Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Hapal kousek od vyhazovu? První liga s Jakubem Podaným

14. srpen 2023
Sdílejte:
Zachránily góly ze závěrečného nastavení Pavla Hapala? Má Baník na poháry? A jak je Ostrava pro ligové hráče atraktivní? S Jakubem Podaným jsme se tentokrát zaměřili na momentálně jedenáctý tým ligy.
Pavel Hapal v akci.Foto: Alexandr Satinský / Mafra / Profimedia

Co bylo podle vás událostí kola?

První poločas Sparty v Jablonci, kde nastoupila s osmi změnami v základní sestavě oproti poslednímu zápasu v Kodani. Na její hře to ale nebylo vidět, pomohla si standardními situacemi a na hřišti byl takřka celou dobu jen jeden tým. Letenským, i když spolu v této sestavě takřka nehrají, vyšlo skoro všechno. Vyzdvihnul bych Kairinena s Laçim, kteří ten první poločas udělali sami.

Za mě bylo událostí kola vítězství Baníku nad Hradcem, které zajistili Buchta s Tankem, vítězní střelci Baníku až v závěrečném nastavení. Zachránili tím Pavla Hapala? Byl by jinak na odvolání, kdyby měl dva body z prvních čtyřech zápasů?

Musím říct, že v pozápasovém rozhovoru Pavla Hapala byl cítit určitý diskomfort. Asi cítí, že jejich situace není taková, jak si představovali. Ale myslím si, že se Baník postupně sehrává a roste. Hodně jim pomohl Ewerton, který už v Ostravě rozhýbal své rychlé nohy a hodně soupeře zlobil. Nicméně Baník proti Hradci spaloval šance, Kubalovi to tam zatím nepadá, i když měl tutovky. Nakonec přišlo z pohledu Hradce zbytečné vystoupení z řady a Baník rozjel po ose Rigo-Buchta brejk, který druhý jmenovaný vzal na sebe a šajtlí to krásně trefil na zadní do šibenice. Dá se asi říct, že kdyby se tohle nestalo, tak nevole fanoušků po zápase by byla cítit a trenér Hapal by tu pozici nejspíš jistou neměl podle toho, co sám po zápase říkal.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Jak se vám hra Baníku líbí? Vypadá jako tým, který by se konečně měl dostat do pohárů?

Z hlediska kvality kádru má určitě na to, aby na tyto pozici aspiroval. Začátek ligy se jim ale nepovedl a výhra nad Hradcem pro ně je velkou vzpruhou i vzhledem k tomu, že na tým teď nepadne deka. Tenhle tým má potenciál hrát kvalitní kombinační fotbal a má tam opravdu zajímavé hráč. Třeba konkrétně útok má Baník skvěle typologicky obsazený - vysoký Almási, běhavý Kubala nebo extra rychlý Tanko. Baník na souboj o poháry určitě má, hra se postupně zlepšuje, nicméně všichni v Ostravě si asi představovali progres rychlejší a že už teď budou na ligu koukat z vyšších pater (Baník je jedenáctý se čtyřmi body – poznámka redakce).

Mohly se dít všelijaké věci…

Na pozápasové tiskové konferenci dostal Pavel Hapal i dotaz na to, zda je pod tlakem. „Tyhle otázky dostáváte ve všech klubech, když se vám nedaří. Nepodléhám tomu, stejně to neovlivním. Kdybychom dnes prohráli, mohly se dít všelijaké věci, ale to si do hlavy dávat nemůžu. Ani nikdy nebudu. Dělám svou práci. Dneska můžu říct, že první poločas byl nejlepší za dobu, co jsem tady. Fotbalově, kombinačně,“ odpověděl trenér.

Když poodstoupíme od aktuálního stavu a využijeme vaší zkušenosti bývalého fotbalisty: je Baník z pohledu ligového hráče speciální? Těšil jste se víc než normálně na zápasy s ním?

Vždycky šel z Baníku o něco větší respekt než z jiných soupeřů, kteří na tom v tabulce byli podobně. Už za mě nešlo o top tým, co se jeho tehdejších výsledků týče, ale pořád bylo cítit, že má obrovskou podporu a má v sobě ducha výjimečnosti. Samozřejmě je to ale jen část toho, jak se na soupeře díváte, řešíte postavení v tabulce i to, jestli z jeho momentálních výkonů jde strach.

Je Ostrava pro hráče z hlediska možného angažmá za top trojkou čtvrtá nejprestižnější adresa v Česku? Je Baník pro ligové hráče zajímavý právě už tou svou historickou velikostí?

Zjednodušeně ano, samozřejmě ale každý hráč zvažuje různé aspekty. Ale viděli jsme v nedávné minulosti, že samotné jméno automaticky úspěch nenese. Baník třeba chtěl Vasila Kušeje, ale ten dal přednost Mladé Boleslavi. Pro někoho může hrát velkou roli i poloha Baníku na východním okraji země, přece jen od centra je to daleko. Na druhou stranu má Baník finanční sílu, ale je to tak, že kluby v Česku nechtějí hráče přeplácet a nabízí hráčům, o které mají zájem, relativně podobné podmínky, když se tedy nebavíme především o obou pražských S. Ale kdybych to měl shrnout a zjednodušit: tak podle historie a zázemí tam Baník pro hráče někde blízko pod top trojkou je.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s