Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Barák zpět v reprezentaci? Záložník volal Šilhavému

Aktualizováno
02. listopad 2023
Sdílejte:
Antonín Barák chce zpátky do reprezentace. Po zápalu plic se dostává do formy. Jaroslavu Šilhavému, který ho z reprezentace vyškrtl v červnu, teď volal.
Tady to ještě bylo dobré. Šilhavý s Barákem se radují z postupu do čtvrtfinále na Euru 2020.Foto: Profimedia

Od červnového srazu české reprezentace v ní chybí Antonín Barák, záložník italské Fiorentiny. Trenér Jaroslav Šilhavý to tenkrát vysvětlil tak, že se Barák na předchozích srazech nechoval správně a dál to nevysvětloval. Od té doby panuje na obou stranách víceméně mlčení.

To teď prolomil Barák, který reprezentačního kouče sám kontaktoval. „Tonda trenéru Šilhavému zavolal. A zeptal se ho mimo jiné na to, co se vlastně stalo a co konkrétního mu vedení reprezentace vytýká. Sám si totiž nebyl vědom toho, že by kdy nějaká interní pravidla reprezentace porušoval,“ řekl Barákův otec Antonín Barák starší novináři Luďku Mádlovi, který o tom informuje ve svém sloupku Je to kulatý.

„Když teď s trenérem Šilhavým telefonoval, slyšel od něj spíše obecná stanoviska a vyjádření. Kam se to bude posouvat dál, to nevím. Ale podle mě je rozhodně správné, že si o těch věcech oba konečně promluvili. To je základní předpoklad k tomu, aby se věci vzájemně vyjasnily a do budoucna se třeba mohly i urovnat a napravit,“ dodal Barák starší s tím, že jeho syn chce stoprocentně dál reprezentovat. Osmadvacetiletý Barák dosud za české áčko nastřádal 37 utkání a nastřílel v nich osm branek.

Barák má za sebou těžké léto, během kterého prodělal zápal plic a přišel tak o celou letní přípravu. Postupně se teprve dostává do top formy a v Serii A se v této sezoně objevil dosud ve třech zápasech, postupně na dvě minuty, pak na 19 a v pondělní dohrávce s Laziem na 28 minut. Tyto tři starty přitom nebyly v zápasech za sebou, ale počítají se z posledních sedmi ligových zápasů Fiorentiny. V Konferenční lize hrál Barák 33 minut proti Ferencvárosi, kterému vstřelil i gól. A proti FK Čukarički na konci října dostal poprvé šanci i v základní sestavě. „Odkopal 66 minut. A říkal mi, že toho měl docela plné kecky,“ řekl Barák starší Mádlovi.

Českou reprezentaci, kterou dál vede trenérský tým kolem Šilhavého, čeká v listopadu závěr kvalifikace o Euro 2024 – 17. listopadu hraje v Polsku a 20. listopadu v Olomouci s Moldavskem. Po šesti odehraných zápasech z osmi Česko sice drží druhou postupovou příčku ve skupině E za první Albánií a v listopadu mu stačí doma porazit Moldavsko, aby se na evropský šampionát opět kvalifikovalo, ale předváděná hra i výsledky (remíza v Moldavsku, doma s Albánií a prohra 0:3 v Albánii) ukazují, že reprezentace není v dobré formě.

„Trenér nemá vizi, soustavně něco od někoho narychlo přejímá a zároveň nesleví ze svých oblíbenců,“ shrnul nedávno na webu FC Šilhavého dobu u reprezentace v detailním a ostrém rozboru fotbalový expert Tomáš Daníček.

Abychom celý spor mezi Šilhavým a Barákem pochopili, vraťme se ještě na začátek června, kdy trenér Šilhavý oznamoval, že Baráka teď v reprezentaci nechce. „Chápu, že kolem toho bude spousta diskusí. Včera jsem s ním mluvil, abych mu oznámil, že tentokrát v nominaci chybí. S Tondou jsme na posledních srazech hovořili několikrát a říkali jsme si, co se nám nelíbí a co je potřeba zlepšit. Chování v týmu z Tondovy strany nebylo vždycky úplně správné. Proto jsme dospěli k rozhodnutí, že ho pro tento sraz vynecháme,“ vysvětlil tehdy reprezentační trenér.

„Máme tým založený na soudržnosti, důkazem toho bylo předloňské čtvrtfinále mistrovství Evropy. Tým je pro nás nejvyšší hodnota, z tohoto pohledu Tonda není v nominaci,“ dodal trenér a vzpomněl při tom na svůj dosavadní vrchol u reprezentace, u kterého ale mimochodem Barák byl, když na Euru 2020 odehrál oba zápasy ve vyřazovací části v základu.

Když Šilhavý dostal na tehdejší tiskové konferenci doplňující dotaz, v čem konkrétně je problém, nešel už do detailů. „S dovolením bych to nekomentoval. Máme interní pravidla a nerad bych to odhaloval do médií,“ reagoval.

Pohádky Zdeňka Folprechta

Knížku fotbalových příběhů, kterou si zamilují děti i dospělí, podpořilo na Hithitu přes 420 lidí. Na konci listopadu bude venku, objednávat můžete už teď.

Tu chci!

Takže co si ti dva udělali? „Mé zdroje, které se pohybují ve fotbalovém zákulisí, se v zásadě shodnou, že za celou skandálně vyhlížející aférou není nic jiného, než jen poněkud specifická Barákova povaha, dlouhodobá mezilidská antipatie s trenérem a události z březnového reprezentačního srazu, kdy celá věc takříkajíc dozrála,“ psal Luděk Mádl ve svém sloupku Je to kulatý v červnu. O vyústění dlouhodobě skřípajícího vztahu na ose hráč – trenérský štáb psal tehdy i deník Sport.

Mádlovy zdroje se shodovaly, že vztahy mezi Barákem a trenérem Šilhavým se pošramotily už v roce 2017. „Šilhavý tehdy vedl Slavii, na které si Barák nakonec velmi urputně vymohl přestup do Udine,“ shrnul tehdejší dění Mádl.

Další třenice měla přijít na podzim 2021, kdy se týmu nepovedl závěr kvalifikace o MS 2022. „Zdroje se shodnou, že se tehdy interně, v rámci reprezentačního týmu měli s kritikou vedení ozvat právě Antonín Barák a spolu s ním i Patrik Schick. Trenérovi a jeho kolegům z reprezentačního týmu měli prý tehdy zcela otevřeně vytknout nedostatečnou přípravu na utkání,“ psal Mádl.

Letos v březnu měl pak Barák na setkání s vedením týmu dát najevo nespokojenost s tím, že nebyl zařazen do základní sestavy týmu v utkání s Polskem. Češi tehdy v úvodu kvalifikace vyhráli 3:1, Barák se dostal coby střídající hráč na trávník v 70. minutě. V Moldavsku pak hráč Fiorentiny byl u toho, když Česko po bídném výkonu jen remizovalo (0:0).

Barák se neschovává za fráze shodují se Mádl i deník Sport. „Vyměnilo se vedení FAČR a od té doby mi připadá, že nikdo nic neví, jak na tom jsme, jaká je situace. A totéž vnímám v národním týmu. Přijde mi to všechno jako takový chaos, do poslední chvíle se neví, jestli tu realizační tým bude, nebo nebude…,“ říkal Barák loni v srpnu v rozhovoru pro Sport.

Pojďme na závěr ještě jednou zpět na tiskovou konferenci trenéra Šilhavého. Je škrtnutí Baráka z národního týmu dlouhodobé? „Každý hráč má možnost ovlivnit nominaci svojí aktuální formou a musí dodržovat týmová pravidla. Nikdo nemá dveře zavřené, ani Tonda,“ odpověděl reprezentační kouč. Nezbývá než čekat, zda se potvrdí, zda jsou tyhle dveře skutečně otevřené.

Od té doby je tohle téma pro reprezentačního trenéra na veřejnosti dál téměř tabu. Když se novináři v půlce října po potvrzení Šilhavého ve funkci do konce kvalifikace na Baráka ptali předsedy fotbalové asociace Petra Fouska, odpověděl takto: „Trenér nás informoval, že je s Antonínem Barákem v kontaktu, že se chystá nějaká schůzka. Víc k tomu momentálně nejde říct.“ O něco víc bychom měli vědět už v úterý, kdy bude nominační tisková konference před zápasy s Polskem a Moldavskem.

Související články

Video: Blesková otočka. Dva góly za tři minuty a Dortmund je v semifinále

Tenhle dvojitý úder Niclase Füllkruga a Marcela Sabitzera posunul Borussii poprvé od roku 2013 do semifinále Ligy mistrů.

Zábava

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava
Popup se zavře za 8s