Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Zemřel Gianluca Vialli. Nedávno se loučil, doufal, že dočasně

06. leden 2023
Sdílejte:
Gianluca Vialli zemřel. Bývalý útočník a trenér podlehl v 58 letech rakovině.
V červnu 2022 při zápase s Německem. Gianluca Vialli a trenér italské reprezentace Roberto Mancini.Foto: Marco Iacobucci Epp / Shutterstock

Gianluca Vialli zemřel v nemocnici v Londýně. Před pouhými třemi týdny se vzdal práce asistenta trenéra u italského národního týmu, aby se mohl léčit. Důvodem byla recidiva rakoviny. Tehdy uvedl, že doufá, že to bude jen dočasná pauza.

Rakovině, která se mu vrátila po uzdravení v roce 2018, teď ale podlehl. Původně bojoval s rakovinou slinivky.

Vialli pocházel z Cremony u Milána. Na přelomu 80. a 90. let hrál za Sampdorii Janov. V roce 1992 se už jako reprezentant, který byl o dva roky dříve součástí italského kádru na domácím mistrovství světa, přestěhoval do Juventusu a v roce 1996 přestoupil do Chelsea.

Během kariéry vyhrál bývalý útočník dvakrát italský titul (1991 se Sampdorií, 1995 s Juventusem), byl vítězem Poháru vítězů pohárů z roku 1990 se Sampdorií, vítězem Poháru UEFA z roku 1993 a Ligy mistrů z roku 1996 s Juventusem, v roce 1997 oslavil FA Cup s Chelsea.

Chelsea pak i trénoval (v letech 1998 až 2000) a ještě jako hrající trenér londýnský klub dovedl k titulu v Poháru vítězů pohárů v roce 1998 a triumfu v FA Cupu v roce 2000. Po dalším trenérském působení ve Watfordu se později vrátil do Itálie a byl součástí trenérského týmu při vítězství Eura v roce 2021.

„Jsem hluboce zarmoucen. Do poslední chvíle jsem doufal, že by mohl předvést další zázrak. Gianluca byl úžasný člověk a zanechává nepřekonatelnou mezeru, jak v národním týmu, tak u všech ostatních, kteří ho znali,“ řekl prezident italské asociace Gabriele Gravina.


Související články

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář

Bundesligová tečka: Legendární Leverkusen, nováček do Evropy a záchrana na poslední chvíli

Bayer Leverkusen je definitivně neporaženým mistrem, Stuttgart s Hoffenheimem sestřelily Bayern na třetí místo, Heidenheim míří do Evropy a v Berlíně se bude Bundesliga hrát i příští sezonu. To nejdůležitější z posledního bundesligového kola přináší další díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s