Nové sedačky i rušení sektorů. Brno opraví Srbskou a začne demolovat Lužánky

09. leden 2024
Sdílejte:
Vylepšení podmínek pro fotbalové fanoušky v Brně se konečně dává do pohybu. Během letošního roku dojde k modernizaci současného stadionu v Srbské, demolice částí stadionu za Lužánkami a dalšímu posunu v debatě o vzniku úplně nového stánku na výstavišti vedle nyní budované hokejové arény.
35 tisíc lidí si v roce 2015 přišlo zavzpomínat na fotbal na stadionu Za Lužánkami. Loučil se tu tenkrát s kariérou Petr Švancara, který nechce legendární stadion nechat padnout ani dnes.Foto: Anna Vavríková / Mafra / Profimedia

V moravské metropoli se nyní sportovní infrastruktura řeší na třech různých úrovních. Pojďme tedy postupně:

Rekonstrukce Srbské

Jak jsme už informovali během prosince, mělo by letos dojít k rekonstrukci stávajícího místa, kde Zbrojovka hraje své zápasy. Oproti původním obavám se pustí do prací i ve chvíli, kdy by klub musel do baráže. Zkrácený čas na stavební úpravy by vyřešil například odehráním prvních zápasů příštího ročníku na hřištích soupeřů.

Velkou péči dostane hrací plocha. Proběhne totiž nová plošná drenáž, instalace nového roštu vytápění či závlahy, který bude využívat nový systém pro zadržovaní dešťové vody. Položena bude také nová kořenová vrstva pro přírodní trávník, který bude na místo dovezen ve formě předpěstovaného travního koberce. Půjde tedy o jiný případ než nedávno v Hradci Králové. Tam si ho v nové aréně vypěstovali sami.

Plánek stadionu na Srbské / Zdroj: Zbrojovka Brno

Tím ale novinky nekončí.

Zrušeny by měly být sektory T,U na jejichž místě vyroste zázemí pro hráče, funkcionáře a média. Na hlavní tribuně pak dojde k výměně sedaček. Upraveny budou i příchodové trasy a vstupy na stadion, modernizace se dotkne také umělého osvětlení a instalace náhradního zdroje.

Kromě toho bude zahájena i rekonstrukce technických sítí, například rozhlasu či vytápění.

Celková cena výše zmíněného je lehce přes 32 milionů korun. V této částce je také údržba hrací plochy po následující dva roky.

Demolice Lužánek

Už na konci roku 2023 bylo jasné, že se úřady pustí do demolice ikonického stadionu za Lužánkami. To se totiž postupem času proměnilo v nebezpečné rozvaliny.

Vedení města se tak rozhodlo přeprojektovat plán a pustit se do postupného odstranění objektu. Během letošního roku bude vypsáno výběrové řízení na firmu, které se o to postará. Úředně je demoliční výměr už platný.

„Demolice se bude týkat především nebezpečných objektů západní tribuny, časomíry a části tribun postavené na valech zeminy. Valy, na kterých ležela část tribuny, by měly zůstat,“ říká Filip Poňuchálek, mluvčí brněnského magistrátu.

Pokud půjde vše podle plánu, mělo by se vše rozjet ve druhé polovině letošního roku.

Nový stadion na výstavišti

Pozornost veřejnosti se v případě Brna nyní upíná zejména na rozsáhlý projekt nové multifunkční arény, která by se měla stát domovem pro hokejovou Kometu.

Vedle toho ale od října funguje pracovní skupina, která řeší projekt nového fotbalového stadionu. Skupinu tvoří zástupci města i dalších subjektů. Ti na začátek připraví podklady pro zadávací studii stavby.

„Snahou posléze bude zařadit stavbu mezi strategické projekty města Brna pod vedením projektového manažera. Jeho tým připraví podmínky pro vypsání architektonické soutěže na studii fotbalového stadionu a bude se na projektu podílet. Při přípravách mohou tým doplnit také další odborníci, jako jsou zástupci policie, hasičů a podobně,“ říká Tomáš Aberl, radní města Brna pro sport a vedoucí pracovní skupiny.

Současní členové si nyní rozdělili první dílčí úkoly, kterými se budou zabývat, jde třeba o prověření možné kapacity či přesnější zafixování umístění stavby.

Další jednání je v Brně na programu v polovině ledna.


Text původně vyšel na webu Stadiony.blog, kde autoři čerpali z těchto zdrojů: cosedeje.brno.cz, tiskový mluvčí FC Zbrojovky Brno a tiskový mluvčí magistrátu města Brna.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s