Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Bude Česko v Americe? Evropa má proti Kataru jen o tři místa víc

22. březen 2024
Sdílejte:
Jasně, nejdřív bude Euro, ale Ivan Hašek vidí svou hlavní misi jinde. Chce Česko teprve podruhé v jeho samostatné éře dostat na mistrovství světa. Jak moc mu v tom pomáhá, že příští šampionát bude hrát o polovinu víc týmů než doteď?
Patrik Schick se raduje na Euru 2020. Dostane se s Českem i na mistrovství světa?Foto: Profimedia

Účast na mistrovství světa 2026 je hlavní cíl, který si pro sebe dal nový kouč české reprezentace Ivan Hašek.

„Startujeme přípravu na červnové Euro, na kterém jednoznačně chceme uspět, ale už v lednu po jmenování do funkce jsem řekl, že hlavním cílem je postup na mistrovství světa 2026. Už teď musíme budovat tým, který to v kvalifikaci může dokázat,“ řekl Hašek při oznamování své první nominace na přátelská utkání v Norsku a s Arménií.

Z třiadvacetičlenné nominace je i proto deset hráčů narozených v roce 2000 a mladších. Nejmladšímu Matěji Juráskovi je dvacet let, nejstaršímu Jaroslavu Zelenému jednatřicet. Věkový průměr činí 25 let.

Mistrovství světa se v roce 2026 bude hrát v USA, Mexiku a Kanadě. A počet účastníků vzroste ze současných 32 na 48. Na první pohled to výrazně nahrává Haškovi i celé české reprezentaci ve splnění jeho cíle. Víc účastníků = větší šance se tam dostat.

Má to ale háček.

Šance Česka na kvalifikaci na příští mistrovství světa nevzroste tak moc, jak by velké navýšení celkových účastníků mohlo na první pohled ukazovat. Evropa totiž dostane jen tři nová místa. Místo předchozích 13, kolik bylo evropských týmů na MS 2022 v Kataru, tak na MS 2026 bude 16 zemí z federace UEFA.

Když se Česko dostalo na svůj jediný světový šampionát v roce 2006 v Německu, hrálo tam tehdy 14 týmů z Evropy. Česko se naopak pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde až do roku 2012 hrálo 16 týmů, což není o moc víc, než kolik bylo donedávna evropských týmů na MS. O to víc vyniká rozdíl úspěšnosti v kvalifikacích na Euro, kde Česko zatím nechybělo. Zvlášť když na mundialech v letech 1998 a 2002 bylo 15 týmů z Evropy. Výrazně lehčí cesta na Euro je až od roku 2016, kdy na kontinentálním mistrovství účinkuje 24 týmů.

Kvalifikace na MS 2026 se rozjede v březnu roku 2025. Evropská část bude rozdělená na 12 skupin po čtyřech, nebo pěti týmech. Přímo na šampionát postoupí vítězové skupin, o čtyři zbývající místa se bude hrát baráž.

Složení 48 týmů na příštím mistrovství světa bude následující:

  • Evropa (UEFA) 16 týmů
  • Afrika (CAF) 9 týmů + třetinová šance v baráži
  • Asie (AFC) 8 týmů + třetinová šance v baráži
  • Střední a Severní Amerika (CONCACAF) 6 týmů + dvakrát třetinová šance v baráži
  • Jižní Amerika (CONMEBOL) 6 týmů + třetinová šance v baráži
  • Oceánie (OFC) 1 tým + třetinová šance v baráži

Ve Střední a Severní Americe jsou už mezi účastnickými týmy započteny i všechny tři pořadatelské země (Kanada, Mexiko a USA). Třetinová šance v baráži upozorňuje na fakt, že se o dvě závěrečná místa bude hrát baráž šesti týmů rozdělená na dvě části, ve které vždy jeden ze tří týmů postoupí.

Už jsme si řekli, že Evropě oproti poslednímu MS přibydou tři týmy. U ní je 16 účastníků jediný předem jistý počet. Další kontinenty mají vždy šanci k jistému počtu týmů ještě přidat úspěšný tým z baráže (Střední a Severní Amerika bude mít v baráži jako jediná dva týmy).

Afrika má jistotu, že si na příštím šampionátu proti katarskému turnaji polepší minimálně o čtyři týmy, Asie o tři, Jižní Amerika i Severní a Střední Amerika o dva a nově má jednoho jistého účastníka i Oceánie (plus všichni budou mít ještě týmy v baráži).

Pokud by se Haškovi povedlo splnit cíl, bude Česko na šampionátu v roce 2026 mezi 48 národními týmy, které se rozdělí do 12 skupin po čtyřech. V herním systému přibude jedno vyřazovací kolo. Doteď po skupinách následovalo osmifinále, nově se bude hrát první kolo play-off s 32 týmy. Ze skupin budou postupovat vždy první dva nejlepší a s nimi osm nejlepších týmů na třetích místech. Šampionát se tím zhruba o týden prodlouží, na což se vezme čas ze zkrácení přípravy pro reprezentace před MS.

Podobným systémem se od roku 2016 hraje i rozšířené mistrovství Evropy, kde ze šesti skupin postupují do osmifinále i čtyři nejlepší ze třetích míst. Česko se teď chystá na Euro 2024 do Německa, kde se ve skupině postupně utká s Portugalskem (v úterý 18. června od 21 hodin v Lipsku), s vítězem play-off C, tedy s Gruzií nebo Řeckem (v sobotu 22. června od 15 hodin v Hamburku) a s Tureckem (ve středu 26. června od 21 hodin v Hamburku).

Cesta pod novým koučem začala, skončí americkým úspěchem?

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.


Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s