Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Klíčový duben. Kdo ho zvládne, získá do finále dvě výhody

02. duben 2024
Sdílejte:
Projděte si zbývající program Sparty a Slavie v základní části. Ukážeme vám i to, proč je důležité, kdo ji v tomhle těsném souboji ovládne.
Kdo z koho?Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

První Sparta má 66 bodů, druhá Slavia 65 a do konce základní části zbývají čtyři kola. V nich se rozhodne, kdo z pražských S půjde do nadstavby v roli favorita. První místo po základní části přináší dvě velké výhody, o kterých si dál řekneme víc.

Teď se podívejme na příští čtyři víkendy a souboje, které určí, kdo základní část ovládne. Spartu i Slavii čekají shodně dva zápasy doma a venku. Podle průměrného postavení v tabulce mají teoreticky o něco těžší soupeře sparťané, které čekají souboje proti týmům, které jsou v průměru na sedmé příčce aktuální ligové tabulky. Soupeři Slavie jsou v průměru osmí.

Na druhou stranu se zřejmě všichni shodnou, že největší strašák ze zbývajícího programu čeká na Slavii v neděli 14. dubna, kdy jede do Plzně, kde Sparta nedávno padla 0:4. Sparta má naproti tomu papírově silnější soupeře v domácím prostředí, když ji na Letné čekají souboje s momentálně pátou Mladou Boleslaví a čtvrtým Baníkem. Do Edenu oproti tomu přijedou Bohemians a Olomouc.

Celý zbývající program pražských S v základní části vypadá takto:

27. kolo

  • Slavia – Bohemians (10.), sobota 6. dubna 18:00
  • Sparta – Mladá Boleslav (5.), neděle 7. dubna 18:00

28. kolo

  • Bohemians (10.) – Sparta, sobota 13. dubna 15:00
  • Plzeň (3.) – Slavia, neděle 14. dubna 18:00

29. kolo

  • Sparta – Baník (4.), sobota 20. dubna 15:00
  • Slavia – Olomouc (8.), neděle 21. dubna 15:00

30. kolo

  • Hradec Králové (11.) – Slavia, neděle 28. dubna 15:00
  • Olomouc (8.) – Sparta, neděle 28. dubna 15:00

První po základní části, hraje poslední derby této sezony doma. K tomu opět dojde hned ve druhém kole nadstavby. Připomeňme, že loni šlo o jeden z rozhodujících faktorů, když Sparta v nadstavbě na Letné Slavii porazila a pak už si první titul po osmileté pauze pohlídala.

Kluby umístěné v tabulce základní části na prvním až třetím místě hrají v nadstavbě tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na čtvrtém až šestém místě hrají doma dva zápasy. První po základní části hraje doma s druhým, třetím a čtvrtým, druhý se třetím, čtvrtým a pátým a tak dále.

Připomeňme, že v nadstavbě se pokračuje s body a skóre nasbíranými během 30 kol základní části.

První místo na konci základní části je důležité nejen z pohledu nasazení do domácích a venkovních zápasů, ale i pro případ rovnosti bodů po konci nadstavby. Pak jednoduše platí, když se tedy zasoustředíme opět jen na boj o titul, že kdo byl první po základní části, ten je první i po nadstavbě.

Být první po základní části tedy přináší výrazně lepší pozici do finálového boje o titul. Duben rozhodne, zda si ji zajistí Sparta, nebo Slavia.

Kdo vyhraje ligu?

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s