Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Hasiči dali stadionu zelenou. V Hradci se na něm i nocuje

25. červenec 2023
Sdílejte:
Z Hradce Králové jdou teď lepší zprávy než minulý týden, co se dokončení stavby stadionu týče.
Pohled z nové hradecké arény ze začátku července.Foto: Petr Šatalík, FC Hradec Králové

Intenzivně se na ní pracuje a hasiči, kteří před týdnem nedali souhlasné stanovisko k nutné kolaudaci, ho dnes už vydali, jak informuje deník Sport na svém webu.

Ani tak Hradec podle Sportu zdaleka vyhráno nemá. V tuto chvíli je jisté, že se nepodaří zkolaudovat celou arénu s veškerým zázemím, ale cílí se na kolaudaci prostor nutných pro uspořádání fotbalového zápasu – tribuny, zázemí pro týmy a rozhodčí, VIP prostory, sociální zařízení, vstupy do arény.

„Míříme k částečné kolaudaci částečné stavby. Ovšem pořád platí, že nebyly realizovány některé funkční zkoušky, neproběhla ani kolaudace. My nehodláme nic zdržovat, ale je potřeba připomínat, že celý proces dokončení je na zhotoviteli, nikoliv na městě,“ řekl Sportu Lukáš Řádek, náměstek primátorky zodpovědný za oblast strategického rozvoje a investic.

Podle něj je první domácí zápas Hradce Králové, ke kterému má dojít v sobotu 5. srpna ve třetím kole ligy proti Českým Budějovicím, stále v ohrožení. A kdyby se kolaudace a vše další nestihlo, bude hradecký klub muset kvůli fotbalovým regulím své domácí zápasy na podzim odehrát v Plzni.

Pozitivnější vzkaz vyslal do světa generální projektant stavby Robert Prix ze společnosti ARCHaPLAN. „I kdyby čert na koze jezdil, my to zvládneme a ten zápas se v Hradci hrát bude. Jsem o tom přesvědčen takřka na sto procent. Všichni na stavbě se zdravě naštvali, mám pocit, že někteří tam i nocují, aby se vše stihlo, a o víkendu se s tím hnulo zásadním způsobem,“ řekl Prix webu idnes.cz.

„Možná někdy záměrně zmiňuji pesimistický scénář, ale ono to motivačně funguje celkem dobře. Každopádně od minulého týdne věřím víc, že 5. srpna odehrajeme zápas doma. Kolaudace je však věcí státní správy, nikoli samosprávy,“ řekl pro idnes.cz Řádek s tím, že město, které je objednavatelem stavby, dělá maximum, aby se vše stihlo.

Novou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem téměř 800 milionů korun (včetně DPH). Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a splňovat bude kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Stavebníci měli mít podle původních plánů hotovo do konce června, pak vedení Hradce Králové počítalo s tím, že hotovo bude do konce července. Ze zpoždění plynou pro firmy smluvní sankce v řádech stovek tisíc korun.

Provozovatelem stadionu bude pro následující dva roky FC Hradec Králové, nájemné bude městu platit ve výši 8,5 milionu korun bez DPH. Podle primátorky Springerové půjde o dva ověřovací roky.

Související články

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.

Cesta na Euro

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Reprezentace

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s