Slavia mění majitele. Doufám, že to jednou převezmou děti, říká Tykač

21. prosinec 2023
Sdílejte:
SK Slavia Praha a stadion Eden mění majitele. Společnost CITIC Europe Holdings prodala svůj akciový podíl českému podnikateli Pavlu Tykačovi, čtvrtému nejbohatšímu Čechovi.
Pavel Tykač na fotce z roku 2021.Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

„Patřím mezi věrné slávistické fanoušky, stejně jako mezi ně patřil už můj táta i děda. Moci se podílet na dalším rozvoji Slavie je pro mě velkou ctí. Doufám, že v mé práci budou jednou pokračovat i moje děti. Slavia je pro mě symbolem odvahy, píle a vytrvalosti, což jsou vlastnosti, na které sázím. I proto jde spíš o závazek než o investici. Děkuji i prodávajícímu, který dokázal klub opět pozvednout na top českou i evropskou úroveň. Když se však naskytla příležitost do Slavie vstoupit, neváhal jsem,“ uvedl Pavel Tykač, nový majitel SK Slavia Praha.

„Máme za sebou bezesporu nejúspěšnější období novodobé slávistické historie. Stali jsme se lídrem pozitivních změn v českém fotbale a silné jméno máme díky našim aktivitám i po celé Evropě. Navíc jsme dnes ziskovým klubem na vrcholu sportovní i finanční výkonnosti. Pavel Tykač je zkušený český podnikatel, investor a celoživotní fanoušek Slavie s velkou rodinnou tradicí v sešívaném dresu. Všichni věříme, že jeho vstup do klubu bude pro další rozvoj Slavie velkým přínosem. Pavla vítáme a moc se těšíme na vzájemnou spolupráci,“ okomentoval příchod nového majitele Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

Dokončení transakce ještě podléhá schválení regulatorních orgánů v České republice a Čínské lidové republice a očekává se na konci února příštího roku. Cena transakce zveřejněna nebyla, podle dřívějších mediálních spekulací by se měla pohybovat v nižších jednotkách miliard korun od dvou miliard nahoru.

V médiích se v posledních dnech v souvislosti s Tykačovým zájmem o Slavii řešilo, jestli může změna majitele přinést zemětřesení ve vedení klubu. V rozhovoru pro Seznam Zprávy však Pavel Tykač tuto variantu vyvrátil: "Řídit klub jsem se rozhodl podle takzvaného německého modelu. Osobně povedu dozorčí radu Slavie, společně se mnou v ní budou můj syn Michal a můj hlavní analytik Jan Bejbl. Všichni jsme slávisté. Bude to práce i radost současně. Chceme se soustředit zejména na strategické a finanční cíle klubu." V čele představenstva tak bude i nadále Jaroslav Tvrdík, který si stejně jako teď zvolí spolupracovníky do nejužšího vedení Slavie.

Tykač podniká v energetice a je majitelem energetické společnosti Sev.en, s níž zahájil expanzi i na zahraniční trhy. Například na před rokem finalizoval prodej jednoho z největších nezávislých výrobců elektřiny na britských ostrovech Intergen, později pak koupil od Coca-Coly těžební práva na získávání uhlí v Austrálii. V Česku společnosti Sev.en patří třeba elektrárny Chvaletice nebo Počerady, teplárny v Kladně a Zlíně nebo těžební společnosti Vršanská uhelná a Severní energetická.

Hodnotu Tykačova majetku magazín Forbes letos v říjnu odhadl na 183 miliard korun a zařadil jej na 4. místo v žebříčku nejbohatších Čechů (a na 261. místo nejbohatších lidí světa). Červenobílý klub ovládají Číňané od roku 2015, v současnosti jej vlastní čínským státem ovládaná společnost CITIC Group.

Souboj o trůn českého fotbalu tak dostane nové koření. Spartu vlastní další uhlobaron Daniel Křetínský a oba se v minulosti už několikrát ve světě velkého byznysu střetli. Křetínský je v žebříčku nejbohatších Čechů podle Forbesu druhý – o dvě příčky a necelých 30 miliard korun nad Tykačem.

Tykač má v byznysovém světě pověst tvrdého hráče, jehož vzestup započal v drsných poměrech 90. let. „Vlastně byl vždycky tak nějak za hranou, nejvíce patrné to bylo u Motoinvestu a příběhu Agrobanky,“ líčí jeden z byznysových insiderů v sérii analytických textů, které o Tykačovi vyšly v Deníku N.

Budoucí změnu majitele dnes oznámili také v Liberci, kde od Ludvíka Karla koupi 75% podíl ve Slovanu Ondřej Kania.

Související články

Glosář Luďka Mádla: Jeden gól od Schicka je málo. A kde byl Chorý?

Depresi vystřídala česká útočná smršť. Bohužel bez adekvátního počtu balonů, co by se uhnízdily v gruzínské síti, hodnotí druhý český zápas na Euru reportér Luděk Mádl.

Glosář

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast
Popup se zavře za 8s