Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Potvrzeno, reprezentaci povede Hašek. Trpišovského jsme zkoušeli, řekl Fousek

Aktualizováno
04. leden 2024
Sdílejte:
První tým Česka má po měsíci a půl hledání nové vedení. Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) odsouhlasil návrh na jmenování trenérského týmu pod vedením Ivana Haška.
Ivan HašekFoto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Šedesátiletý Ivan Hašek už národní tým dočasně vedl v pěti zápasech v roce 2009, kdy byl zároveň předsedou svazu. Bývalý kapitán reprezentace v posledních letech působil v arabských zemích. Naposledy od září 2021 do března 2022 trénoval libanonskou reprezentaci, se kterou měl ve 12 zápasech bilanci 2-2-8. Se Spartou má jako trenér dva tituly z let 2000 a 2001.

„Vést českou reprezentaci pokládám za svůj trenérský vrchol. Je to pro mě velká čest. Udělám všechno pro to, aby národní tým uspěl nejenom příští rok na mistrovství Evropy, ale samozřejmě také v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Touha dostat se na světový šampionát i jako trenér je něco, co mě teď požene dopředu,“ řekl Hašek, který si za reprezentaci Československa zahrál na MS 1990 v Itálii, kde tým došel do čtvrtfinále.

„Do nejužšího okruhu kandidátů patřil Ivan Hašek logicky a přirozeně od samého začátku. Patří k výrazným osobnostem českého fotbalu, ve kterém uspěl jako hráč i jako trenér. Navíc má zkušenosti ze zahraničí. Přeju novému trenérovi hodně úspěchů,“ poznamenal předseda FAČR Petr Fousek.

Asistenty Haškovi budou dělat Jaroslav Köstl (34 let) a nejspíš i Jaroslav Veselý (46 let), kterého Fousek oficiálně vyhlásil, ale zástupci Bohemians, kde Veselý pokračuje v roli hlavního kouče, odpoledne oznámili, že dohoda mezi klubem a FAČR ještě definitivně uzavřena nebyla. Köstl byl dlouholetým členem trenérského týmu Jindřicha Trpišovského, nedávno si udělal trenérskou profilicenci, Slavii teď opouští a práci u reprezentace se bude věnovat na plný úvazek.

„Jarda se toho spoustu naučil a už dřív jsme se bavili o tom, že má ambici jít vlastní cestou. Čeká na správný čas i příležitost. Chci jen říct, že mezi námi nejsou žádné neshody, jak se prý někde píše. Známe se dlouho a opravdu je možné, že se blíží doba, kdy od nás odejde,“ říkal Trpišovský o Köstlovi v prosinci po posledním zápase podzimní sezony. Slávistický kouč si už měl vyhlédnout náhradu, když podle Sportu lanaří z Olomouce Milana Kerbra, asistenta Václava Jílka, který pod Trpišovským hrál v Liberci.

Sám Trpišovský byl přitom cílem předsedy Fouska při hledání reprezentačního kouče. Fousek na tiskové konferenci, kde Haška uvedl do  funkce, řekl, že opakovaně jednal se Slavií i s agentem trenéra Trpišovského, ale klub ho nechtěl uvolnit. Podle Fouska funkcionáři Trpišovského k reprezentaci chtěli, protože hluboce respektují jeho úspěchy z posledních let. O dalších trenérech s klubovým angažmá Fousek podle svých slov nejednal, stejně jako s žádným koučem ze zahraničí. Kromě Haška se výběrová komise bavila ještě s Vítězslavem Lavičkou a Michalem Bílkem, ale Hašek měl podle Fouska stoprocentní důvěru. 

Zpět k novým členům realizačního týmu reprezentace: Veselý už v minulosti Haškovi asistenta dělal na dvou štacích v klubech ze Spojených arabských emirátů. Trenér Bohemians k reprezentaci má jít na poloviční úvazek, dál zůstává i trenérem klokanů.

Přestože byl lodivod zelenobílých už oficiálně představen fotbalovou asociací, dotaženo jeho působení u nároďáku zatím stále není, jak uvedli na svém webu odpoledne po tiskové konferenci zástupci Bohemians.

„S FAČR o uvolnění trenéra k reprezentaci jednáme, ovšem žádnou finální dohodu ještě nemáme. Za oficiální stanovisko bych to tedy ještě nepovažoval. Nicméně se jedná o reprezentaci, takže máme zájem k dohodě dojít a vše k ní směřujeme. Prioritou pro nás ale zůstává nastavit jeho fungování tak, aby pro Bohemku mělo minimální dopady. Je to odměna i pro Jardu za jeho dobře odvedenou práci v Ďolíčku. Jarda Veselý je ale hlavním trenérem Bohemians a my chceme, aby tomu tak bylo i nadále,“ uvedl Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians.

Trenérem brankářů zůstal Radek Černý, který dál bude i trenérem brankářů ve Slavii. Do pozice technického vedoucího se od národního týmu do jedenadvaceti let posune Michal Černý.

„Mám radost, že návrh na nového trenéra i jeho asistenty podpořil výkonný výbor jednomyslně. Zároveň jsme splnili slib, který jsme veřejnosti dali, že nové složení realizačního týmu představíme v lednu. Před Ivanem Haškem a jeho spolupracovníky je nyní hodně práce, protože musí plánovat přípravu na blížící se Euro. Jsem přesvědčený, že na něm můžeme uspět,“ dodal Petr Fousek.

FAČR chtěl k novému trenérskému týmu i silného manažera reprezentace a jednal o tom s Pavlem Nedvědem. Ten se definitivně vyslovil proti během středy. „Předem musím konstatovat, že si té nabídky i jejich podmínek vážím, a že jsem to velmi důkladně zvažoval. Stejně tak si vážím přístupu asociace během jednání. Bohužel jsem se po zralém uvážení a mnoha konzultacích rozhodl, že ji nemohu přijmout,“ uvedl Nedvěd v prohlášení pro agenturu ČTK.

„Po mnoha letech mimo republiku si nejsem jist, zda bych v této chvíli mohl českému fotbalu pomoci. A to tím spíše, že vzhledem k mým stále častým nezbytným pobytům v zahraničí nejsem ještě trvale v České republice,“ dodal Nedvěd.

„Pavel Nedvěd má dobré předpoklady pro tu funkci, jednání byla korektní. Podmínky, které jsme mu nabídli, byly svého druhu nadstandardní. Je nám líto, jak to dopadlo a je třeba to respektovat. Výkonný výbor pověřil dnes pracovní skupinu, aby se ve spolupráci s trenérem dál zabývala obsazením funkce manažera,“ řekl Fousek.

Národní mužstvo nemělo trenéra od 20. listopadu. Po závěrečném utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 proti Moldavsku (3:0) kouč Šilhavý oznámil, že dál pokračovat nehodlá.

Letošní reprezentační vrchol v podobě Eura 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024. Česko bylo nalosováno do skupiny F k Portugalsku, Turecku a vítězi play-off C (Gruzie, Lucembursko, Řecko nebo Kazachstán), který bude znám na konci března.

Na podzim (od září do listopadu) pak reprezentaci čeká šest zápasů ve skupinové fázi dalšího ročníku Ligy národů. Česko bude při losu skupin, který se uskuteční ve čtvrtek 8. února, spolu s Anglií, Rakouskem a Walesem v prvním koši béčkové ligy.

A jestli se ptáte, kdy začne kvalifikace na mistrovství světa, které budou hostit v roce 2026 USA, Kanada a Mexiko, tak vězte, že se celá odehraje až v roce 2025. Kdyby ji Hašek a spol. zvládli, připsali by teprve druhou účast Česka (v jeho samostatné existenci od roku 1993) na MS.

Pusťte si jmenovací tiskovou konferenci Ivana Haška.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Club podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s