiho úspěšné souboje zůstávaly nevyužité.

Oba trenéři po zápase říkali, že do něj šli s tím, že chtějí hrát fotbal, že chtějí tvořit a že oba byli zklamaní z toho, jak hra vypadala. Jak se stalo, že ze zápasu byl nakonec jen boj? Bylo to tím, co jste teď říkal, že Slavia nenechala Spartě ani kousek prostoru a ta se uchýlila jen k nákopům?

Vycházelo to už ze stejného rozestavení obou týmů, kdy pak dojde po celém hřišti k soubojům jeden na jednoho. Oba týmy do toho navíc šly s vědomím, že se jim úvod sezony povedl a že mají extrémní sílu. Trenéři tak soupeře nepřekvapili žádnou výraznou taktickou změnou. A už v první půli bylo cítit na hřišti extrémní napětí a kdo mohl někoho trošku dojet, dát mu takříkajíc trochu od cesty, tak to udělal. A postupně to napětí rostlo a do derby se začal propisovat jiný příběh, než bychom tam chtěli mít. Derby je v tom specifické, v hlavách hráčů zůstávají křivdy i z předchozího průběhu zápasu a postupně pak napětí může takto nepříjemně vyrůst.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Byl jste v rámci vysílání O2 TV Sport přímo u hřiště. Byla z laviček cítit nervozita v celém průběhu zápasu?

V průběhu zápasu jsem ho sledoval z nadhledu z novinářské sekce. Určitě ani odtamtud zeshora nešlo vidět žádné hezké akce, ty v zápase prostě nebyly. Vidět byl jen postupný růst napětí, který vyvrcholil červenými kartami pro kapitány obou týmů i pro členy obou realizačních týmů. Pokud se na to třeba díval nějaký nezávislý fanoušek ze zahraničí, který vnímal do té doby rostoucí atraktivitu české ligy, tak musel být zklamaný. Z fotbalu nic neměl. Myslím si, že v tom zápase najdeme spoustu zákroků, kde měly být žluté karty, nebo druhé žluté karty. A podle mě to najdeme na obě strany. Rozhodčí chtěl na začátku zápas nechat rozeběhnout, pouštěl i hraniční zákroky a tentokrát se to obrátilo v neprospěch jeho i celého zápasu. Hráči si začali sčítat křivdy a místo toho, abychom dostali víc hezkého fotbalu se spádem, množili se potyčky, až to vyvrcholilo na konci zápasu tou velkou šarvátkou, řekl bych až bitkou.

Co derby znamená pro další vývoj ligy? Ukázalo, že o titul bojují dva naprosto vyrovnaní soupeři?

Derby z tohoto pohledu nevyřešilo vůbec nic. A nemyslím si, že by něco řešilo, i kdyby jakýkoli tým vyhrál. Na co naopak tohle derby bude mít vliv, je podle mě podoba příštích derby. Fotbal podle mě neuvidíme ani v nich. Takové emoce nejde zapomenout ani za půl roku a nemyslím si, že se z příštího derby mávnutím proutku stane krásný zápas, spíš se to bude řezat dál a rozhodovat bude, kdo se udrží víc na uzdě.

Plzeň vyhrála podvanácté v řadě a znovu předvedla gólovou erupci, když porazila Pardubice 6:2. Co to znamená? Přijede v sobotu na Letnou jako naprosto rovnocenný titulový adept? Bude tu hned po týdnu další titulový zápas?

Plzeň se na čelo tabulky dotahuje po nepovedeném startu do sezony (na pražská S ztrácí čtyři body, ale má zápas k dobru v Mladé Boleslavi – poznámka redakce). Začalo jim to šlapat, trenér Koubek po nich chce náročnou hru a plzeňští si na to už zvykli. Že jsou v pohodě ukazuje i to, že zápas s Pardubicemi otočili i když prohrávali 0:1. Nezlomilo je to, jako by se to stalo ještě na začátku sezony. Už před sezonou jsem říkal, že má Plzeň dobrý kádr. Všichni její útočníci – Durosinmi, Chorý, Kliment, Vydra – jsou hráči, kteří dokáží udělat rozdíl. A Rafiu Durosinmi má obrovský potenciál, který teď začíná naplňovat. Věří si, je silný a na to, jak je robustní, dokáže dobře pracovat s míčem. V posledním zápase měl 2+1 a celkově má v letošní sezoně bilanci 6+4 za 14 odehraných zápasů. Plzeň je celkově ve formě a teď jede na Spartu. Bude to zase velký zápas, ale nečekám, že to bude až tak soubojové jako derby.

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s