Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Video: Když nejsledovanější stavba v Česku svítí. Projděte se po hradeckém stadionu

Aktualizováno
26. červenec 2023
Sdílejte:
Je to krása, ale stojí hrozně moc nervů. Projděte se nasvíceným stadionem v Hradci Králové i nejnovějším vývojem celého dramatu o to, jestli se na něm už brzy bude hrát ligový fotbal.
Fotka hradeckého stadionu z 18. července.Foto: Profimedia

Hradecký reportér České televize Vlastimil Weiner na svém Twitteru zveřejnil video z vnitřku nejsledovanější stavby v Česku. A pohled z trávníku na rozsvícený stánek pro 9300 lidí opravdu stojí za to!

Stadion včera úspěšně prošel zkouškou hasičů, která byla ještě před týdnem neúspěšná. Weiner při té příležitosti ocitoval architekta stadionu Tomáše Vymetálka: „Jsem si jistý dnes už na 120 %, že výkop 5. 8. stihneme!“ Ve zmíněném termínu má hradecký klub odehrát svůj první ligový zápas doma, jde o duel třetího kola proti Českým Budějovicím. Pokud by do té doby nový stadion nebyl připravený, museli by hradečtí své domácí zápasy v podzimní části Fortuna ligy odehrát v Plzni, se kterou se domluvili pro případ nouze na novém azylu. Předchozí dvě sezony odehráli na stadionu v Mladé Boleslavi.

Náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek, do jehož gesce stavba stadionu spadá, ale včera nadšení mírnil. „Chceme, aby se zápas 5. 8. odehrál doma. Proto jsem přišel s návrhem dohody mezi městem a zhotovitelem, která to umožňuje, ačkoli stavba zatím nebude dokončena. V termínu zápasu jistě nebudou ani všechny potřebné zkoušky, odstraněny všechny vady a nedodělky,“ uvedl Řádek na Twitteru.

Včerejší úspěšně hasičská prohlídka podle nej neznamená 100% úspěch. „Ale jsme mu přinejmenším o krok blíž. To ale zároveň znamená obrovskou zodpovědnost pro město. Jako vedení jsme se shodli, že nepůjdeme do rizika za každou cenu,“ dodal Řádek.

„Město nesmí podle smlouvy převzít stavbu stadionu nedokončenou a bez provedení předepsaných zkoušek. Základní myšlenkou navrhované dohody tedy je, že první domácí fotbalový zápas se 5. srpna odehraje v režimu spoluodpovědnosti zhotovitele,“ pokračoval Řádek a dodal, že vedení města věří, že dojde ke vzájemné shodě obou stran a dohoda bude brzy podepsaná.

Ve středu odpoledne pak vedení města na tiskové konferenci oznámilo další detaily: zástupci stavebních firem s postupem, který navrhl Řádek souhlasí. Finální podobu dohody budou na svém zasedání ještě schvalovat hradečtí zastupitelé v úterý 1. srpna.

„Celá tato situace je pro všechny strany komplikovaná a napjatá, nicméně jsme tu od toho, abychom věci řešili. K tomu, abychom hráli zápas 5. srpna na domácí půdě s Dynamem České Budějovice, se přibližujeme a oceňujeme pracovní aktivitu zhotovitele, každopádně ke kýženému cíli musíme ještě překonat několik překážek, neboť stavba nového stadionu stále není v předpokládané fázi dokončení. Věřím, že v tuto chvíli máme recept na to, jak celý příběh zvládnout s dobrým koncem pro hradecký fotbal, proto připravujeme návrh dohody se zhotovitelským konsorciem, která povede k tomu, že se 5. srpna potkáme s našimi fanoušky pod lízátky při slavnostním výkopu.“ vysvětlila Pavlína Springerová, primátorka města Hradce Králové.

Na stavbě stadionu zatím pokračuje proces kolaudace, který má na starosti zhotovitel. „Stavbu stadionu sledujeme prakticky každou hodinu, nejen pro fanoušky fotbalu, ale pro celé město je to důležitý milník. Ačkoliv jsme už na jaře avizovali, že stavba podle nás a správce stavby nabírá zpoždění, neustále jsme byli ubezpečováni, že se vše stihne. Do prvního zápasu nám ještě zbývá nějaký čas, proto budeme věřit, že se nakonec vše podaří dovést, a to i přes kriticky krátkou lhůtu pro zprovoznění, do zdárného konce,“ dodal dnes Řádek.

Novou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem téměř 800 milionů korun (včetně DPH). Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a splňovat bude kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Stavebníci měli mít podle původních plánů hotovo do konce června, pak vedení Hradce Králové počítalo s tím, že hotovo bude do konce července. Ze zpoždění plynou pro firmy smluvní sankce v řádech stovek tisíc korun.

Provozovatelem stadionu bude pro následující dva roky FC Hradec Králové, nájemné bude městu platit ve výši 8,5 milionu korun bez DPH. Podle primátorky Springerové půjde o dva ověřovací roky.

Související články

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.

První liga

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s