Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Bude Česko v Americe? Evropa má proti Kataru jen o tři místa víc

22. březen 2024
Sdílejte:
Jasně, nejdřív bude Euro, ale Ivan Hašek vidí svou hlavní misi jinde. Chce Česko teprve podruhé v jeho samostatné éře dostat na mistrovství světa. Jak moc mu v tom pomáhá, že příští šampionát bude hrát o polovinu víc týmů než doteď?
Patrik Schick se raduje na Euru 2020. Dostane se s Českem i na mistrovství světa?Foto: Profimedia

Účast na mistrovství světa 2026 je hlavní cíl, který si pro sebe dal nový kouč české reprezentace Ivan Hašek.

„Startujeme přípravu na červnové Euro, na kterém jednoznačně chceme uspět, ale už v lednu po jmenování do funkce jsem řekl, že hlavním cílem je postup na mistrovství světa 2026. Už teď musíme budovat tým, který to v kvalifikaci může dokázat,“ řekl Hašek při oznamování své první nominace na přátelská utkání v Norsku a s Arménií.

Z třiadvacetičlenné nominace je i proto deset hráčů narozených v roce 2000 a mladších. Nejmladšímu Matěji Juráskovi je dvacet let, nejstaršímu Jaroslavu Zelenému jednatřicet. Věkový průměr činí 25 let.

Mistrovství světa se v roce 2026 bude hrát v USA, Mexiku a Kanadě. A počet účastníků vzroste ze současných 32 na 48. Na první pohled to výrazně nahrává Haškovi i celé české reprezentaci ve splnění jeho cíle. Víc účastníků = větší šance se tam dostat.

Má to ale háček.

Šance Česka na kvalifikaci na příští mistrovství světa nevzroste tak moc, jak by velké navýšení celkových účastníků mohlo na první pohled ukazovat. Evropa totiž dostane jen tři nová místa. Místo předchozích 13, kolik bylo evropských týmů na MS 2022 v Kataru, tak na MS 2026 bude 16 zemí z federace UEFA.

Když se Česko dostalo na svůj jediný světový šampionát v roce 2006 v Německu, hrálo tam tehdy 14 týmů z Evropy. Česko se naopak pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde až do roku 2012 hrálo 16 týmů, což není o moc víc, než kolik bylo donedávna evropských týmů na MS. O to víc vyniká rozdíl úspěšnosti v kvalifikacích na Euro, kde Česko zatím nechybělo. Zvlášť když na mundialech v letech 1998 a 2002 bylo 15 týmů z Evropy. Výrazně lehčí cesta na Euro je až od roku 2016, kdy na kontinentálním mistrovství účinkuje 24 týmů.

Kvalifikace na MS 2026 se rozjede v březnu roku 2025. Evropská část bude rozdělená na 12 skupin po čtyřech, nebo pěti týmech. Přímo na šampionát postoupí vítězové skupin, o čtyři zbývající místa se bude hrát baráž.

Složení 48 týmů na příštím mistrovství světa bude následující:

  • Evropa (UEFA) 16 týmů
  • Afrika (CAF) 9 týmů + třetinová šance v baráži
  • Asie (AFC) 8 týmů + třetinová šance v baráži
  • Střední a Severní Amerika (CONCACAF) 6 týmů + dvakrát třetinová šance v baráži
  • Jižní Amerika (CONMEBOL) 6 týmů + třetinová šance v baráži
  • Oceánie (OFC) 1 tým + třetinová šance v baráži

Ve Střední a Severní Americe jsou už mezi účastnickými týmy započteny i všechny tři pořadatelské země (Kanada, Mexiko a USA). Třetinová šance v baráži upozorňuje na fakt, že se o dvě závěrečná místa bude hrát baráž šesti týmů rozdělená na dvě části, ve které vždy jeden ze tří týmů postoupí.

Už jsme si řekli, že Evropě oproti poslednímu MS přibydou tři týmy. U ní je 16 účastníků jediný předem jistý počet. Další kontinenty mají vždy šanci k jistému počtu týmů ještě přidat úspěšný tým z baráže (Střední a Severní Amerika bude mít v baráži jako jediná dva týmy).

Afrika má jistotu, že si na příštím šampionátu proti katarskému turnaji polepší minimálně o čtyři týmy, Asie o tři, Jižní Amerika i Severní a Střední Amerika o dva a nově má jednoho jistého účastníka i Oceánie (plus všichni budou mít ještě týmy v baráži).

Pokud by se Haškovi povedlo splnit cíl, bude Česko na šampionátu v roce 2026 mezi 48 národními týmy, které se rozdělí do 12 skupin po čtyřech. V herním systému přibude jedno vyřazovací kolo. Doteď po skupinách následovalo osmifinále, nově se bude hrát první kolo play-off s 32 týmy. Ze skupin budou postupovat vždy první dva nejlepší a s nimi osm nejlepších týmů na třetích místech. Šampionát se tím zhruba o týden prodlouží, na což se vezme čas ze zkrácení přípravy pro reprezentace před MS.

Podobným systémem se od roku 2016 hraje i rozšířené mistrovství Evropy, kde ze šesti skupin postupují do osmifinále i čtyři nejlepší ze třetích míst. Česko se teď chystá na Euro 2024 do Německa, kde se ve skupině postupně utká s Portugalskem (v úterý 18. června od 21 hodin v Lipsku), s vítězem play-off C, tedy s Gruzií nebo Řeckem (v sobotu 22. června od 15 hodin v Hamburku) a s Tureckem (ve středu 26. června od 21 hodin v Hamburku).

Cesta pod novým koučem začala, skončí americkým úspěchem?

Partner projektu

Cestou na Euro nás provází Německá turistická centrála (DZT), která koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo. Důraz klade na témata týkající se digitalizace a udržitelnosti. DZT do kampaní zapojuje technologie zaměřené na všechny smysly (virtuální, rozšířená a smíšená realita), využívá konverzační rozhraní (hlasové asistenty) a aplikace umělé inteligence, například chatboty. DZT má zastoupení ve 25 zemích, řídí je z centrály ve Frankfurtu nad Mohanem. Bližší informace i víc tipů na výlety po Německu najdete na www.germany.travel.


Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s