Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Železná paměť Sparty. Jak vznikla a kdy jí bylo nejhůř

16. listopad 2023
Sdílejte:
Sparta má dnes 130 let! Dlouhou historii nejúspěšnějšího českého klubu jsme probrali se Zdeňkem Pavlisem, který po Vítězslavu Houškovi přebral práce na legendární kronice Železná Sparta. Pavlis působil dlouho i jako sportovní novinář a má spoustu vzpomínek třeba na Václava Ježka.
Na nejstarší dochované fotografii mužstva Sparty z roku 1896 jsou hráči oblečení v černých tričkách s velkým bílým S na prsou. V nich odehráli například i první derby se Slavií.Foto: AC Sparta Praha

Sparta má 130 let, jak se za tu dobu propsala do všeobecného povědomí?

Jde o celospolečenský fenomén. I lidé, kteří se nezajímají o fotbal, vnímají dva kluby – Spartu a Slavii. Český národ je mezi ně fanouškovsky rozdělený. Má to počátky v dobách první republiky, kdy se i spousta kumštýřů v daleko větší míře než teď otevřeně přikláněla k jednomu nebo druhému klubu. Můžeme vzpomenout na kabarety v Hašlerově Rokoku, kde se zpívalo o fotbalistech: Dneska hraje Káďa, zlatovlasá primadona. Karel Poláček napsal Muže v ofsajdu, kde bylo taky rozdělení fanouškovského národa dobře patrné. Vlasta Burian chytal za Spartu. Jde o fenomén, který po celou tu 130letou historii obou klubů do společnosti patří.

Bavíme se o Spartě a vám tam automaticky naskočí i Slavia. Nemají se rády, ale bez sebe by nebyly tím, čím jsou.

Ano, můžete fandit třeba Plzni nebo Teplicím, ale vnitřně se stejně ještě přikláníte k jednomu z pražských S. Výjimkou budou zřejmě jen baníkovci, kde je ten příklon k pražským S těžko představitelný. Ale nikdo jiný nemá tak výraznou vzájemnou historii, derby se odehrálo už přes tři stovky. Je to fenomén, který v Česku nemá obdoby.

Nové číslo

V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.

To chci!

Pojďme ke Spartě a začněme třeba od typických rudých dresů. Jak k nim přišla?

Hraje v nich od roku 1906. Jak dokazují dobové fotografie, zpočátku šlo o velmi chudý klub, který bral s povděkem i dresy odjinud. Na začátku, kdy se tomu ještě říkalo košile nebo svetry, hrála Sparta v černých svetrech s bílým S. Měl to už jeden z prvních týmů. Pak měla pruhované červeno-černé, které dostala darem od ČFK Smíchov, pro který už nebyly dost dobré. Pak dokonce měla červeno-bílé, jako má Viktoria Žižkov, které zase dostala od Unionu Žižkov – ten tenkrát zkrachoval. V nich hrála Sparta jeden z prvních mezinárodních zápasů s First Vienou.

A jak tedy v roce 1906 došlo na rudé dresy?

Ve vedení klubu byl movitý právník a obchodník Otakar Petřík, který obdivoval anglický fotbal. Jednou byl v Anglii na zápase Arsenalu, který ho tak uchvátil, že koupil celou sadu rudých dresů s bílými límečky a šněrováním včetně bílých trenýrek. Ty Spartě daroval s tím, aby navěky věků hrála v této barevné kombinaci. Od té doby Sparta nastupuje v dresech inspirovaných londýnským Arsenalem.

Proč na dresech nejsou vidět další barvy ze znaku – modrá a žlutá?

Otakar Petřík si tenkrát údajně vymínil, že žádné další kombinace se na dresech nebudou provádět a z toho už se stala neodmyslitelná tradice.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.