Železná paměť Sparty. Jak vznikla a kdy jí bylo nejhůř

16. listopad 2023
Sdílejte:
Sparta má dnes 130 let! Dlouhou historii nejúspěšnějšího českého klubu jsme probrali se Zdeňkem Pavlisem, který po Vítězslavu Houškovi přebral práce na legendární kronice Železná Sparta. Pavlis působil dlouho i jako sportovní novinář a má spoustu vzpomínek třeba na Václava Ježka.
Na nejstarší dochované fotografii mužstva Sparty z roku 1896 jsou hráči oblečení v černých tričkách s velkým bílým S na prsou. V nich odehráli například i první derby se Slavií.Foto: AC Sparta Praha

Sparta má 130 let, jak se za tu dobu propsala do všeobecného povědomí?

Jde o celospolečenský fenomén. I lidé, kteří se nezajímají o fotbal, vnímají dva kluby – Spartu a Slavii. Český národ je mezi ně fanouškovsky rozdělený. Má to počátky v dobách první republiky, kdy se i spousta kumštýřů v daleko větší míře než teď otevřeně přikláněla k jednomu nebo druhému klubu. Můžeme vzpomenout na kabarety v Hašlerově Rokoku, kde se zpívalo o fotbalistech: Dneska hraje Káďa, zlatovlasá primadona. Karel Poláček napsal Muže v ofsajdu, kde bylo taky rozdělení fanouškovského národa dobře patrné. Vlasta Burian chytal za Spartu. Jde o fenomén, který po celou tu 130letou historii obou klubů do společnosti patří.

Bavíme se o Spartě a vám tam automaticky naskočí i Slavia. Nemají se rády, ale bez sebe by nebyly tím, čím jsou.

Ano, můžete fandit třeba Plzni nebo Teplicím, ale vnitřně se stejně ještě přikláníte k jednomu z pražských S. Výjimkou budou zřejmě jen baníkovci, kde je ten příklon k pražským S těžko představitelný. Ale nikdo jiný nemá tak výraznou vzájemnou historii, derby se odehrálo už přes tři stovky. Je to fenomén, který v Česku nemá obdoby.

Nové číslo

V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.

To chci!

Pojďme ke Spartě a začněme třeba od typických rudých dresů. Jak k nim přišla?

Hraje v nich od roku 1906. Jak dokazují dobové fotografie, zpočátku šlo o velmi chudý klub, který bral s povděkem i dresy odjinud. Na začátku, kdy se tomu ještě říkalo košile nebo svetry, hrála Sparta v černých svetrech s bílým S. Měl to už jeden z prvních týmů. Pak měla pruhované červeno-černé, které dostala darem od ČFK Smíchov, pro který už nebyly dost dobré. Pak dokonce měla červeno-bílé, jako má Viktoria Žižkov, které zase dostala od Unionu Žižkov – ten tenkrát zkrachoval. V nich hrála Sparta jeden z prvních mezinárodních zápasů s First Vienou.

A jak tedy v roce 1906 došlo na rudé dresy?

Ve vedení klubu byl movitý právník a obchodník Otakar Petřík, který obdivoval anglický fotbal. Jednou byl v Anglii na zápase Arsenalu, který ho tak uchvátil, že koupil celou sadu rudých dresů s bílými límečky a šněrováním včetně bílých trenýrek. Ty Spartě daroval s tím, aby navěky věků hrála v této barevné kombinaci. Od té doby Sparta nastupuje v dresech inspirovaných londýnským Arsenalem.

Proč na dresech nejsou vidět další barvy ze znaku – modrá a žlutá?

Otakar Petřík si tenkrát údajně vymínil, že žádné další kombinace se na dresech nebudou provádět a z toho už se stala neodmyslitelná tradice.

Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.