Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Hrdina z Chile nesměl pochovat otce. Uměl dávat góly i žít

13. listopad 2023
Sdílejte:
Už jako žáček se učil rozdávat rány. Rukama. Ta škola mu pomohla i jako útočníkovi. Probil se obranou a dával rány nohama. Na světovém šampionátu v Chile dovedl jako nejlepší střelec tým do finále. Letos v červenci Adolf Scherer v 85 letech zemřel. Ve Francii, kam před půl stoletím emigroval.
Snímek pořízený před utkáním ČSSR - Španělsko na stříbrném MS 1962. Adolf Scherer je v dolní řadě druhý zprava mezi Andrejem Kvašňákem a Jánem Štibrányim.Foto: Profimedia

„Já vyrostl v horách,“ vypráví mi temperamentní Slovák, rodák od Vrútek. Na očích má sluneční brýle, emotivně gestikuluje a za ním se leskne tyrkysová hladina Středozemního moře. „Pocházím z hor, ale když jsem přišel sem do Francie, manažer mě jako první zavezl k moři. Hned jsem mu řekl, že tady zůstanu. Moře, to byl můj sen.“

Jak Adolf Scherer řekl, tak udělal. Usadil se poblíž Azurového pobřeží a v jižní Francii nakonec strávil půl století života. V jeho domku v městečku St. Gilles jsem nejlepšího československého střelce mistrovství světa 1962 poprvé navštívil, když se blížilo padesáté výročí jednoho z největších úspěchů tuzemského sportu. Na jaře 2012 mu bylo 74 let. Ještě jezdil po městě na kole, třikrát týdně trénoval tamní fotbalovou mládež – ale ze všeho nejvíc mi toužil ukázat své milované pobřeží.

Na pláž u městečka Saintes-Maries-de-la-Mer v chráněné mokřadní oblasti Camargue s divokými koňmi, plameňáky, býčími arénami a rýžovými poli jsme to měli asi půlhodinku jízdy. „Vydáváme se sem tak dvakrát týdně. Ale ne opalovat se. Plavat!“ zdůrazňoval Scherer. Byl vášnivým plavcem a jeho druhá manželka Nadia o něj měla docela strach. I ve svém věku se běžně vydával stovky metrů, klidně i kilometr od břehu. „Když jsem hrál za Nîmes, tak jsem sem na pláž chodil v rámci individuální přípravy i běhat. A plavat taky. Plavání je můj život,“ usmíval se.

Schererovy nohy se na prázdné jarní pláži boří do písku a vítr mu tu a tam přičísne šedé vlasy. „Nabídku od Nîmes jsem okamžitě přijal právě kvůli moři,“ povídá. Až pak se prý začal zajímat, jak si jeho nové mužstvo v první francouzské lize stojí. „Uměl jsem trochu německy, tak se ptám prezidenta klubu, jak na tom jsme. On mi podává noviny, já řádek po řádku projíždím očima tabulku a pořád nic. Až úplně dole – poslední. Tak si říkám: ‚Bože! Kams to přišel?‘“

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.