Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Tohle je případ pro Chocholouška. Liga očima trenérů

27. duben 2023
Slavia vyhrála důležitý zápas v Ostravě, Sparta sestřelila v poslední minutě Plzeň a olomoucký brankář udělal podruhé v řadě minelu, za kterou ho trenér posílá k doktorovi. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Jindřich Staněk dělal na Letné, co mohl. Nakonec to stejně nestačilo.Foto: Profimedia

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:0)

• branky: 16. Hybš z penalty - 89. Šimek
  • červená karta: 89. Grigar (Teplice)
  • diváci: 2812

Zdenko Frťala (trenér Teplic): „Ztratit výhru v posledních minutách je kruté. Tomáš Grigar špatně odhadl situaci a byl přehlavičkovaný. Následně mu Kušej naznačil nějaké gesto a Tomáš neuhlídal své emoce. Jásir nám sám naznačil, že do toho půjde, takže si vzal rukavice a zápas dochytal. V závěru jsme zase měli obavu o výsledek, bylo to trochu podobné jako v posledním zápase s Olomoucí. V těchto momentech potřebujeme větší odvahu, abychom i my podrželi míč a nedostali se pod takový tlak. Bohužel se to opakovalo, i tak ale kluci ukázali, že chtějí za Teplice bojovat. Nemyslím si, že by byl soupeř lepší než my.“

Pavel Medýnský (asistent trenéra Mladé Boleslavi): „První poločas byl oboustranně opatrný, gól jsme dostali z ojedinělé standardní situace Teplic. Až do přestávky jsme se z toho oklepávali, ve druhé půli jsme ale měli víc ze hry. Naše šance nakonec vyústily do vyrovnávací branky. Teplice dohrávaly závěr s útočníkem v bráně, ale byl to dost krátký časový úsek. Bohužel se nám nepodařilo ho víc prověřit. Nakonec taková poloviční spokojenost s bodem.“

FK Pardubice - 1. FC Slovácko 3:1 (0:1)

• branky: 55. Janošek, 57. vlastní Reinberk, 73. Pikul - 34. Reinberk
  • diváci: 4230

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): „Viděli jste to, co já, tedy katastrofální první poločas. Vůbec nedokážu vysvětlit, proč jsme tak hráli. Byli jsme na něco připravení, a ne že bychom to neplnili, ale neměli jsme žádnou odvahu. Říkali jsme si, že Slovácko má starší tým a že budeme muset hrát rychle, abychom to uběhali. Na place byl jenom jeden tým, a tím bylo Slovácko. Dalo nám gól na 1:0. Pak tam byly nějaké náznaky. Kdyby dali druhý gól, byl by to jiný zápas. V poločase jsme museli reagovat. Mohli bychom vystřídat všech deset hráčů, možná devět, protože Denis Darmovzal si odvedl svoje, a ne úplně na své pozici. Říkali jsme, že takhle to o záchranu nejde. Reakce od kluků jednoznačně přišla. Zvýšili jsme aktivitu, začali jsme být daleko agresivnější. Nakonec jsme to zvládli. Druhý poločas jsme ukázali charakter a jsem za kluky strašně šťastný, že jsme to otočili. Pořád jsme mladý tým a je to pro kluky složité, abychom zvládali všechny zápasy. Dneska ale byla reakce fantastická.“

Martin Svědík (trenér Slovácka): „Pro mě je to strašně těžké hodnocení, ale velice jednoduché. První poločas se nám dařilo hrát na Pardubice to, co jsme chtěli. To znamená nenechat je rozehrávat, být nepříjemní v presinku, zahustit jim střední prostor, aby nehráli Janošek, Hlavatý. Byli jsme na balonu silnější, dobře jsme kombinovali, vytvářeli si prostory, kde jsme měli ještě víc střílet. Padl z toho akorát jeden gól. První poločas jsme měli pod kontrolou. Přišel druhý a další naše šance. Bohužel jsme ji neproměnili. Pak domácí dali první gól. Už před ním jsme slevili v důslednosti. Z křídelního prostoru jsme nechali nacentrovat Ichu. Je to o osobní zodpovědnosti, nemáme s tím problém jenom teď. Provází nás to už od podzimní části. Slevili jsme z důslednosti, agresivity a zodpovědnosti dohrávat některé situace. Netýká se to jednotlivců, ale celého týmu. Gól Pardubic nás hodně nahlodal, protože ho daly z první střely na bránu. Místo abychom trpělivě pracovali na tom, že utkání chceme zvládnout, začali jsme otevírat prosty, začali jsme být nezodpovědní a pramenil z toho druhý identický gól z pravé strany. Třetí gól ani nekomentuju. Je to zase jenom o ochotě pracovat. Hráči teď ochotní nejsou a nechovají se jako tým. Jsem z toho strašně zklamaný. I když jsme potom měli balon a nějaké šance, nedokážeme je proměnit. Utkání jsme prohráli v úvodní desetiminutovce druhého poločasu tím, že jsme si nechali dát první gól. Pak jsme se chovali tak, jak jsme se chovali.“

Kauza zbitého fanouška: O všem jste věděli, zlobí se Jablonec na Dynamo

Zástupci jabloneckého klubu jsou šokováni prvotními vyjádřeními českobudějovického klubu. Podle Severočechů muselo vedení Dynama vše vědět hned v neděli a dokládají to i přímým svědectvím z místa. Mluvčí budějovického klubu trvá na vlastní verzi příběhu.

FC Baník Ostrava - SK Slavia Praha 0:2 (0:0)

• branky: 81. a 83. M. Jurásek
  • diváci: 9651

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „V první půli jsme se nedostávali do kombinace, bylo tam plno špatných řešení. Ale kvalitní defenzivou jsme přežili až do 81. minuty. Slavii jsme nepouštěli do šancí, o to víc mrzí, že jsme si pak nepohlídali standardku. V první půlce měl šanci Cadu, chyběl kousek, mohli jsme jít do vedení. Ve druhé půlce Fleišman trefil břevno. Na konci zápasu jsme si mysleli, že Slavia už není nebezpečná, ale rozhodla naše nepozornost při standardce.“

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Jsme rádi, že jsme to zvládli za tři body. Dobře jsme do zápasu vstoupili, dobře jsme kombinovali, bohužel jsme nevyřešili situace, které se nabízely, abychom dali gól. Soupeř dobře bránil, měl to zahuštěné, pak nám tam navíc na pravé straně propadl balon a Baník měl šanci. My jsme si ale mohli vytvořit určitě víc šancí. Nejvíce jsme se báli standardek Baníku, nakonec jsme z ní udeřili. Ve druhé půli jsme paradoxně v té naší nejhorší pasáži dali gól. Musím ale tým pochválit, až na dvě situace jsme to dobře odbránili. Od 70. minuty jsme ztratili střed hřiště a Matěj (Jurásek) nás vysvobodil. Byla to jeho chytrost, protože ho tam i díky jeho hře hlavou nikdo moc nečeká. Asi to byl moment překvapení, nikdo ho neměl nabraného a uplatnil svou přednost, což je první dotyk s míčem.“

FC Trinity Zlín - Bohemians Praha 1905 4:1 (1:0)

• branky: 31. a 90.+3. Slončík, 53. Vukadinovič, 71. Hrubý - 68. Puškáč
  • diváci: 3133

Pavel Vrba (trenér Zlína): „Spíš než zápas hodnotím naši celkovou situaci. Hrajeme stále o co nejvíc bodů, aby naše pozice v nadstavbě byla co nejpřijatelnější. Kdybychom dnes zápas nezvládli, byla by naše situace hodně složitá. Ale uhráli jsme důležité tři body, fotbal to nebyl špatný, soupeř nás zatlačil po našich gólech a podle mě rozhodl třetí gól. Pak jsme dostali prostor a dali i čtvrtý gól. Je to pro nás hodně důležité, čeká nás Boleslav a jakýkoliv bodový zisk by byl pro nás povzbuzením do nadstavby.“

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians 1905): „Hodnocení je jednoduché, když inkasujete čtyři branky, nemůžete hovořit o dobrém výkonu. Hodně určující byla první branka v naší síti, do té doby jsme byli opticky lepší, ale chyběly tam emoce, vypadalo to, jakože jsme si přišli jen zahrát. Měli jsme tam moc ztrát, naše snaha končila před vápnem. Na domácích bylo znát, že jsou pod velkou dekou. Nechápu naši první branku, tu jsme jim darovali. Přicházely naše ztráty, určitou šanci jsme měli za stavu 2:1, ale zase jsme dostali jednoduchý gól. Nedopřáli jsme si ani toto malé drama. Dnes bylo všechno špatně, nebyl jsem spokojen s ničím, nehodlám to akceptovat, ztrácíme kredit, který jsme si vybudovali. Pokud hráče svazuje nějaká představa o Evropě, tak o ni přestaňme snít. S takovou by bylo lepší Evropu nehrát, akorát bychom si tam udělali ostudu.“

FK Jablonec - SK Sigma Olomouc 2:2 (2:0)

• branky: 15. Chramosta, 25. Sejk - 81. Chytil z pen., 90.+4 Beneš
  • diváci: 1714

David Horejš (trenér Jablonce): „Sehráli jsme velice dobrý první poločas, byli jsme hodně aktivní. Z toho pramenily i naše góly, bylo to slušné. Chtěli jsme být dál aktivní a kontrolovat hru. Soupeř už neměl co ztratit a vytvořil si územní tlak. Přišel nešťastný moment a penalta. Pak tam byla z naší strany vysoká nervozita, nedokázali jsme totiž hrát v bezpečných prostorech. Bohužel soupeř srovnal v 94. minutě, takové momenty fotbal bohužel přináší. Bylo to z posledního nákopu, došlo k protečování a odrazilo se to k Benešovi. Pořád to máme ve svých rukách. Chtěli jsme si dnes vytvořit jistotu, byli jsme k tomu blízko. Musíme se teď zmobilizovat a zvládnout to.“

Václav Jílek (trenér Olomouce): „Nevím, jestli mám vůbec hodnotit první poločas. Vstoupili jsme do toho identicky jako s Teplicemi. Říkal jsem si, jestli je tohle vůbec normální, prostě případ na Chocholouška. Přišla chyba gólmana Macíka a vedení Jablonce. Námi to otřáslo, ztratili jsme přesnost a kvalitu. Jablonec přidal druhý gól. Poločasová přestávka pak byla zásadní, změnili jsme rozestavení, přidali jsme druhého útočníka. Brankových příležitostí nebylo tolik, Jablonec kouskoval hru. Zásadní byla branka z penalty. Závěr jsme hráli vabank, dopředu šel i Víťa Beneš. Bylo to štěstí, propadlo to k nám a vyrovnali jsme. Za pasivitu Jablonce v druhé půli jsme si bod zasloužili.“

FC Hradec Králové - FC Slovan Liberec 1:2 (0:0)

• branky: 81. Kodeš - 49. Rondič, 79. Olatunji z penalty
  • diváci: 450

Stanislav Hejkal (trenér Hradce Králové): „Zápas byl nahoru dolů, mohlo to skončit 4:4. Stejně jako v Pardubicích jsme inkasovali hned po nástupu do druhého poločasu, i když jsme na to tým ještě upozorňovali. Nezachytili jsme záběh za obranu, hrubá chyba. Za nepříznivého stavu jsme vyvinuli jakýsi tlak, ale srovnat se nám bohužel nepodařilo. Na Liberec nemáme štěstí, za poslední dvě sezony po postupu do ligy jsme je neporazili. Třeba si s ním zahrajeme znovu ve skupině o umístění. Dohodli jsme se s vedením, že budeme ve zbytku soutěže ohrávat mladé hráče. Dnes dostal šanci Hlaváč a uvidíme, jak to bude v dalších zápasech. Nemyslím si, že to bude příští kolo na Slavii, ale v boji umístění určitě dostanou šanci i další mladíci.“

Luboš Kozel (trenér Liberce): „Byl to dramatický duel, i když první půle byla spíš taktická, bez velkých šancí. Zápas se otevřel až s prvním gólem, pak šel Hradec za vyrovnáním a nám se otevřel prostor pro rychlé protiútoky. Po druhém gólu to vypadalo, že bychom to mohli dohrát v klidu, ale pak jsme inkasovali z rohu, což se nám stává v posledních zápasech často. Jsem strašně šťastný, že jsme odehráli šestý zápas bez porážky a dokázali jsme se v nelehké situaci zvednout. Před minulým kolem jsme byli jedenáctí a měli jsme pár bodů na baráž, takže přemýšlet o skupině na titul by bylo v tu chvíli až nehorázné. Do každého zápasu jsme šli s pokorou, neměli jsme lehký los a trápily nás absence. Splnili jsme cíl, vyhneme se bojům o záchranu a do posledního zápasu se Spartou můžeme jít uvolněnější.“

FC Zbrojovka Brno - SK Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0)

• branky: 31. Ševčík - 90.+3 Čermák
  • diváci: 4118

Martin Hašek (trenér Brna): „Měli jsme velké personální těžkosti, v podstatě mimo hru čtyři stopery a museli jsme improvizovat. Dali jsme pěkný gól, bylo to dobře sehrané. Samozřejmě, že soupeř to měl na hlavě, ale nedoskočil. Ševčík zachoval mistrovský klid. Vyvíjelo se to jak v našich krásných snech, ale bylo tam hodně opatrnosti, nejistoty, získávali jsme málo odražených míčů. V závěru hrál soupeř vabank, ale nedohráli jsme situace, které se nám nabízely. Nezachovali jsme klid a za to jsme byli potom potrestáni. Nevím, jestli to ten hráč (Čermák) chtěl, nebo nechtěl. Pokud ano, tak to trefil fantasticky, ale nemluvil bych ani o gólové šanci. Mužstvo Zbrojovky ze sebe dneska vymačkalo všechno, co bylo v jeho silách. Byl jsem s nasazením a ochotou pracovat spokojený.“

Tomáš Zápotočný (asistent trenéra Č. Budějovic): „Vyrovnali jsme šťastným gólem, kluci ukázali nějaký charakter, vůli po gólu. Nám to tam padlo, je to trošku smutné pro Brno. Těžko říct, jestli je remíza spravedlivá. Mně se nelíbil první poločas z naší strany, dostávali jsme se pod tlak jenom naší laxností. Víc mi vadilo od našich zkušených hráčů, že tam trošku chybovali. Velmi laciný gól, který jsme obdrželi od Ševčíka, jsme vlastně Brnu darovali. Ptal jsem se Marcela (Čermáka), jestli to tak chtěl. Odpověděl mi, že ano, protože tam už neměl jiné možnosti, bylo moc hráčů ve vápně. Takže šťastný gól, ale chtěný.“

Kdo bude v nadstavbě doma? A o jaké evropské poháry se hraje? Průvodce k ligovému finále

Do konce dubna bude jasno, kdo půjde do nadstavby s výhodou domácího prostředí a během května se pak rozhodne o mistrovi, vítězi poháru, účastnících evropských pohárů i sestupujících. Bude to frmol. Tady je jeho jízdní řád.

AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň 2:1 (1:1)

• branky: 45.+3 Kuchta, 90.+14 Ladislav Krejčí z penalty - 30. Durosinmi
  • červené karty: 90.+10 Minčev - 90.+8 Hejda
  • diváci: 17 668

Brian Priske (trenér Sparty): „Prvních 20 minut se nám nedařilo vyhrávat souboje a sbírat míče. Ale bylo to způsobené kvalitou Plzně a jejích ofenzivních hráčů. Jsem pyšný na hráče, že neustoupili od našeho plánu, jakým způsobem chceme hrát. Celý druhý poločas jsme dominovali. Nemyslím si, že by to byla záchrana sezony. Stále před sebou máme šest kol, i remíza by nás držela ve hře. Samozřejmě to ale byl v závěru velmi důležitý gól a důležité vítězství. I tím, že jsme si vytvořili náskok na Plzeň. Většinu sporných situací jsem ještě neviděl. Viděl jsem ten gól Ládi Krejčího, který nebyl uznaný. Řeknu to tak, že v zápase bylo hodně momentů, které byly 50 na 50. Měl jsem pocit, že v hodně z nich šel verdikt proti nám. Ale musíme respektovat rozhodčí, je to jejich práce. Ne se vším musíte souhlasit, ale o tom fotbal je. Český fotbal je úžasný. Poslední dva domácí zápasy se Slavií a Plzní byly úžasné speciálně pro fanoušky na stadionu, ale doufám, že i pro ty u televize. Užili jsme si úžasné emoce. Hráči bojovali, běhali, dělali vše pro výhru.“

Michal Bílek (trenér Plzně): „Mrzí nás to hodně. Šli jsme do zápasu s tím, že nechceme nechat Spartu hrát, protože má dobrou rozehrávku. Svojí aktivitou jsme Spartu nepouštěli do hry, vyplatilo se nám to a dali jsme gól. Škoda, že jsme na konci první půle dostali gól. Mrzí mě šance z úvodu druhého poločasu, kdy nám rozhodčí ve vápně písknul faul. Ještě jsem to neviděl, podle těch zpráv, které jsem dostal, to bylo hodně přísné rozhodnutí. Sparta ve druhé půli logicky přitlačila, věděla, že musí vyhrát, pokud chce myslet na titul. My jsme se drželi způsobu hry. Písknout takovou penaltu v poslední minutě nastavení je hodně přísné. Co má ten hráč s rukou dělat? Má ji u těla. Rozhodčí se rozhodne takhle důležitý zápas rozhodnout sporným penaltovým zákrokem, když se nedovedou rozhodnout ani lidi u televizi nebo odborníci, kteří tam sedí... Rozhodnutí se nám nelíbilo, hodně nás mrzí. Moji kluci si zasloužili víc. Jsme z boje o titul pryč, musíme co nejrychleji potvrdit třetí místo.“

Zdroj citací: web Fortuna ligy

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

Proto tam VAR je, aby takovou penaltu zrušil. První liga s Jakubem Podaným

Kdo půjde do nadstavby z prvního místa? V čem mají slávističtí trenéři výhodu proti těm sparťanským? A co čeká letenské ve středu proti Plzni? Ligové otázky po 28. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

Berbr u soudu přehledně. Proč se tam neřeší i Slavia se Spartou?

U plzeňského soudu začal velký proces, jehož hlavním aktérem je někdejší místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr. V průvodci shrnujeme, o co jde, kdy zhruba čekat rozsudek i to, proč se u soudu řeší jen zápasy nižších soutěží a ne podezření na manipulace v nejvyšších patrech klubového fotbalu. Zeptali jsme se státního zástupce.