Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Hasiči dali stadionu zelenou. V Hradci se na něm i nocuje

25. červenec 2023
Sdílejte:
Z Hradce Králové jdou teď lepší zprávy než minulý týden, co se dokončení stavby stadionu týče.
Pohled z nové hradecké arény ze začátku července.Foto: Petr Šatalík, FC Hradec Králové

Intenzivně se na ní pracuje a hasiči, kteří před týdnem nedali souhlasné stanovisko k nutné kolaudaci, ho dnes už vydali, jak informuje deník Sport na svém webu.

Ani tak Hradec podle Sportu zdaleka vyhráno nemá. V tuto chvíli je jisté, že se nepodaří zkolaudovat celou arénu s veškerým zázemím, ale cílí se na kolaudaci prostor nutných pro uspořádání fotbalového zápasu – tribuny, zázemí pro týmy a rozhodčí, VIP prostory, sociální zařízení, vstupy do arény.

„Míříme k částečné kolaudaci částečné stavby. Ovšem pořád platí, že nebyly realizovány některé funkční zkoušky, neproběhla ani kolaudace. My nehodláme nic zdržovat, ale je potřeba připomínat, že celý proces dokončení je na zhotoviteli, nikoliv na městě,“ řekl Sportu Lukáš Řádek, náměstek primátorky zodpovědný za oblast strategického rozvoje a investic.

Podle něj je první domácí zápas Hradce Králové, ke kterému má dojít v sobotu 5. srpna ve třetím kole ligy proti Českým Budějovicím, stále v ohrožení. A kdyby se kolaudace a vše další nestihlo, bude hradecký klub muset kvůli fotbalovým regulím své domácí zápasy na podzim odehrát v Plzni.

Pozitivnější vzkaz vyslal do světa generální projektant stavby Robert Prix ze společnosti ARCHaPLAN. „I kdyby čert na koze jezdil, my to zvládneme a ten zápas se v Hradci hrát bude. Jsem o tom přesvědčen takřka na sto procent. Všichni na stavbě se zdravě naštvali, mám pocit, že někteří tam i nocují, aby se vše stihlo, a o víkendu se s tím hnulo zásadním způsobem,“ řekl Prix webu idnes.cz.

„Možná někdy záměrně zmiňuji pesimistický scénář, ale ono to motivačně funguje celkem dobře. Každopádně od minulého týdne věřím víc, že 5. srpna odehrajeme zápas doma. Kolaudace je však věcí státní správy, nikoli samosprávy,“ řekl pro idnes.cz Řádek s tím, že město, které je objednavatelem stavby, dělá maximum, aby se vše stihlo.

Novou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem téměř 800 milionů korun (včetně DPH). Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a splňovat bude kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Stavebníci měli mít podle původních plánů hotovo do konce června, pak vedení Hradce Králové počítalo s tím, že hotovo bude do konce července. Ze zpoždění plynou pro firmy smluvní sankce v řádech stovek tisíc korun.

Provozovatelem stadionu bude pro následující dva roky FC Hradec Králové, nájemné bude městu platit ve výši 8,5 milionu korun bez DPH. Podle primátorky Springerové půjde o dva ověřovací roky.

Související články

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.

První liga

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s