Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Glosa od plotny: A vám se ten fotbal jako líbil?

21. červen 2024
Sdílejte:
Bývalá fotbalistka Kateřina Bužková glosuje dění na evropském šampionátu. Jako první si vzala na paškál střední záložníky a hru Česka v úvodním zápase proti Portugalsku.
Na jedničku to bohužel nebylo.Foto: Profimedia

Když se koukám na fotbal, tak nejvíc pozoruji záložníky, protože to byl i můj post. Miluju dívat se na hráče, jako jsou Kevin De Bruyne nebo Pedri. Jak úžasně umí pracovat s prostorem, sbíhat si mezi řady. A hlavně jaký mají klid na kopačkách, když drží balon do poslední chvíle a vůbec nezmatkují. Na takovéto hráče se na stadiony chodí, užít si jejich kreativitu.

Pak vidíte českou sestavu proti Portugalsku, která má ve středu hřiště Tomáše Součka, Pavla Šulce a Lukáše Provoda. Chápu ten záměr mít tam tři běhavé vlčáky, kteří budou všude a znepříjemní tím hru soupeři. Vím, že účel často světí prostředky, ale baví vás koukat na takový fotbal? Je pravda, že jsme s otevřenější hrou taky mohli dopadnout jako Sparta s Liverpoolem, když si to s ním zkusila rozdat na férovku. Ale myslím, že drtivá většina fanoušků letenských jim už ty debakly odpustila, navíc tým získal spoustu sympatií za to, že šel hrát i s takovým gigantem fotbal, na který se dalo koukat.

Hlavní otázka tedy podle mě je, jak se chceme prezentovat lidem na stadionech a u televize, kvůli kterým se fotbal hraje. A není to otázka jen pro vedení reprezentace, ale vlastně i všech ligových týmů. Například když se v naší lize objeví mladý kreativní hráč, měli by ho trenéři podporovat a motivovat do překvapivých řešení, ale většinou se děje pravý opak. Kreativita se u takových hráčů zabíjí, aby se snížilo riziko ztráty míče.

A teď ještě zpátky ke středu hřiště. Nejradši mám kreativní desítky, technické ofenzivní hráče. V Česku třeba Petra Ševčíka nebo Adama Karabce. Fotbal se ale mění tak rychle, že pro ně přestává být místo, alespoň na tomto postu. Vezměte si Guardiolu v Manchesteru City nebo Priskeho se Spartou. Ti klasickou desítku pro svoji hru nepotřebují. Mrzí mě to, ale tenhle trend se asi jen tak nezmění.

I tak se ale dá na hru City a Sparty koukat, kreativní hráči převládají, i když je útok někdy až moc postupný. Nemám nic proti Součkovi, Šulcovi ani Provodovi, zejména pro Šulce to musela být v úterý proti Portugalsku obrovská škola. Odběhal toho opravdu hodně, snaha se mu nedá upřít. Ale střed zálohy je za mě taky hodně o chemii. Trenér musí dobře postavit hráče, kteří se budou doplňovat. Mnohem víc bych tedy využila Antonína Baráka, který toho sice tolik neodběhá, ale dokáže přidat nadstavbu, která mi prostě chyběla. Tak uvidíme, jak to trenéři postaví proti Gruzii.

Jakou známku dáváte české reprezentaci za výkon proti Portugalsku (hodnotí se jako ve škole - 1 nejlepší, 5 - nejhorší)

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s