Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Cítil jsem předsudek vůči cizincům, řekl Priske o trénování v Česku

12. únor 2024
Sdílejte:
Brian Priske se ve velkém rozhovoru pro deník Sport kromě jiného rozmluvil o tom, proč je podle něj důležité mít ve Spartě základ kabiny český.
Brian Priske na Letné.Foto: AC Sparta Praha

Než jste přišel do Sparty, existoval silný předsudek, že s cizincem na lavičce to v české lize prostě nemůže fungovat, dostal Brian Priske nedávno dotaz od Adama Nenadála, zástupce šéfredaktora deníku Sport. „Tak to jsem určitě cítil, když jsem přišel. Že tu nebylo moc zahraničních koučů a že tu byla i skepse, týkající se zahraničního kouče, který přebírá Spartu – vzhledem ke zkušenosti, jakou s tím klub už měl,“ odpovídá trenér Sparty nejspíše se vzpomínkou na působení Andrey Stramaccioniho na Letné.

„Ale abych byl upřímný, nestrávil jsem nad tím moc času. Měl jsem jeden cíl: jak uspějeme? Jako uspějeme jako tým? Jako klub? Mám filozofii, že se snažím nevěnovat příliš času tomu, co si někteří lidé mohou myslet. Snažím se jen dělat svou práci tak, jak považuji za nezbytné. A lidé prostě mají svoje názory, ať už se mi líbí, nebo ne. Ale samozřejmě, uvědomuju si rozdílnost kultur a jejich základů i to, že je určitě důležité brát tohle všechno v potaz, když jdete do nového klubu,“ říká Priske v rozhovoru, který dělal pro podcast Liga naruby a který na konci minulého týdne vyšel přepsaný ve Sport magazínu.

Celá tahle pasáž začínala dotazem na to, zda tady existuje něco, jako specifická česká kabina. Zatímco bývalý finský reprezentační kapitán a nyní asistent u sparťanského béčka Tim Sparv v nedávném rozhovoru s Football Clubem uvedl, že nic takového tady nepozoruje, Priske připouští, že každá země má svá specifika, která se propisují i do fotbalové šatny.

„Ano, a myslím, že je to normální. Myslím, že dánský fotbalista je také něčím specifický. To samé platí o Nizozemcích. Myslím, že jsme všichni specifičtí a že to určuje naše zázemí, naše kultura, národ, jací jsme a jak jsme vyrůstali. Pro mě ale bylo pozitivní, seznámit se s českou kabinou. Myslím, že to byl jeden z důvodů, proč jsme v minulé sezoně byli tak úspěšní. Že jsme měli hodně českých kluků, kteří kabinu opravdu chránili. Chránili její kulturu, chránili tým jako takový. Pro kouče je mnohem jednodušší, když si kabina nastaví svá vlastní pravidla a snaží se je dodržovat. Není pochyb o tom, že Češi opravdu dbají na týmového ducha. A to je úžasné. Je to jeden z klíčových bodů mé filozofie,“ pokračuje kouč, který po osmiletém kralování Slavie s Plzní vrátil loni Spartu na český trůn a momentálně je s ní v lize po 20 kolech znovu první o pět bodů před Slavií (Sparta má ale teď zápas k dobru).

Myslí si Priske tedy, že je důležité až nezbytné, aby jádro kabiny bylo z místních hráčů? „Stoprocentně. Hodně jsme to probírali s vedením, když jsme se snažili budovat tým. I když máme hodně zahraničních posil, většina hráčů by měla být ze země, kde klub působí, aby znali místní soutěž, klub i jeho kulturu. A ideální by bylo, aby to byli borci ze sparťanské akademie, kteří si to celé prošli až nahoru. Je to klíčové. Hrajeme českou ligu a je důležité mít hráče, kteří vědí, co je v těchto zápasech nezbytné. Ale pozor, stejně tak považuji za důležité přijímat impulzy ze zahraničí a jiných kultur. Jedině tak se posuneme dál,“ odpovídá Priske ve Sport magazínu.

A dál je tázán na to, zda si myslí, že český fotbal potřebuje víc otevřenosti vůči okolnímu světu? „Je těžké hodnotit to detailně. Dívám se kolem a vidím, že do českých klubů přichází za poslední rok a půl víc a víc hráčů ze zahraničí. Je ale pravda, že postrádám víc zahraničních koučů. Nechci ale soudit, proč tomu tak je. Soustředím se v tomhle ohledu na Spartu a vím, že jsme v mnohém opravdu otevřený klub. V posledních měsících jsme se otevřeli i jiným trenérům, kteří můžou navštívit naši přípravu. Zahraniční kouči mohou přijít a podívat se, co a jak děláme. Kouč českého národního týmu je vždy vítán, pokud bude chtít přijít. Tréninková akademie je otevřená všem, kdo chtějí vidět, jak trénujeme. Věřím v otevřenost a myslím, že je důležité získávat inspiraci od různých lidí,“ říká Priske.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s