Vindahl přichází na Letnou na roční hostování s opcí na trvalý přestup z AZ Alkmaar.
„Matěj Kovář společně se svojí agenturou a Manchesterem United nadále zvažují, jak bude pokračovat jeho kariéra. My jsme si přáli, aby to bylo ve Spartě, ale v tento moment už nemůžeme nadále čekat, blíží se vrchol našeho léta v podobě kvalifikace Ligy mistrů. Jak jsem řekl už v průběhu soustředění v Rakousku, pokud teď nemůžeme přivést Matěje, musíme na to reagovat,“ říká sportovní ředitel AC Sparta Praha Tomáš Rosický.
„Peter má zkušenosti ze zahraničních lig i evropských pohárových zápasů. Je to brankář, který má fyzické parametry i schopnosti, které si u tohoto postu představujeme. Jeho výkony ve druhé Bundeslize jsme v minulé sezoně pravidelně sledovali,“ dodal Rosický.
Rodák z Helsingøru působil od svých sedmnácti let v akademii Nordsjællandu. Ve stejném klubu také sbíral první zkušenosti s dospělým fotbalem. V dánské nejvyšší soutěži odchytal 53 utkání, další tři starty přidal v národním poháru.
V létě roku 2021 přestoupil z Nordsjællandu do Alkmaaru a s nizozemským klubem podepsal čtyřletou smlouvu. Ve své první sezoně v zemi tulipánů byl brankářskou jedničkou a odchytal celkem 48 soutěžních zápasů. Osm z nich bylo v Evropské konferenční lize.
V další sezoně zamířil na hostování do Norimberku a právě v jeho dresu si ho mohou pamatovat sparťanští fanoušci. V lednu se totiž v barvách německého klubu, odkud do Sparty před rokem zamířil Asger Sørensen, představil v přípravném utkání na Letné. Za Norimberk Vindahl v minulé sezoně odchytal 14 z 34 možných ligových zápasů a nastoupil také do dvou pohárových zápasů.
V roce 2019 odchytal Vindahl dva zápasy za dánskou jednadvacítku, o dva roky později pak dostal pozvánku do dánského A-týmu na kvalifikační zápasy o postup na mistrovství světa proti Faerským ostrovům a Skotsku.
Vindahl sledoval na Letné nedělní vítězství nad Olomoucí a v úterý odpoledne se stal novým členem sparťanské sestavy. Ligovou premiéru v nové sezoně v bráně Sparty zvládl 27letý Vojtěch Vorel. Kromě něj v kádru A-týmu jsou ještě 21letý Jakub Surovčík a 20letý Filip Nalezinek.
Matěj Kovář loni do Sparty přišel na hostování z Manchesteru United na začátku září a do brány šel okamžitě na zápas osmého kola v Teplicích. Byl jasnou sparťanskou jedničkou a vedení Sparty i její fanoušci věřili, že na Letné bude hostovat i letos. V Manchesteru, který teprve před pár dny dotáhl příchod Andrého Onany z Interu Milán, se mu ale povedla příprava a je možné, že zvažuje nové možnosti. K těm mu mohlo pomoci i skvělé jaro, kdy byl jedním z tahounů Sparty za prvním českým titulem po devíti letech.
z AC Horsens do Sparty
Jednadvacetiletý reprezentant Gambie přestoupil do Sparty z dánského AC Horsens. Podle dánského deníku B.T. za něj Sparta zaplatí 10 milionů dánských korun (téměř 32 milionů korun), idnes.cz píše o ceně mezi 20 až 30 miliony korun.
„James je mladý talentovaný hráč, který má ve svém věku už čtrnáct startů za seniorský národní tým své země,“ říká Tomáš Rosický, sportovní ředitel AC Sparta Praha. „Je to hráč s fyzickými předpoklady, který má schopnost konstruktivně založit útočnou fázi. Vidíme v něm potenciál, který chceme rozvíjet.“
Vytáhlý (189 cm) stoper opustil rodnou Gambii, kde nastupoval v akademii Realu de Banjul, v roce 2020. Už tenkrát zamířil do AC Horsens.
Poslední dvě sezony nastupoval Gomez jako stabilní člen základní sestavy. Závěr minulého ročníku měl ovšem pro něj a jeho spoluhráče hořkou tečku, jelikož nezvládli záchranářský boj a z dánské Superligy sestoupili. Celkem během svého působení v Horsens stihl 80 soutěžních startů, které okořenil dvěma góly. Evropské poháry si zatím nezahrál.
z Liberce do Sparty
Třiadvacetiletý nigerijský útočník přestoupil do Sparty z Liberce, ve kterém si ve druhé půlce poslední sezony osahal českou ligu.
„Přestupuje k nám hráč se zajímavými fyzickými a rychlostními parametry. Jedná se typologicky o útočníka, kterého v kádru aktuálně nemáme. Victor má potenciál se v našem prostředí nadále rozvíjet, i to je klíčový důvod, proč ho přivádíme,“ říká Tomáš Rosický.
Odchovanec nigerijského klubu Lagos Islanders postupně oblékal dresy Interu Bratislava, Podbrezové, rakouského Mattersburu a kyperských klubů Alki Oroklini a Larnaky. V jejím dresu strávil dvě sezony, během kterých odehrál také dva zápasy v předkole Ligy mistrů, ve kterých vstřelil jeden gól, dalších devět startů zapsal v Evropské lize.
V lednu letošního roku přišel urostlý útočník (193 cm) do Liberce. V jeho dresu odehrál 18 ligových zápasů, ve kterých vstřelil osm gólů a přidal jednu asistenci. Start si připsal také ve čtvrtfinále MOL Cupu, ve kterém Sparta porazila Liberec 3:2 po penaltách. Jednu z nich proměnil i Olatunji.
z Jablonce do Sparty
Obhájce titulu přivedl slovenského reprezentanta do 21 let z Jablonce. Agentura Nehoda Sport, která hráče zastupuje, na Twitteru uvedla, že Surovčík na Letné podepsal čtyřletý kontrakt.
Jedenadvacetiletý bratislavský rodák prošel mládeží Meteoru Praha a Slavie, za niž hrál v mládežnických výběrech a B-týmu v ČFL. Hostoval také v druholigové Vlašimi, kde se ale neprosadil. Loni v lednu odešel do Jablonce a v uplynulé sezoně si připsal tři ligové starty. Dvanáct zápasů pak odchytal za jablonecké béčko v ČFL.
„Jsem nadšený, protože Sparta je obrovský klub, historicky nejúspěšnější v Česku a je to pro mě velká čest, že můžu nosit její dres. Samozřejmě se budu snažit, abych se dostal do brány, i když vím, že to bude náročný a těžký úkol, ale se vší pokorou se o to budu snažit,“ řekl Surovčík.
Na Letnou přichází jako naděje do budoucna. „Získáváme reprezentanta Slovenska do jednadvaceti let, jehož příchodem se zvyšuje konkurence mezi brankáři v A-týmu. Splňuje naše nároky na mladého, perspektivního hráče, s kterým chceme pracovat a rozvíjet jeho potenciál,“ říká sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.
z Toulouse do Sparty
Na konci minulé sezony byl u triumfu Toulouse ve francouzském poháru. Nyní čeká srbského fotbalistu Veljka Birmančeviće (25 let) nová výzva se Spartou, do které přišel na roční hostování s opcí.
„Veljko je dynamický ofenzivní fotbalista, kterého můžeme zařadit do sestavy na křídlo i na podhrotovou pozici. Má kvalitní dribling, umí obejít protihráče, zároveň využívá náběhy za obranu,“ říká Tomáš Rosický, sportovní ředitel Sparty. „V kariéře už nasbíral cenné zkušenosti z předkol i základních skupin evropských pohárů, včetně Ligy mistrů.“
Pro velký fotbal ho vychoval Partizan Bělehrad. V prvním týmu si prožil prvoligový debut v roce 2016. Následně sbíral v srbské lize především v Čukarički, kde během tří sezon zapsal 83 duelů a patnáctkrát rozvlnil síť. V sezoně 2020/21 byl s devíti brankami nejlepším střelcem týmu, ačkoliv v březnu 2021 změnil působiště.
Odešel do švédského Malmö, kde se okamžitě prosadil a kromě jiného pomohl svému klubu dostat se do Ligy mistrů (v předkolech evropských pohárů si za Malmö pravidelně připisoval góly i asistence). Ve Švédsku získal titul, pod který se podepsal devíti góly a třemi asistencemi ve 28 zápasech.
Před rokem přestoupil do francouzského Toulouse, kde ale celou sezonu nastupoval jen v roli náhradníka a v Ligue 1 si připsal 25 startů (s bilancí 0+1), ve kterých průměrně odehrál 17 minut.
z Brna do Sparty
Dvacetiletý záložník v minulém ročníku ještě v dresu brněnské Zbrojovky patřil k nejlepším mladým hráčům v lize a zejména start měl fantastický. V prvních třech kolech sezony 2022/23 dal pokaždé gól a k tomu přidal jednu asistenci. Podzim uzavřel s bilancí sedmi gólů a pěti asistencí.
V jarní fázi vstřelil Ševčík ještě dva góly a k tomu zapsal jednu nahrávku. Celkem tak první kompletní sezonu v nejvyšší soutěži uzavřel s bilancí devíti gólů a šesti asistencí ve 34 zápasech, do kterých zasáhl. Sparťanský web pak vypichuje ještě jednu statistiku: za celý poslední ročník zapsal Ševčík 43 přihrávek do gólové šance a v tomhle ohledu byl druhý nelepší v celé české lize. Dále pak zaznamenal 118 přihrávek do pokutového území a v této statistice byl v nejvyšší soutěži čtvrtý.
Ševčíkovi se vydařil už ročník 2021/22, kdy byl jedním z tahounů Brna ve druhé lize při cestě za postupem. V 19 letech tehdy zaznamenal šest gólů. Debut v nejvyšší soutěži si pak připsal ještě o sezonu dříve, když v záři 2020 nastoupil proti Slovácku.
Ševčík je také pravidelným mládežnickým reprezentantem. Jedenadvacítce pomohl na Euro do Gruzie, když zasáhl do čtyřech zápasů včetně barážové odvety s Islandem, do nominace na závěrečný turnaj se ale nevešel.
z Lokomotivu Moskva do Sparty
Sparta už v květnu po vyhraném derby se Slavií oznámila, že uplatnila opci na Jana Kuchtu, který na Letné podepsal víceletý kontrakt. Hostování šestadvacetiletého českého reprezentanta se tak změnilo v přestup.
„Jsem moc rád, že se klubu podařilo jednání o přestupu dotáhnout k úspěšnému konci. V průběhu sezony jeho výkony rostly a je pro nás nesmírně důležitý. To, že s námi pokračuje, je garance spousty góly,“ uvedl tehdy trenér Sparty Brian Priske.
Sparta neuvedla, kolik peněz za útočníka do Moskvy pošle, už dřív ale například deník Sport psal, že za roční hostování letenský klub zaplatil zhruba milion eur (zhruba 24 milionů korun) a za přestup měl dát dalších 2,5 milionu eur (cca 60 milionů korun).
V mistrovské sparťanské sezoně nastoupil Kuchta do 29 zápasů, ve kterých vstřelil 14 gólů a přidal čtyři asistence. Byl tak nejlepším střelcem svého týmu.
z Alkmaaru do Sparty
Dánský brankář Peter Vindahl přichází na Letnou na roční hostování s opcí na trvalý přestup z AZ Alkmaar. Naposledy chytal 2. Bundesligu v Norimberku.
„Peter má zkušenosti ze zahraničních lig i evropských pohárových zápasů. Je to brankář, který má fyzické parametry i schopnosti, které si u tohoto postu představujeme. Jeho výkony ve druhé Bundeslize jsme v minulé sezoně pravidelně sledovali,“ říká Rosický.
Rodák z Helsingøru působil od svých sedmnácti let v akademii Nordsjællandu. Ve stejném klubu také sbíral první zkušenosti s dospělým fotbalem. V dánské nejvyšší soutěži odchytal 53 utkání, další tři starty přidal v národním poháru.
V létě roku 2021 přestoupil z Nordsjællandu do Alkmaaru a s nizozemským klubem podepsal čtyřletou smlouvu. Ve své první sezoně v zemi tulipánů byl brankářskou jedničkou a odchytal celkem 48 soutěžních zápasů. Osm z nich bylo v Evropské konferenční lize.
V další sezoně zamířil na hostování do Norimberku, za který v minulé sezoně odchytal 14 z 34 možných ligových zápasů a nastoupil také do dvou pohárových zápasů.
V roce 2019 odchytal Vindahl dva zápasy za dánskou jednadvacítku, o dva roky později pak dostal pozvánku do dánského A-týmu na kvalifikační zápasy o postup na mistrovství světa proti Faerským ostrovům a Skotsku.
Konferenční liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
V tradičních víkendových analýzách zajímavých zápasů napříč Evropou se přes Prahu vydáváme do Německa, Itálie a Anglie.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?