Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Video: Chorý zajel do brankáře. Ptáme se: měla to být červená?

Aktualizováno
07. prosinec 2023
Sdílejte:
Plzeň vyhrála v dohrávaném utkání 6. kola v Mladé Boleslavi 3:1 po dvou gólech Pavla Šulce a jednom Robina Hranáče, ale nejvíc se zase jednou mluví o nesportovním chování Tomáše Chorého.
Já nechtěl.Foto: Pavel Mazáč/CNC/Profimedia

Při dobíhání balonu v 28. minutě středeční dohrávky Chorý nesportovně došlápl gólmana Matouše Trmala. Jednička Boleslavi plzeňskému hroťákovi bezprostředně od plic vyčinila. Chorý se také ocitl na trávníku a nechal se ošetřit. Za bezohledné došlápnutí dostal od rozhodčího Jana Všetečky žlutou kartu.

„Bylo to nesmyslné šlápnutí do gólmana, když držel balon v ruce. Je to otázka na rozhodčí a specialisty z VAR,“ řekl po utkání boleslavský trenér Marek Kulič. „Má své excesy. Ale moc ho neznám, ani nechci hodnotit hráče Plzně, starám se o ty své. Rozhodčí dal žlutou a víc bych to neřešil,“ dodal.

Plzeňský lodivod Miroslav Koubek se k zákroku svého útočníka hned po zápasu blíž nevyjadřoval. „Z lavičky jsem to měl nějakých osmdesát, sto metrů. Musím se pořádně podívat, co se tam semlelo. Fakt teď po zápase nevím.“

Rozhodl sudí v Mladé Boleslavi správně?

„Tomáš Chorý je specifický hráč, když mu tohle bude procházet, tak tomu nerozumím. Když třeba náš Dominik Kostka dostane ve druhém zápase červenou za to, že se otočí zády, hraje míč a chce do něj kopnout patou… A za tohle červená není? To je výsměch,“ uvedl střelec jediné boleslavské branky v zápase Martin Suchomel.

Podle komise rozhodčích dal sudí žlutou správně. „Ve 26. minutě utkání rozhodčí správně udělil žlutou kartu hráči hostujícího družstva č. 15 (Chorý) za nesportovní chování. Brankáře domácího družstva nesportovně atakoval bez možnosti hrát míčem - pravou nohou ho lehce podrazil. I když se tak mohlo z jednoho záběru kamery zdát, ke šlápnutí na brankáře nedošlo. Z důvodu nižší intenzity střetu se nejednalo o hrubé nesportovní chování,“ uvedla ve čtvrtek komise.

Chorý v lize odehrál už 192 zápasů, ve kterých dal 41 branek a dostal stejný počet žlutých karet. Červenou však zatím nedostal ani jednu, což je s podivem, když si člověk vzpomene na jeho ataky hlavou nedávno na hradeckého Michala Leibla a v posledních dvou ročnících dvakrát shodně na sparťanského obránce Asgera Sørensena.

„Když drží brankář balon v ruce, tohle šlápnutí nechápu. Trefil/netrefil, to je mi celkem jedno. Ptám se proč? Proč, když jsme ho všichni tak chválili v repre... Z principu je tohle pro mě prostě červená,“ uvedl na sociální síti X k Chorého žluté z Boleslavi Zdeněk Folprecht.

Co říkají pravidla?

Červenou kartu má rozhodčí udělit například za surovou hru nebo hrubě nesportovní chování. Takhle tyto situace popisují pravidla fotbalu:

Surová hra

Způsob hry, kterým je ohrožena bezpečnost soupeře nebo při kterém je použito nepřiměřené síly nebo brutality, musí být potrestán jako surová hra. Každý hráč, který v souboji o míč napadne soupeře zepředu, ze strany nebo zezadu s použitím jedné nebo obou nohou a s nepřiměřenou silou, nebo ohrozí bezpečnost soupeře, se dopouští surové hry.

Hrubé nesportovní chování

Hráč se dopustí hrubého nesportovního chování, pokud použije nebo se pokusí použít nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči soupeři mimo boj o míč, nebo vůči spoluhráči, členovi realizačního týmu, rozhodčímu, divákovi nebo jiné osobě, bez ohledu na to, zda dojde nebo nedojde ke kontaktu. Hráč, který mimo souboj o míč úmyslně udeří soupeře nebo jakoukoli jinou osobou do hlavy nebo do obličeje, rukou nebo paží, se dopustí hrubého nesportovního chování, vyjma případů, kdy použitá síla byla zanedbatelná.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s