Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Zapomenutí šampioni. Totální fotbal hrál už dědeček slávisty van Burena

11. duben 2024
Sdílejte:
Za původce totálního fotbalu je brán Ajax. Ale jeho základy jsou mnohem starší. A v Nizozemsku jej rozjel Feyenoord – s dědou Micka van Burena v obraně. Legendární Ernst Happel ho považoval dokonce za nejlepšího stopera na světě.
Fotbalisté Feyenoordu slaví vítězství v PMEZ v  roce 1970. Theo Laseroms, dědeček Micka van Burena, je třetí zprava.Foto: Eric Koch / Anefo / Wikimedia Commons

Před mnoha a mnoha lety jsem se, jak už se to ve Velké Británii občas stává, ocitl v hospodě u stolu s mužem, který se potřeboval někomu vypovídat.

Řešil dost zapeklité dilema. Před několika lety ovdověl a teď si začínal uvědomovat, jak neúprosným pánem je čas, který má ve zvyku bez varování člověka vytrhnout z jeho života a zanechat po něm nedořešené rodinné zašmodrchanosti.

V tomto případě se jednalo o drobnost – jeho dvě děti netušily, že ještě než potkal jejich matku, byl krátce ženatý s jinou paní.

Musím přiznat, že mě poněkud překvapilo, když se mi ten muž se svým choulostivým problémem svěřil; moc dobře jsem ho neznal, rozhodně jsme nebyli přátelé, ani se nedalo říct, že by mi byl kdovíjak sympatický. Přesto nebylo těžké mu udělit dobrou radu: ať jde s pravdou ven, protože rodinná tajemství, na která se přijde náhodou, mohou napáchat ničivé škody. To jsem znal z vlastní zkušenosti.

Jistě, ve fotbale se slovo rodina používá až příliš často. FIFA i UEFA s radostí fanoušky přesvědčují, že jsou všichni váženými členy fotbalové rodiny a v žádném případě by neměli mít pocit, že jsou jen tak důležití, jak moc jsou schopni a ochotni přispívat tomuto obrovskému korporátnímu molochu ze svých peněženek.

Co se mě osobně týče, byl jsem velmi čerstvým členem rodiny Celtiku, jak se občas dodnes říká, když jsem v roce 1978 objevil naše vlastní temné rodinné tajemství.

Jock Stein právě odcházel z trenérské lavičky klubu a jeden z bývalých hráčů během pochvalné řeči o tom, co všechno Stein dokázal, pronesl následující slova: „Vyhrál jeden evropský pohár a o jeden přišel ve finále“. Přejel mi mráz po zádech, jako bych se právě doslechl o existenci nikdy nepoznané zemřelé macechy. Co tím ten hráč myslel? O slavném vítězství Celtiku v Lisabonu jsem věděl, dodnes mě bavilo si číst o tom, jak Celtic v roce 1967 zvítězil nad Interem Milán. Ale „přijít o pohár ve finále“?

„Ále, mysleli jsme, že to víš,“ odbývali mě zcela neuspokojivě mí příbuzní.

Jako aspirující historik jsem se obrátil ke svým fotbalovým knihám a s hrůzou jsem zjistil, co přesně znamená „poražený finalista“.

Poražený ve finále Poháru mistrů evropských zemí roku 1970.

Týmem, který se proti Celtiku tak neodpustitelně provinil – a absolutně nerespektoval právo klubu mého srdce zabrat si pro sebe všechna velká romantická vítězství – byl rotterdamský Feyenoord. Jeho výhra nad Celtikem, ironií osudu právě na stadionu San Siro v Miláně, má mnoho společného s triumfem glasgowského klubu z roku 1967.

Zdá se, že o půl století později si už většina lidí na jedno z nejvýznamnějších vítězství v evropské fotbalové historii ani nevzpomene.

Protože i když se jedním z nejuznávanějších a nejúspěšnějších klubů na světě stal amsterdamský rival Feyenoordu Ajax, byl to právě Feyenoord, který jako první nizozemský tým získal velkou mezinárodní trofej, a zahájil tak první zlatou éru nizozemského fotbalu. Nizozemsko se stalo fotbalovou velmocí, kterou je dodnes.

A dokázalo to díky „totálnímu fotbalu“.

Pro mnoho lidí jsou tato dvě slova synonymní s Ajaxem vedeným trenérem Rinusem Michelsem, pod nímž nastupovaly takové legendy jako Johan Cruijff, Johan Neeskens, Piet Keizer, Rudi Krol, Johnny Rep, Gerrie Mühren a další, díky nimž Ajax vyhrál v letech 1971 až 1973 třikrát po sobě Pohár mistrů evropských zemí.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.