Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Počítáme koeficient: Další body a Česko je už třinácté

27. říjen 2023
Sdílejte:
Plzeň a Sparta bodovaly a konkurenti před námi naopak ztráceli. Česko je tak aktuálně v žebříčku UEFA už na třináctém místě.
Losování Evropské ligy. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

České kluby mají za sebou třetí hrací den skupin v pohárové Evropě a z pohledu počítání národního koeficientu dopadl vlastně dobře. V Evropské lize Slavia sice prohrála v Římě s AS, ale Sparta a především Plzeň body Česku připsaly. Sparta remizovala doma s Rangers 0:0 a Viktoria dokonce dál drží stoprocentní bilanci v Konferenční lize, když na hřišti Dinama Záhřeb zvítězila 1:0.

„Celkem tedy dnes zapisujeme 0,750 bodu do koeficientu, což byl náš cíl, můžeme být tedy spokojeni. Všechny tři týmy zůstávají naprosto reálně ve hře o postup, Plzeň je blízko prvnímu místu a bonusovým bodům, Slavia je zase blízko nejhůře druhému místu,“ hodnotí dopady aktuálního pohárového týdne na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

Body za jednu výhru a jednu remízu znamenají posun Česka v tabulce národních koeficientů, která rozhodne o nasazení týmů do Evropy pro sezonu 2025/26. Česko se po včerejšku posunulo z patnáctého na třináctí místo před Dánsko a Srbsko.

Kodaň prohrála v Lize mistrů s Manchesterem United a Nordsjaelland včera v Konferenční lize zvítězil v Trnavě. Srbsko naopak připsalo tento týden tři prohry – CZ Bělehrad padla v Lipsku 1:3, Čukarički včera schytaly 0:6 ve Fiorentině a Bačka Topola doma padla s Freiburgem 1:3.

„To znamená, že jsme přeskočili Srbsko i Dánsko a jsme už třináctí. Rakousko se Švýcarskem jsme stáhli o víc než půlbod, Řecko a Norsko nás stáhli jen o drobné. Měl to být ve čtvrtek nejtěžší hrací den pro české kluby, takže můžeme být opravdu velmi spokojení,“ hodnotí situaci FC Koeficient.

Aktuální pořadí v oblasti kolem klíčového 15. místa.

Před startem skupin bylo Česko v žebříčku národních koeficientů osmnácté, což by od sezony 2025/26 znamenalo opět jen čtyři české týmy v evropských pohárech. Aby českých klubů v Evropě bylo pět (a dva týmy začínaly v předkolech Ligy mistrů), je třeba se udržet minimálně na patnáctém místě. Tam Česko bylo na konci minulé sezony, když skončilo těsně před Norskem a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá, pokračujte na vysvětlující a podrobný text Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s